Finové ovládli s přehledem duel s USA. Francouzi se snažili, ale prohráli s Němci

V zaplněné nejmodernější hale v Evropě nacházející se v Tampere se hrál v pondělí večer duel, který patřil do této kulisy a to duel mezi domácími Finy a Američany v rámci skupiny B. Zápas k radosti domácích fanoušků od začátku lépe zvládali právě hráči Suomi, kteří se dostali do vedení v závěru první třetiny zásluhou Granlunda. Následně se rozhodli Američané k tvrdému hokeji, který ale vedl k vyloučením a i k trestu do konce utkání pro Watsona a právě tento moment rozhodl. Během této výhody totiž skórovali Filppula a Manninen. A když čtvrtou finskou branku přidal Lehtone, bylo hotovo. V závěru už jen Američané pokazili gólmanovi Olkinuorovi čisté konto, když snížili na konečných 1:4. Ve skupině A se pak utali Francouzi s Němci, kteří během tohoto duelu přišli o jednu z hvězd Tima Stüzla. I bez se ale vyrovnaný zápas podařilo Němcům vyhrát 3:2.

Hokej, ilustrační foto

V tamperské hale se skutečně bylo na co dívat už od úvodního buly, vždyť oba týmy předváděli hokej ve svižném tempu. Již 24 sekund po začátku duelu dostali američtí reprezentanti možnost přesilové hry, ovšem tu nedokázali využít. A tak po jejím skončení zahrozili na druhé straně domácí Finové. Nejprve se ve dvou příležitostech ocitl Filppula, přičemž v té druhé se jednalo o jeho indivduální akci, ve které se dostal až do předbrankového prostoru americké svatyně. Gólmana Manna však tehdy nepřekonal, když se ho snažil propálit mezi betony. Za chvíli svou početní výhodu dostali i Finové, ale ani oni ji neukončili gólem.

Největší šance Finů však přišla až poté, co tato přesilovka skončila. Björninen se tehdy rozhodl zakončovat bekhendem, ten byl ovšem na tolik přesný, že trefil břevno. Následovala hra ve čtyřech na obou stranách, během které s vyměnili kotouč Manninen s Lehtonenem a právě druhý jmenovaný Fin to zblízka zkoušel tvrdou střelou. Ani tentokrát ale brankář Mann nepustil puk za svá záda. Záhy tu byl rychlý finský kontr, na jehož závěru ese do puku netrefil při snaze vystřelit z voleje Lammikko. Seveřané dostali možnost další přesilové hry a v té už konečně otevřeli skóre, když se v ní v 17. minutě trefil Granlund, 1:0 pro Finsko.

Od začátku druhého dějství bylo na Američanech znát, že přidali na tvrdosti, jenže s tou postupně přeháněli až do té doby, kdy to Watson přehnal proti Hartikainenovi, kterého trefil loktem do hlavy a tudíž tak v zápase předčasně skončil. Z logiky věci tak přišlo na řadu pět minut hry pět na čtyři z pohledu Finů a tak se během éto pasáže postupně mezi střelce zapsali Filppula a Manninen. Když pak ve 31. minutě při rovnovážném počtu hráčů na ledě, konkrétně při hře 4na 4, zvýšil na 4:0 svou ukrytou střelou Lehtonen, bylo celkem jasné, jak tento zápas dopadne.

Jak se blížila závěrečná siréna, Finové už jen hlídali svůj čtyřbrankový náskok a nechtěli, aby jejich gólman Olkinuora nepřišel o čisté konto. To se jim nakonec nepovedlo, jelikož v 59. minutě na 1:4 snížil Galchenyuk.

Němci přišli vinou zranění o jednu z hvězd Stüzla. I bez něj Francouze pokořili

Oproti poředešlým dvěma německým zápasům v úvodu tohoto šampionátu se tentokrát do německého brankoviště nepostavil Gruabauer, ale jeho kolega Niederberger. Ten sledoval, jak po dvou minutách šli Francouzi do čtyř, když musel na trestnou hradecký hokejista Perret. A hned tuto první přesilovku Němci využili. Naši západní sousedé totiž předvedli rychlou kombinaci, kterou zakončil střelou z mezikruží Fischbuch, 1:0 pro Německo. Možnost početní výhody pak dostali i Francuzi, ti v ní ale tolik úspěšní nebyli. Navíc v ní mohli naopak gól dostat, když se do brejkové příležitosti dostal Loibl. Naopak tu přesilovku ve 14. minutě Francouzi využili beze zbytku, neboť se z pravého kruhu trefil Texier, 1:1. Ještě před odchodem do kabin na první pauzu však za Němce skóroval svou tečí Ehl.

A nemuselo tehdy zůstat u jediného německého gólu. Poté, co Michaelis objel francouzskou branku, se snažil zasunout do kotoč za brankovou čáru. Rozhodnutí po zhlédnutí u videa však bylo jasné, gól to nebyl. Ve druhé třetině se pak Němcům povedlo ubránit se v oslabení, ve 32. minutě přesto kapitulovali. Bertrand tehdy přihrával takovým způsobem, že tuto příhru nakonec do německé sítě ztečoval Gallet, 2:2.

O vítězi v tomto vyrovnaném zápase tak rozhodla až závěrečná dvacetiminutovka, konkrétně 46. minuta, kdy se po rychlém protiútoku o navrácení vedení Německu postaral Pföderl. Pak mohli Němci skórovat počtvrté, kdyby Soramiesovu teč zaskočila francouzského gólmana, což se nestalo. Francouzi se pak zase dostali do čtyř a když se vyloučený hráč dostal zpátky na led, v 55. minutě byl blízko k vyrovnání Ritz. Následně v další šanci na druhé straně neuspěl Soramies a když pak v závěru německou síť nerozvlnil Tim Bozon, bylo rozhodnuto.

Konečné výsledky zápasů MS v hokeji 2022 ve Finsku (16.5.2022):

SKUPINA A (Helsinky):

Francie - Německo 2:3 (1:2, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 15. Texier (T. Bozon, Chakiachvili), 32. Gallet (Bertrand, Claireaux) - 3. Fischbuch (Pföderl, Michaelis), 18. Ehl (Bittner, Kastner), 46. Pföderl (Noebels, Michaelis). Rozhodčí: Hansen (Nor.), Heikkinen (Fin.) - Špůr (ČR), Zunde (Lot.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. Diváci: 2652.

Sestavy:

Francie: Ylönen - Gallet, Auvitu, Llorca, Chakiachvili, Crinon, Thiry, Guebey - Fleury, S. Treille, T. Bozon - Bertrand, Claireaux, Perret - Leclerc, Texier, Boudon - Colotti, Ritz, Fabre - K. Bozon. Trenér: Philippe Bozon

Německo: Niederberger - Seider, M. Müller, Holzer, J. Müller, Wissmann, Wagner, Bittner - Stützle, Plachta, Ehliz - Michaelis, Pföderl, Noebels - Loibl, Schmölz, Fischbuch - Kastner, Soramies, Ehl. Trenér: Toni Söderholm

SKUPINA B (Tampere):

Finsko - USA 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 17. Mikael Granlund (Manninen, M. Lehtonen), 25. Filppula (Innala, Vatanen), 26. Manninen (J. Sallinen, Mikael Granlund), 31. M. Lehtonen (Hartikainen, Manninen) - 59. Galchenyuk (L. Hughes, Seth Jones). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Rohatsch - Merten (oba Něm.), Van Oosten (Kan.). Vyloučení: 7:8, navíc Watson (USA) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:0. Diváci: 11.555.

Sestavy:

Finsko: Olkinuora - Hietanen, M. Lehtonen, Seppälä, Ohtamaa, Vatanen, Friman, Pokka - Hartikainen, Manninen, Mikael Granlund - Armia, Filppula, Pesonen - J. Sallinen, Lammikko, Innala - Anttila, Björninen, Mäenalanen. Trenér: Jukka Jalonen

USA: Mann - Seth Jones, Megna, Peeke, Schmidt, Blankenburg, L. Hughes - Watson, Lafferty, Kuhlman - Hayden, Bordeleau, Galchenyuk - Barber, Meyers, K. Bellows - Farrell, Gaudette, Lettieri. Trenér: David Quinn

Fiala: Rusko vede dvě války, jednu i s Českem

22.06.2022 21:40 Premiér Petr Fiala dnes přednesl projev k národu. Týkal se aktuální politické a ekonomické situace…

Počasí pro příští týden: Tropy mohou na některých místech přetrvat až do…

26.06.2022 06:30 Už dnes mají teploty v Česku opět překročit třicítku, s tropickým počasím je třeba počítat i v…

SPD navrhla zvýšení základní výměry důchodů

25.06.2022 11:13 Poslanci opozičního hnutí SPD navrhli zvýšení základní výměry všech druhů důchodů z deseti na 13…

Rusko nejspíš po půlnoci zbankrotuje. Co bude následovat?

25.06.2022 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Rusko se podle všeho už zítra po půlnoci ocitne v platební neschopnosti,…

Kyjev zasáhly rakety. Z obytného domu vyprošťují zraněné, jeden mrtvý

26.06.2022 12:55 Ruská armáda dnes časně ráno vypálila několik raket na ukrajinskou metropoli, zasáhla dvě obytné…

Bude přeci jen příští sezónu extraligy hrát Zlín? Ve hře je odkup…

22.06.2022 17:11 Všeobecně se očekávalo, že by nadcházející extraligová sezóna 2022/23 byla bez tradičního účastníka…

Král poblahopřál Hadamczikovi ke zvolení. Snad se mu podaří hokeji vrátit…

19.06.2022 17:23 Od sobotní volební konference je novým prezidentem Českého hokejového svazu ledního hokeje (ČSLH)…

Novým prezidentem Českého svazu ledního hokeje byl zvolen Hadamczik

18.06.2022 19:05 Novým prezidentem Českého svazu ledního hokeje byl zvolen Alois Hadamczik. Bývalý trenér…

Král o Dědkovi: I on je stíhaný. Najevo mezitím vyšel střet zájmů…

17.06.2022 17:02 Dalo se čekat, že reakce na slova majitele hokejových Pardubic Petr Dědek, který ve čtvrtek uvedl,…

Dědek se ve vedení českého hokeje nakonec neobjeví. Kvůli Královi se…

16.06.2022 22:21 V sobotu se, jak známo, bude na mimořádné volební valné hromadě volit nový šéf Českého svazu…

Bříza nakonec z boje o hokejový trůn odstoupil. Chce se věnovat organizaci…

13.06.2022 17:06 Sobotních voleb, během kterých se na mimořádné volební valné hromadě Českého svazu ledního hokeje …

Nakonec se jich sešlo šest. Mezi kandidáty na šéfa českého hokeje je třeba…

09.06.2022 17:16 Celkem šest uchazečů jde nakonec do boje o nejvyšší post v tuzemském hokeji, tedy o post prezidenta…

Překvapivý přestup. Místo do zahraničí míří Peter Mueller z Brna do…

08.06.2022 16:44 Nečekaný přestup zaznamenala ve středu tuzemská hokejová extraliga. Opora hokejistů Komety Brno,…

Další kandidát do boje o post šéfa českého hokeje. Hlásí se člen výkonného…

07.06.2022 21:20 Již kvarteto zájemců o nejvyšší post v tuzemském hokeji je známo. Po Dominiku Haškovi, Aloisi…

Vedle Haška a Hadamczika bude o nejvyšší post českého hokeje bojovat i…

05.06.2022 12:27 Poté, co před několika dny svou kandidaturu na post prezidenta Českého svazu ledního hokeje (ČSLH)…

Související:

Právě se děje

reklama