Českým hokejem otřásá možná spolupráce Krále s StB. Co na to Jágr, Martinec či Richter?

Ve středu přišel deník Sport s tím, že současný šéf českého hokeje Tomáš Král měl před listopadem 1989 spolupracovat s StB a že měl v době, kdy chodil na vojnu, nejenže donášet na svého nadřízeného, ale dokonce i udat jiného vojína za jeho styky s lidmi v kapitalistických zemích. Samotný Tomáš Král se k tomu vyjádřil tak, že o tom, že je evidován ve spisech vojenské kontrarozvědky nevěděl, ovšem vzhledem ke svému tehdejšímu zařazení v armádě považuje spolupráci s StB za logickou. Toto zjištění novinářů deníku Sport může vyvolat velikou debatu nad budoucností Tomáše Krále ve vedení tuzemského hokeje. Co si o tom myslí takové hokejové legendy, jakými jsou Jaromír Jágr, Vladimír Martinec či Pavel Richter?

Jágr, Jaromír

Možná, že většinu hokejových příznivců nepříjemně překvapí ten fakt, že se nikdo z hokejových osobností zatím ke zjištění novinářů deníku Sport a o minulosti Tomáše Krále moc vyjadřovat příliš nechce.

Například takový Jaromír Jágr nad tímto tématem prakticky jen mávl rukou s tím, že ho to moc ani nezajímá. „Noviny jsem četl naposledy v roce 1998. Tyhle zprávy vůbec nečtu a nevím o tom nic. Abych pravdu řekl, takové věci mě ani nezajímají. To, že někdo něco napíše... Už jsem si na to zvykl," řekla pro sport.cz konkrétně stále hrající "osmašedesátka" působící ve svém Kladnu, kde je zároveň i majitelem.

Byl zastihnut na zimnm stadionu v Říčanech, kde probhal hokejový trénbink bývalých fotbalistů, tedy například i s Vladimírem Šmicerem nebo s Pavlem Kukou. I ti se totiž ukáží na akci, při které bude k vidění hokej pod širým nebem a která se uskuteční v prosinci ve Špindlerově Mlýně. Právě tam také budou netradičně k vidění hned dva extraligové zápasy.

Osloven k tématu, který může zatřást celým českým hokejem, byl i trojnásobný mistr světa Vladimír Martinec. Ne náhodou. Sám měl dost zkušeností během minulého režimu se špiony z StB. „Objevovaly se anonymy, že chci zůstat venku. Já po tom ale nepátral, už se nechci šťourat v něčem, co mi tolik neuškodilo. Jen mě hlídali na olympiádě v Lake Placid, to bylo všechno," nechal Martinec nahlédnout pod pokličku toho, co tehdy prožíval.

Že ale spolupracoval s StB i Tomáš Král, to je pro něj překvapení. Připomněl však, že není Král jediným vysokým funkcionářem v této zemi s takovouto minulostí. „Vždyť se můžeme podívat i výš, nechci říkat kam. A tam se zatlouká už několik roků. V tom by si měl ale každý sáhnout do svědomí sám. Já nemám v úmyslu někoho soudit," řekl bývalý hokejista i trenér spjatý především s Pardubicemi.

Své zkušenosti se Státní bezpečností přidal i mistr světa z roku 1985 a již bývalý televizní expert Pavel Richter. „Na každý zájezd s námi jezdilo aspoň jedno ‚očko'. Když jste někam vyrazil, tak šel za vámi, když jste telefonoval, tak se motal kolem budky. To samé, když jsme se potkali třeba se známými, co emigrovali. Člověk si dával pozor," nechal se slyšet exsparťan.

I on o takové minulosti Tomáše Krále ale nevěděl a také se k tomu nechtěl nikterak více vyjadřovat. „Absolutně jsem o tom neměl ponětí. Jestli je vše pravda, tak to je problém, ale nechci to dramatizovat, když o tom moc nevím. Vyplouvají obrovské věci na hodně lidí kolem a nic se neděje."

Hokejový Zlín už zná nové trenéry. Svobodu nahrazuje Jenáček spolu s Robem

12.10.2021 20:18 Novým koučem hokejového Zlína se nakonec stane ten dočasný po nedávno rezignujícím Robertu…

Výkonný výbor téměř jednomyslně nechal Tomáše Krále ve funkci. Přesto…

29.09.2021 17:41 Aktualizováno Ve středu se konala řádná schůze výkonného výboru Českého hokeje, která se měla původně konat v…

Veletoče v ruském hokeji. Nejprve oznámili Znaroka, novým koučem sborné je…

29.09.2021 11:17 Ještě před víkendem oznámil šéf ruské hokejové federace Vladislav Treťjak oznamoval veřejnosti, že…

Hokejová extraliga hlásí první trenérskou změnu v sezóně. U Zlína končí…

28.09.2021 13:47 Protože hokejisté Zlína získali po osmi zápasech pouhých pět bodů, rozhodl sena svůj post hlavního…

První pracovní den pro šéfa IIHF Tardifa: připustil Hry bez Číny a…

28.09.2021 10:53 Na Zimních olympijských hách 2022, které se budou konat v Pekingu, by se mohla uskutečnit hokejový…

O budoucnosti Krále ve funkci prezidenta svazu rozhodne výbor. Sám…

27.09.2021 15:04 Aktualizováno Od středy minulého týdne žije ve veřejném prostoru svým životem zjištění redaktorů deníku Sport o…

Petr Bříza přeci jenom slaví úspěch. Stal se prvním místopředsedou IIHF

25.09.2021 15:18 Šéfem Mezinárodní hokejové federace IIHF se český funkconář Petr Bříza sice nestal, ale po sobotním…

Šéfem Mezinárodní hokejové federace Petr Bříza nebude. Francouz Tardif…

25.09.2021 11:51 Aktualizováno V sobotu se na kongresu Mezinárodní hokejové federace IIHF v Petrohradu rozhodouje o tom, kdo se…

Jak kauzu kolem šéfa českého hokeje Krále hodnotí partneři? Vyjadřovat se…

24.09.2021 21:51 V posledních dnech se do veřejného prostoru dostala kauza současného šéfa českého hokeje Tomáše…

O víkendu se volí nový šéf Mezinárodní hokejové federace. Nahradí Fasela…

24.09.2021 16:04 Již tento týden se nejen hokejová veřejnost dozví jméno nového šéfa Mezinárodbní hokejové federace…

Související:

Právě se děje

reklama