Fasel odmítá být rukojmím politických her a i nadále věří v konání MS v Minsku

V úterý měl šéf světového hokeje René Fasel jednat se samotným běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem o osudu hokejového světového šampionátu, jenž by se měl vedle Lotyšska konat příští rok i v Bělorusku. Jenže v této zemi se od srpnových prezidentských voleb, po kterých se již po šesté stal tamním prezidentem právě Lukašenko, konají týden co týden protesty, při kterých policie zatýká občany a mimo jiné i novináře. Sílí tak tlak na to, aby se v Bělorusku kvůli tomu nekonaly žádné velké mezinárodní sportovní akce a proti konání hokejového MS v Minsku se vyslovil již v srpnu třeba lotyšský premiér. Sám René Fasel samozřejmě vyhrocenou situaci v Bělorusku vnímá, nadále však věří tomu, že se hokejový svátek příští rok uskuteční i tam.

Hokej MS
doporučujeme

Tento týden se měla veřejnost dozvědět, jak to bude s nadcházejícím světovým šampionátem v příštím roce. Proti tomu byla ale nemoc covid-19, která se v těchto dnech objevila u šéfa Mezinárodní hokejové federace IIHF Reného Fasela a tak z jeho úterního setkání s Lukašenkem sešlo.

Tomu ale nebrání dávat rozhovory, třeba pro ruskou agenturu TASS. Právě v rozhovoru pro ni se nechal Fasel slyšet, že by se do sportu politika nikdy neměla zasahovat. „Situaci pečlivě sledujeme. Naším cílem je uspořádat turnaj v Bělorusku, chceme to udělat pro fanoušky, kteří si to zaslouží. Neměli bychom si dovolit být pod tlakem politiky a nechceme být rukojmími politických her," uvedl již sedmdesátiletý švýcarský funkcionář, jenž je v čele světového hokeje již čtvrt století.

Zopakoval, že tou nejhlavnější prioritou je pro něj bezpečnost nejen diváků, ale i samotných účastíků hokejového MS. „Vedeme o tom poměrně transparentní diskusi s místními úřady. Naším cílem je jet do Běloruska. Doufám, že se situace v zemi časem uklidní a běloruské orgány najdou východisko ze současné situace," nechal se dále slyšet Fasel.

Přestože se v předchozích dnech objevila informace o tom, že by se snad mohlo pořadatelství hokejového MS Minsku odebrat a přesunout ho do Moskvy, ve svém nejnovějším interview jakékoli odebrání pořadatelství odmítl. Zvlášť by se do toho neměl podle něj zapojovat Mezinárodní olympijský výbor, který k tomuto kroku vyzval a který mimochodem prezidentu Lukašenkovi, jenž je mimo jiné 23 let i šéfem běloruského olympijského výboru, zakázal začátkem tohoto týdne účast na olympijských hrách. Stejně se tak na olympijské hry kvůli tomu nepodívá ani Lukašenkův syn Viktor, který je pro změnu viceprezidentem běloruského olympijského výboru.

Sankcionován byl i člen výkonného výboru běloruského olympijského výboru Dmitrij Baskov, jenž je podezřelý z podílu na vraždě jednoho z opozičních aktivistů. „I mě situace okolo pana Baskova znepokojuje. Ale ohledně hostitele mistrovství světa přijme rozhodnutí IIHF. Jsem si stoprocentně jistý, že MOV nebude zasahovat do našeho rozhodnutí, a jeho prezident Thomas Bach to jasně řekl," zakončil Fasel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dánsko, Slovensko a Litva? Lotyšsku se nabídl překvapivý možný…

20.01.2021 13:33 Dosud se mluvilo pouze o třech variantách, jak by mohlo celé martýrium kolem hledání nového…

IIHF svým rozhodnutím vytvořila precedens, protestuje Bělorusko proti…

19.01.2021 15:36 Dalo se předpokládat, že reakce na pondělní rozhodnutí Rady Mezinárodní hokejové federace IIHF o…

Rozhodnuto. Bělorusku bylo odebráno pořadatelství letošního hokejového MS

18.01.2021 18:38 V posledních dnech se řešilo, jak to nakonec bude s pořadatelstvím letošního mistrovství světa v…

Na pondělní Radě IIHF bude odebráno MS Bělorusku. Kam se může šampionát…

18.01.2021 13:12 Přestože se tvrdilo, že rozhodnutí o budoucnosti letošního hokejového světového šampionátu padne…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama