Fanoušci se mohou radovat. Pod pěti kruhy se v Pekingu představí i hráči z NHL

Po osmi letech se na hokejovém olympijském turnaji ukáží ti nejlepší hokejisté světa, tedy i ti z kanadsko-americké NHL. Na tomto kroku se spolu v pátek dohodlo vedení NHL se zámořskou hráčskou asociací NHLPA a také s Mezinárodní hokejovou federací IIHF. Zprávu potvrdila NHL i IIHF na svých webových stránkách.

Hokej, ilustrační foto

Pro to, aby mohli hráči ze zámořské soutěže reprezentovat na olympijském turnaji v Pekingu byl rozhodující postoj ze strany NHL, který byl vůči tomuto kroku již delší dobu vstřícný. Naděje pro hokejové fanoušky ještě vzrostla zvláště poté, co před rokem byla prodloužena kolektivní smlouva v NHL a to až do roku 2026. Právě tato smlouva předem počítá s návratem hráčů NHL pod pěti kruhy a to jak v případě Pekingu 2022, tak i Cortiny d'Ampezzo 2026.

"Vím, že mohu mluvit za hokejové fanoušky celého světa, když řeknu, že opravdu moc vítáme tohle rozhodnutí, které vrátí ty nejlepší světové hokejisty na olympijské hry," uvedl k tomu samotný prezident IIHF René Fasel.

Dohodu uvítal i trenér české hokejové reprezentace Filip Pešán. "Je to skvělá zpráva pro fanoušky, protože olympijský turnaj bude místem, kde se utkají ti nejlepší z nejlepších. Z našeho pohledu věřím, že i my postavíme velmi kvalitní tým a budeme černým koněm turnaje," řekl.

Nejdiskutovanějším tématem jednáních, do kterých se zapojil i Mezinárodní olympijský výbor (MOV) bylo pojištění hráčů v souvislosti s nemocí covid-19. I to se ale nakonec podařilo ke spokojenosti všech dořešit a hráči z NHL tak nyní mají jistotu, že jejich účast v Pekingu bude co nejvíce bezpečná. "Máme za sebou mnoho konstruktivních diskusí a bylo vynaloženo ohromné úsilí, abychom dosáhli dohody v termínu, který jsme si sami stanovili. Rád bych tímto poděkoval všem zúčastněným stranám za jejich podporu a odhodlání," pokračoval ve svém prohlášení Fasel.

Připomeňme, že se hráči NHL představili poprvé pod pěti olympijskými kruhy v Naganu 1998, díky čemuž tak tento turnaj dtal přívlastek "Turnaj století". A právě tento ostře sledovaný olympijský turnaj po celém světě tehdy, jak známo, vyhrála česká hokejová reprezentace pid vedením trenéra Ivana Hlinky. Během období od 1998 až 2014 se pak hráči NHL objevili na olympiádách celkem čtyřikrát. Dohromady za tu dobu nastoupilo na všech těchto olympiádách 706 hokejistů z NHL, přičemž tak tedy na jeden turnaj vycházelo v průměru 141 hokejistů ze zámoří.

Díky dohodě se tak do Pekingu mohou příští rok vydat například takové hokejové persony ze zámoří jakými jsou David Pastrňák, Connor McDavid (Kanada), Sebastian Aho (Finsko), Nikita Kučerov (Rusko), Victor Hedman (Švédsko), Leon Draisaitl (Německo) či Auston Matthews (USA).

Dodejme pak, že Zimní olympijské hry v Pekingu jsou na programu od 4. do 20. února 2022 a že se v rámci hokejového turnaje představí dvanáct mužstev, která budou rozdělena do tří skupin. Jako poslední se koncem letošního srpna do turnaje kvalifikovaly týmy Slovenska, Dánska a Lotyšska. Česko se pak utká ve skupině B s Ruskem, Švýcarskem a Dánskem.

Hokejová extraliga hlásí první trenérskou změnu v sezóně. U Zlína končí…

28.09.2021 13:47 Protože hokejisté Zlína získali po osmi zápasech pouhých pět bodů, rozhodl sena svůj post hlavního…

První pracovní den pro šéfa IIHF Tardifa: připustil Hry bez Číny a…

28.09.2021 10:53 Na Zimních olympijských hách 2022, které se budou konat v Pekingu, by se mohla uskutečnit hokejový…

O budoucnosti Krále ve funkci prezidenta svazu rozhodne výbor. Sám…

27.09.2021 15:04 Aktualizováno Od středy minulého týdne žije ve veřejném prostoru svým životem zjištění redaktorů deníku Sport o…

Petr Bříza přeci jenom slaví úspěch. Stal se prvním místopředsedou IIHF

25.09.2021 15:18 Šéfem Mezinárodní hokejové federace IIHF se český funkconář Petr Bříza sice nestal, ale po sobotním…

Šéfem Mezinárodní hokejové federace Petr Bříza nebude. Francouz Tardif…

25.09.2021 11:51 Aktualizováno V sobotu se na kongresu Mezinárodní hokejové federace IIHF v Petrohradu rozhodouje o tom, kdo se…

Jak kauzu kolem šéfa českého hokeje Krále hodnotí partneři? Vyjadřovat se…

24.09.2021 21:51 V posledních dnech se do veřejného prostoru dostala kauza současného šéfa českého hokeje Tomáše…

O víkendu se volí nový šéf Mezinárodní hokejové federace. Nahradí Fasela…

24.09.2021 16:04 Již tento týden se nejen hokejová veřejnost dozví jméno nového šéfa Mezinárodbní hokejové federace…

"Dal bych za něj ruku do ohně." Bývalý nadřízený major Tomáš Krále se šéfa…

24.09.2021 10:52 Během tohoto týdne redaktoři deníku Sport přišli se zjištěním, že krátce před listopadem 1989 měl…

Král uspořádá tiskovou konferenci. Odmítá, že by v 80. letech instaloval…

22.09.2021 18:37 Prezident Českého hokeje Tomáš Král ve středečním prohlášení zveřejněném na svazových webových…

Extrenér reprezentace Hadamczik: O Králově minulosti jsem měl tušení,…

22.09.2021 14:34 Hokejový trenér Alois Hadamczik je znám jako dlouhodbý kritik poměrů v Českém hokeji a na působení…

Související:

Právě se děje

reklama