"Dal bych za něj ruku do ohně." Bývalý nadřízený major Tomáš Krále se šéfa svazu zastal

Během tohoto týdne redaktoři deníku Sport přišli se zjištěním, že krátce před listopadem 1989 měl současný šéf českého hokeje Tomáš Král, jenž byl tehdy na vojně v motostřelecké divizi, spolupracovat s vojenskou kontrarozvědkou StB a měl tak prý donášet nejen na svého tehdejšího nadřízeného majora, přičemž měl prohledat jeho byt za účelem instalování odposlechu, nakreslit plánek tohoto bytu a zajistit, aby pracovníci StB měli k dispozici klíč majorova bytu, ale také měl podle spisu udat kolegu vojína za jeho styky s lidmi z kapitalistických zemí. Deník Sport nyní přinesl rozhovor se samotným tehdejším majorem zvaného "Lotr", jenž měl být právě tím, na kterého měl údajně Tomáš Kráál donášet.

Tomáš Král (vlevo), šéf českého hokeje

Připomeňme pro začátek, že po středečním zveřejnění kauzy týkající se možného udávání ze strany Tomáše Krále před listopadem 1989, se samotný šéf českého hokeje Tomáš Král ve svém prohlášení odmítl, že by svou spoluprací s vojenskou kontrarozvědkou StB, kterou mimochodem sám nepopírá, někoho poškodil. „O zájmu vojenské kontrarozvědky jsem ho obratem informoval a domluvili jsme se společně na postupu. Nikdy jsem neučinil nic, čím bych dohodu porušil a prověřovanou osobu poškodil," nechal se slyšet Král.

Podle spisů nezývá deník Sport tehdejšího nadřzeného majora Tomáše Krále "Lotrem" a právě s ním nyní udělal rozhovor. V něm přiblížil, jak mohla kontrarozvědka získat ke spolupráci právě Tomáše Krále. „Tomáše asi blbým způsobem zlákali. Po vojně chtěl jít dělat právníka do plzeňského pivovaru, takhle jsme se o tom bavili. Tohle tam třeba mohl říct. Oni na to, že mu pak pomůžou. Něco za něco. Třeba nějak takhle chudáka kluka získali," uvedl bývalý major, jenž byl podle spisu sám členem KSČ a jenž taktéž měl spolupracovat s kontrarozvědkou.

„Byl ale takový frajer, že šel rovnou za mnou a říká mi: Náčelníku, já jsem udělal strašlivej průser. Nějakému P. (Pospíchalovi – pozn. red.) jsem tam kývl na spolupráci. Říkám mu: Tomáši, ty vole, cos to udělal? Když budeš na vojně, z toho se už nedostaneš. Oni tě budou úkolovat. Tomáš mi řekl, že jeho úkol je donášet na mě a že to udělat nemůže," pokračoval major "Lotr" a potvrdil tak tím slova Tomáše Krále, který taktéž uvedl, že právě tomuto majorovi řekl o své spolupráci s kontrarozvědkou. „Otevřeně říkám, že on jim ale jen předával informace, na kterých jsme se spolu dohodli. Abyste si nemysleli, Tomáš Král je charakterní, slušnej, rozumnej chlap," dodal "Lotr".

„Tomáš Král určitě neměl důvod, aby na mě žaloval a práskal. To ne! Za to dám ruku do ohně! Věděl jsem o tom, že jim kývl na spolupráci. Nikdo jiný by to neudělal. Kdyby se to bývalo profláklo, tak Tomáš skončil hodně špatně," zastával se dále v rozhovoru pro deník Sport někdejší major.

Ten také odmítl, že měl snad Král prohledávat jeho byt, nakreslit jeho plánek či zařizovat klíče pro kontrarozvědku. „Nesmysl! To není pravda! Tomáš je levej jak turecká šavle, ten vám nenamaluje nic, natož aby vymýšlel plánek. Co si pamatuju, u mě v bytě byl Tomáš tak třikrát, čtyřikrát. Tyhle byty jsou postavený na jedno brdo. Jsou jeden jako druhý," řekl k tomu konkrétně.

V rámci tohoto rozhovoru však redaktoři deník Sport zároveň některá majorova tvrzení rozporují s tím, co našli ve spisech. Podle nich byl totiž Král hned několikrát v majorově bytě, celkem dvaadvacetkrát.

A nneí to jediný rozpor mezi slovy tehdejšího majora a tím, co se našlo ve spisu. Například podle historika Petra Blažka z Ústavu pro studium totalitních režimů, se kterým na tomto tématu redaktoři deníku Sport spolupracovali, byla tehdy jen minimální šance na takovou dohodu mezi Králem a nadřízeným majorem "Lotrem" spočívajcí ve společné domluvě ohledně předávaných zpráv StB. I samotný Král byl totiž odposloucháván a jeho výpovědi tak souhlasí s informacemi i od jiných agentů.

Co se týče majora "Lotra", jenž si přál, aby jeho pravé jméno zůstalo v anonymitě, tak ten nebyl v očích samotných lidí z StB důvěryhodným člověkem. Jak bylo výše zmíněno, sám "Lotr" spolupracoval s kontrarozvědkou, ovšem pouze do roku 1984, kdy s ním StB tuto spolupráci ukončila kvůli „neserióznosti a alibismu". Ve spisu s mluví i o alkoholismu a jedna z mnoha zpráv popisuje osoba majora jako „křiváka, nečestného a chamtivého člověka, pro kterého není nic svaté, aby dosáhl vlastního prospěchu".

Hokejový Zlín už zná nové trenéry. Svobodu nahrazuje Jenáček spolu s Robem

12.10.2021 20:18 Novým koučem hokejového Zlína se nakonec stane ten dočasný po nedávno rezignujícím Robertu…

Výkonný výbor téměř jednomyslně nechal Tomáše Krále ve funkci. Přesto…

29.09.2021 17:41 Aktualizováno Ve středu se konala řádná schůze výkonného výboru Českého hokeje, která se měla původně konat v…

Veletoče v ruském hokeji. Nejprve oznámili Znaroka, novým koučem sborné je…

29.09.2021 11:17 Ještě před víkendem oznámil šéf ruské hokejové federace Vladislav Treťjak oznamoval veřejnosti, že…

Hokejová extraliga hlásí první trenérskou změnu v sezóně. U Zlína končí…

28.09.2021 13:47 Protože hokejisté Zlína získali po osmi zápasech pouhých pět bodů, rozhodl sena svůj post hlavního…

První pracovní den pro šéfa IIHF Tardifa: připustil Hry bez Číny a…

28.09.2021 10:53 Na Zimních olympijských hách 2022, které se budou konat v Pekingu, by se mohla uskutečnit hokejový…

O budoucnosti Krále ve funkci prezidenta svazu rozhodne výbor. Sám…

27.09.2021 15:04 Aktualizováno Od středy minulého týdne žije ve veřejném prostoru svým životem zjištění redaktorů deníku Sport o…

Petr Bříza přeci jenom slaví úspěch. Stal se prvním místopředsedou IIHF

25.09.2021 15:18 Šéfem Mezinárodní hokejové federace IIHF se český funkconář Petr Bříza sice nestal, ale po sobotním…

Šéfem Mezinárodní hokejové federace Petr Bříza nebude. Francouz Tardif…

25.09.2021 11:51 Aktualizováno V sobotu se na kongresu Mezinárodní hokejové federace IIHF v Petrohradu rozhodouje o tom, kdo se…

Jak kauzu kolem šéfa českého hokeje Krále hodnotí partneři? Vyjadřovat se…

24.09.2021 21:51 V posledních dnech se do veřejného prostoru dostala kauza současného šéfa českého hokeje Tomáše…

O víkendu se volí nový šéf Mezinárodní hokejové federace. Nahradí Fasela…

24.09.2021 16:04 Již tento týden se nejen hokejová veřejnost dozví jméno nového šéfa Mezinárodbní hokejové federace…

Související:

Právě se děje

reklama