Češi pojali duel s Finskem jako přípravu. Po prohře 0:3 je čeká ve čtvrtfinále Německo

Češi v úterý večer odehráli poslední svůj duel ve skupině B na letošním mistrovství světa. Protože výhra nad Finy po 60 minutách by znemenala druhé místo ve skupině B a tudíž Kanadu jako čtvrtfinálového soupeře, výhodnější pro Čechy bylo v tomto zápase neuspět a narazit tak pak ve čtvrtfinále na Německo. Přestože český realizační tým o jakémkoli kalkulování nechtěl slyšet, postupem času divák nemohl nabýt jiného dojmu, že je duel pro Čechy takovou přípravou na čtvrtfinále. Nejlepší pasáž Češi zaznamenali v úvodu druhé třetiny, když nějaký čas obléhali finské území, na víc se ale nezmohli a Češi tak prohráli 0:3.

Český hokej

Jako první otestoval gólmana Olkinuoru Blümel, ale hravě si s jeho zakončením tehdy poradil. Pak se Špaček snažil vysunout dopředu Smejkala, ale nepovedlo se. Jinak se ale zpočátku zápasu jednalo o opatrnější hru z obou stran, přičemž si obě strany hlídala u modré čáry své obranné pásmo. Po sedmi minutách hry se to pokoušel změnit Pastrňák svým pokusem o brejk, ztratil ale kotouč hned v jeho zárodku. Postupem času ale bylo na Finech vidět, jak zvyšují tlak. Nejprve v tandemu jeli na Langhamera Armia s Pesonenem, ten naštěstí nedostal přesnou přihrávku. Podobně dopadla následná akce dva na jednoho s Mäenalanen s Antillou. Tahle pasáž nakonec vyvrcholila rychlým kontrem aktivního Armii, který se zbavil Ščotky a následně přesně vypálil, 1:0 pro Finsko. Za chvíli se pokoušel o navýšení po předešlé Krejčího chybě v českém útočném pásmu Granlund, ten ale z pravého kruhu mířil jen do Langhamera. To vše v době, kdy za dosavadních 12 minut zaznamenali Češi jen jednu střelu na branku. Nezměnil to ani nahazující Flek na Špačka před brankou. Další regulérní střelu přidal ale Hronek. Byli to ale Finové, kteří opět skórovali. Stalo se tak při přesilovce, ve které dlouho obléhali naši branku. Zakončil ji po přihrávce Granlunda do předbrankového prostoru a následného Sallinenově přiťuknutí Manninen, 2:0. Pak se o třetí českou střelu postaral Špaček po předelém Kempného pokusu. Do zbytku úvodní třetinu už se ale nic zásadního nestalo.

Krátce po začátku druhé třetiny se dostal po chybné rozehrávce Finů a po Červenkově přihrávce do velké příležitosti Krejčí, ten ale před finskou brankou neuspěl. Tahle akce jako by předznamenala zvýšenou aktivitu Čechů v úvodu tohoto dějství. Nejprve zakončoval Jiříček, pak se před finskou brankou objevil osamocený Smejkal, ale gólmana Olkinuoru nepřekonal. Následovala pasáž hra, během níž Češi obléhali Finy v jejich obranném  pásmu a dlouho je tak k puku nepustili. Kýžený úspěch z toho ale nakonec nevyšel, naopak na druhé straně mohl zvýšit finské vedení Björninen, ale ten mířil těsně vedle. Poté Olkinuora rozehrál na tolik špatně, že se k puku dostal Kämpf, ten rychle vystřelil, ale nepřesně. Manninen pak ve spolupráci s Lehtonenem zahrozil z levého kruhu, ale Langhamer ho výtečně vyčapal. Pastrňák se pak po kličkách dostal ke střele z pravého kruhu, ale Olkinuora tuhle střelu vyrazil betonem. Langhamer se pak opět připomněl po Rajalově střele. Následně chybně rozehráli Češi a to tak, že se před brnkou s pukem ocitl sám Antilla. Ten proti Langhamerovi tváří v tvář neuspěl. Aktivita Čechů z úvodnu třetiny se postupem času kamsi vytratila, čehož využili Finové ve 36. minutě, kdy Sappälä přihrával ke vzdálenější tyči Rajalovi a ten zasunul kotouč do odkryté klece, 3:0. Za chvíli na druhé straně byl po Červenkově zadovce blízko Kempný, ale ten proti Olkinuorovi neuspěl. Protože už se pak žádná změna neudála, oba týmy odešly do kabin za stavu 3:0 pro Finy.

Závěrečná dvacetiminutovka byla v podstatě ve znamení dohrávání duelu, jelikož výsledek vlastně vyhovoval vzhledem ke shůdnějšímu soupeři ve čtvrtfinále i Česku. Bylo očividné, že už se žádný celek nežene do nějakých větších akcí, což "odměnili" přítomní diváci v Tampere pískotem a po čase i mexickou vlnou. Změnu skóre nezapříčinily ani přesilovky na obou stranách. Když zbývalo do konce duelu tři minuty, Češi se poměrně nečekaně rozhodl hrát bez brankáře. V power-play po někoika přihrávkách nejprve stříleli Pastrňák i Krejčí, ale ani jeden při svých příležitostech neuspěl. Po českém oddechovém čase zahrozil střelou k bližší tyči z levého kruhu Pastrňák, přičemž se tuto ránu následně snažil dorazit Hertl. Za chvíli si to namířil na druhé straně na prázdnou klec Antilla, ten byl ale o puk odebrán na útočné modré čáře. Záhy zase střílel Krejčí, ovšem nad. Závěr zápasu už jen v plné nahotě ukázal, že Češi berou tento zápas jako přípravu na důležitější čtvrtfiniálový duel. V něm se ve čtvrtek nakonec utkají s Německem.

Konečný výsledek zápasu MS v hokeji 2022 ve Finsku (24.5.2022):

Finsko - Česko 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Armia (H. Pesonen), 17. Manninen (J. Sallinen, Mikael Granlund), 36. Rajala (Seppäla, Heiskanen). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Štolc (Švýc.) - Briganti, Davis (oba USA). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 11 673

Úvodní sestavy:

Finsko: Olkinuora (Säteri) – Hietanen, Lehtonen, Seppälä, Heiskanen, Pokka, Friman, Lindell, Ohtamaa – Hartikainen, Manninen, Granlund (A) – Sallinen, Filppula (C), Rajala – Lammikko, Pesonen, Armia – Mäenalanen, Björninen, Anttila (A).
Trenér: Jukka Jalonen

Česko: Langhamer (Vejmelka) – Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka (A), Jiříček, Sklenička – Pastrňák, Krejčí (A), Červenka (C) – Zohorna, Hertl, Blümel – Vrána, Kämpf, Smejkal – Špaček, Flek, Stránský – Černoch.
Trenér: Kari Jalonen

Rusko mělo na Ukrajině ztratit 36 tisíc vojáků. Soustředí se na postup u…

02.07.2022 15:19 Ruské invazní jednotky se snaží získat zpět ztracené pozice v Charkovské oblasti na východě…

V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila SSHR na pokyn…

02.07.2022 10:35 V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na…

Předpověď počasí na víkend: Bude lépe než v týdnu, teploty dosáhnou 30…

02.07.2022 06:30 Začíná první červencový, tedy i prázdninový víkend. Dobrou zprávou pro případné plány na volné dny…

Graubner se stal po Dukovi novým pražským arcibiskupem

02.07.2022 13:11 Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner při dnešní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Novým generálním manažerem hokejového Zlína má být muž s vazbami na Redla

30.06.2022 12:27 Poté, co z boje o post nového generálního manažera hokejového Zlína vypadl po odmítnutí návrhu…

Zlínu se případný administrativní návrat do extraligy vzdálil. Hamrla…

29.06.2022 10:52 Návrh města Zlína, jež je spoluvlastníkem zlínského hokejového klubu, na to, aby se novým…

Bude přeci jen příští sezónu extraligy hrát Zlín? Ve hře je odkup…

22.06.2022 17:11 Všeobecně se očekávalo, že by nadcházející extraligová sezóna 2022/23 byla bez tradičního účastníka…

Král poblahopřál Hadamczikovi ke zvolení. Snad se mu podaří hokeji vrátit…

19.06.2022 17:23 Od sobotní volební konference je novým prezidentem Českého hokejového svazu ledního hokeje (ČSLH)…

Novým prezidentem Českého svazu ledního hokeje byl zvolen Hadamczik

18.06.2022 19:05 Novým prezidentem Českého svazu ledního hokeje byl zvolen Alois Hadamczik. Bývalý trenér…

Král o Dědkovi: I on je stíhaný. Najevo mezitím vyšel střet zájmů…

17.06.2022 17:02 Dalo se čekat, že reakce na slova majitele hokejových Pardubic Petr Dědek, který ve čtvrtek uvedl,…

Dědek se ve vedení českého hokeje nakonec neobjeví. Kvůli Královi se…

16.06.2022 22:21 V sobotu se, jak známo, bude na mimořádné volební valné hromadě volit nový šéf Českého svazu…

Bříza nakonec z boje o hokejový trůn odstoupil. Chce se věnovat organizaci…

13.06.2022 17:06 Sobotních voleb, během kterých se na mimořádné volební valné hromadě Českého svazu ledního hokeje …

Nakonec se jich sešlo šest. Mezi kandidáty na šéfa českého hokeje je třeba…

09.06.2022 17:16 Celkem šest uchazečů jde nakonec do boje o nejvyšší post v tuzemském hokeji, tedy o post prezidenta…

Překvapivý přestup. Místo do zahraničí míří Peter Mueller z Brna do…

08.06.2022 16:44 Nečekaný přestup zaznamenala ve středu tuzemská hokejová extraliga. Opora hokejistů Komety Brno,…

Související:

Právě se děje

reklama