Dočká se první hokejová liga až devatenácti účastníků? Do soutěže mohou postoupit tři týmy

Předčasné ukončení českých hokejových soutěží kvůli pandemii koronaviru způsobilo, že se dosud nevědělo, kdo má právo startovat z druholigových mužstev v první lize. Výkonný výbor Českého hokeje v pátek nakonec rozhodl o tom, že právo hrát nadcházející sezónu 2020/21 Chance ligy mají všechny tři vítězové druholigových skupin, tedy Šumperk, Vrchlabí a Kolín. Pokud se všechna tato mužstva rozhodnout využít účasti v první lize, bude mít právě první liga, tedy soutěž nesoucí název Chance liga, v příští sezóně hned 19 účastníků.

Přidejte svůj názor

Hokej, ilustrační foto
doporučujeme

Podle původního plánu měla mít první liga v sezóně 2020/21 pouze 17 účastníků, přičemž z druhé ligy měl postoupit pouze ten tým, který by byl nejlepší z trojice vítězů jednotlivých skupin. Protože ale byla druholigová soutěž předčasně ukončena kvůli pandemii koronaviru už po třetích duelech předkola, výkonný výbor Českého hokeje nyní přišel s řešením. "Výkonný výbor současně rozhodl, že kluby, které získaly právo účasti postupem z nižší soutěže, ho nemohou postoupit jinému zájemci. Pokud klub práva účasti nevyužije, zůstává mu zachováno právo účasti v soutěži, v níž nastupoval v sezoně 2019/20," představill ho po zasedání výkonného výboru mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Dvaadvacátého května je pak nejzazším dnem, do kdy by měly všechny tři kluby, tedy Šumperk, Vrchlabí a Kolín, podat v případě zájmu o účast v první lize přihlášku. "Po podání přihlášek rozhodne výkonný výbor o herním systému soutěží pro sezonu 2020/21 včetně postupu a sestupu tak, aby byly v nejbližším následujícím ročníku dosaženy počty účastníků stanovené jeho rozhodnutím z 19. prosince 2019. Na základě tohoto rozhodnutí bude v sezoně 2021/22 nastupovat v první lize šestnáct účastníků," dodal Zikmund.

Loni v prosinci výkonný výbor Českého hokeje rozhodl o tom, že v sezóně 2022/23 bude mít první liga už pouze 14 účastníků, přičemž mezi jednotlivými soutěžemi se bude nově přímo postupovat i sestupovat a tak se přímý postup a sestup nebude od té doby týkat jenom mezi extraligou a první ligou.

A jak si vedly všechny tři inkriminované kluby ve druhé lize před jejím předčasným ukončením? Šumperk ovládl skupinu Východ po její základní části se 103 body z celkových 40 zápasů na kontě. Mohl se tak pyšnit neuvěřitelným pětatřicetibodovým náskokem před Opavou. Pokud využije možnosti zúčastnit se první ligy, vrátí se do ní Šumperk poprvé od sezóny 2015/16.

I Vrchlabí dokázalo za základní část ve své skupině Sever celkem 103 bodů po stejnémpočtu utkání, druhý Dvůr Králové nad Labem na něj ztratilo 18 bodů. Vrchlabí by se po dlouhých sedmi letech opět objevilo v první lize.

Ve třetí skupině Střed pak kraloval Kolín, jemuž k vítězství v základní části stačilo 93 bodů ze 42 zápasů. Druhý Tábor a třetí Příbram na Kolín ztratily shodně osm bodů. Kolín ze všech tří možných nováčků první ligy čeká na účast právě v první lize nejdéle, už od sezóny 1982/83.

Výkonný výbor Českého hokeje v pátek taktéž rozhodl o tom, kdo má právo startovat v nadcházejícím ročník druhé ligy. To právo díky svým výsledkům získaly Frýdek-Místek B, Pelhřimov, Rakovník, Moravská Třebová, Cheb, Jičín, TNP Praha, Klášterec nad Ohří, Velké Meziříčí a Nový Bydžov. Do nejvyšší juniorské soutěže pak postupuje AZ Havířov 2010.

Témata: hokej | EuroZprávy.cz
Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z devatenácti na šestnáct. I první hokejová liga by měla v budoucnu změnit…

26.05.2020 19:27 Nejen extraliga, ale i první liga by měla dostát v násedujících letech změny herního formátu.…

Další návrh na změnu formátu extraligy. Příští čtyři sezóny by se měla…

25.05.2020 20:10 Třetí návrh na úpravu formátu tuzemské hokejové extraligy přichází od Asociace profesionáních klubů…

NHL se dohraje systémem play-off s 24 týmy. Souhlasila s tím hráčská…

23.05.2020 12:01 Nejslavnější hokejová soutěž světa, kanadsko-americká NHL, je zase o krok blíže k dohrání právě…

Hokejové Znojmo se vrací po devíti letech z Rakouska do české soutěže.…

23.05.2020 10:31 V minulé sezóně svou licenci pro českou druhou ligu zapůjčili znojemští Orli Moravským Budějovicím,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy