IIHF svým rozhodnutím vytvořila precedens, protestuje Bělorusko proti odebrání MS

Dalo se předpokládat, že reakce na pondělní rozhodnutí Rady Mezinárodní hokejové federace IIHF o odebrání pořadatelství letošního mistrovství světa Bělorusku, nenechá na sebe dlouho čekat. Běloruští organizátoři se v úterý totiž nechali slyšet, že právě pondělní rozhodnutí je bezdůvodné a byl tak tím vytvořen precedens.

Medaile, o které se hraje na MS
doporučujeme

"Sportovní soutěže, jejichž cílem je sjednotit země a národy, podporovat nastolení míru a porozumění v duchu olympijských principů, se takto mohou proměnit v nástroj sváru a nátlaku v zájmu politiků," uvádí se v úterním prohlášení běloruského organizačního výboru, které zveřjnilo na webových stránkách běloruské vlády. "Od svého zvolení organizátorem mistrovství světa v roce 2021 Bělorusko pečlivě plnilo všechny smluvní závazky týkající se organizace turnaje a odvedlo v tomto směru spoustu práce," pokračuje se v něm.

Bělorusové dále poukazují na fakt, že v minulosti už dokázalo uspořádat velké mezinárodní sportovní akce, které nakonec proběhly bez větších potížích. Připomněli například Evropské hry, které se v Minsku konaly v předloňském roce. "Svědčí o tom pořádání druhých Evropských her v roce 2019, které naše země pohostinně přijala na žádost evropských olympijských výborů," píší konkrétně.

Tlak na IIHF začal v otázce běloruského pořadatelství letošního MS sílit především po loňských srpnových prezidentských volbách v Bělorusku, ve kterých byl zvolen pošesté za sebou Alexandr Lukašenko. Následovaly však několikatýdenní demonstrace v Minsku nejen proti výsledkům voleb, ale i proti tomu jak samotné volby probíhaly. Několik demonstrujících, opozičních aktivistů a i novinářů, které dění pokrývali, byli režimem zatčeni.

Vyšlo najevo i to, že šéf běloruského hokejového svazu Dmitrij Baskov se zúčastnil útoku na jednoho z opozičních aktivistů, který pak zraněním z tohoto útoku podlehl.

V minulých dnech sám šéf IIHF René Fasel jednal o budoucnosti letošního MS v Bělorusku se samotným Alexandrem Lukašenkem. Následně se ozvalo několik sponhzorů v čele se Škoda Auto, že jsou proti pořádání MS v Bělorusku a to nakonec rozhodlo.

Nyní se jedná o třech náhradních variantách pro letošní MS. Buď se bude konat pouze v Lotyšsku, které mělo původně šampionát spolupořádat právš s Běloruskem, a nebo se naleznou náhradníci místo Běloruska. Nejčastěji se v tomto ohledu hovoří o Dánsku a Slovensku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Duel Třince s Litvínovem musel být náhle odložen. Kvůli tragické události…

02.03.2021 20:38 Dlouho nic nenasvědčovalo tomu, že by se snad jeden z duelů 50. kola hokejové Tipsport extraligy…

Tohle extraliga ještě nezažila. Vítkovice potrestaly svého hráče za mobil…

27.02.2021 17:11 Pořád se najde na světě a především pak v Česku něco, co člověk do té doby nikdo neviděl. Třeba…

Rozhodnuto! Letošní hokejové MS se bude konat pouze v Lotyšsku

02.02.2021 20:01 V úterý Mezinárodní hokejová federace IIHF konečně rozlouskla nejožehavější otázkzu posledních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama