Jasné zápasy pro Němce a Finy. Se svými soupeři si s přehledem poradili

I v pátek pokračuje 86. mistrovství světa v hokeji ve Finsku. V odpoledních zápasech se potvrdili pokaždé role favoritů. Zatímco ve skupině A na sebe narazil Němci a Italové, kteří v tomto svém vzájemném zápase zpakovali stejný výsledek z loňska, tedy 9:4 pro Němce, přestože ze začátku jasně mířící Němci historicky nejvyššímu vítězství nad Italy pak v závěru Italům dopřáli tři gólové radosti Italům, to Britové ve skupině B se proti domácím Finům nezmohli na nic. Prakticky jen díky gólmanovi Bownsovi to skončilo pro ně porážkou jen 0:6.

Hokej, ilustrační foto

I Němce v těchto dnech posílily hvězdy z NHL, konkrétně bek Gawanke a forvard Reichel. A právě tito dva byli k vidění v pátečním duelu s Itálií. Naši západní sousedé se rozhodli naplňovat svou roli favorita již v úvodních minutách hry a tak už po šesti minutách otevřel skóre Karachun. Pouhých šestasedmdesát vteřin na to na 2:0 zvýšil Wissmann, jenž se o to postarl individuální akcí. Běžela 14. minuta, když na 3:0 navýšil díky teči Ehliz a už tehdy bylo celkem jasné, že to bude spíše hra kočky s myší. Po této brance se raději do branky Italů postavil Fazio místo Fadaniho. Ani on ale neuzavřel německý gólostroj a ještě před první pauzou lovil kotouč ze své sítě. V přesilovce totiž na 4:0 zvýšil Fischbuch a kdyby týmu z Apeninského poloostrova nepomohly tyčky, mohlo být německé vedení po první třetině ještě výraznější.

Výraznější nakonec bylo po druhé třetině a to i přesto, že Italové se zlepšili v zakončování. Ve 26. minutě totiž na 5:0 zvýšil další německou přesilovkovou trefou Reichel, 36 vteřin poté se sice podařilo snížit tečujícímu Traversovi, ale ve 35. minutě na 6:1 na druhé straně zvýšil svým druým gólem v zápase Fischbuch, když mu na něj nahrál Lucas Reichel, synovec bývalého českého reprezentanta a olympionika z Nagana.

Stejně jako v první, tak i ve třetí třetině Němci dokázali vstřelit slepené góly. Pouhých 81 sekund tehdy dělilo sedmou a osmou německou přesnou trefu a vše tak mířilo k nejvyšší výhře Německa nad Itálií v historii MS. Jenže pak Italové zapnuly motory, jelikož Frigo a Mantenut dokázali snížit na 3:8. Sanna pak vstřelil čtvrtý gól Italů, který ale byl vzápětí odvolán po renérské výzvě kvůli ofsajdu. V samotném závběru pak poadla jedna branka na aždé straně a tak se zopakoval konečný výsledek ze vzájemného duelu z loňského šampionátu.

Bezstarostné páteční odpoledne pro domácí Finsko

Ještě možná jasnější zápas se konal v pátek odpoledne v Tampere, kde domácí Finové narazili na Británii. Ti mohli inkasovat už po dvou minutách, kdyby z bezprostřední blízkosti překonal Bownse Filppula. A tak tedy první finský gól padl v 7. minutě, kdy se od modré rozhodl vypálit Friman a poté, co byla jeho rána tečována, zaplula za Bownse, 1:0. Prakticky stejně padla druhá finská branka, když se Hietanenova střela otřela o Perliniho brusle ve 12. minutě. Krátce před prvním odchodem do kabin měl potíže finský muž s maskou Olkinuora, Ehrhardt ale tehdy jeho problémy nevyužil ke skórování.

Na začátku druhé dvacetiminutovky byl blízko k přesné trefě Conway a tak to byli ve 27. minutě opět Finové, kteří skórovali. Konkrétně se to povedlo Filppulovi, jenž do branky usměrnil střílenou přihrávku. Další britskou příležitost na snížení promarnil Lake a tak chvíli na to díky Armiovi Finové veedli už 4:0. V závěru třetiny pak Brity od další pohromy zachránilo břevno.

Patého gólu se ale přeci jenom Finové dočkali. Stalo se tak ve tetí třetině, ale až v 50. minutě, kdy ho vstřelil Mäenalanen. Rajala pak uzavřel skóre na konečných 6:0.

Konečné výsledky zápasů MS v hokeji 2022 ve Finsku (20.5.2022):

SKUPINA A (Helsinky):

Německo - Itálie 9:4 (4:0, 2:1, 3:3)
Branky a nahrávky: 6. Karachun (J. Müller, Loibl), 7. Wissmann (Kastner), 14. Ehliz (Bittner, Michaelis), 18. Fischbuch (Wissmann), 26. Reichel (Noebels, Michaelis), 35. Fischbuch (Reichel, Wissmann), 42. Ehliz (Michaelis, Schmölz), 43. Karachun (Schmölz, Loibl), 58. Soramies (Wissmann, Kastner) - 26. Traversa (Miglioranzi, Pietroniro), 48. Frigo (Petan), 50. Mantenuto (Trivellato, S. Kostner), 60. Petan (Hannoun, Glira). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Öhlund (Švéd.) - Beresford (Brit.), Yletyinen (Fin). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. Diváci: 3311.

Sestavy:

Německo: Niederberger - Gawanke, J. Müller, Seider, M. Müller, Wissmann, Wagner, Bittner - Noebels, Reichel, Fischbuch - Michaelis, Ehliz, Plachta - Karachun, Schmölz, Loibl - Ehl, Soramies, Kastner. Trenér: Toni Söderholm

Itálie: Fadani (14. Fazio) - Di Perna, Trivellato, Miglioranzi, Pietroniro, Glira, Gios, Spornberger - Sanna, S. Kostner, D. Kostner - Frank, Mantenuto, McNally - Frigo, Hannoun, Petan - Deluca, Traversa, Insam - Mantinger. Trenér: Greg Ireland

SKUPINA B (Tampere):

Finsko - Velká Británie 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 7. Friman (Vatanen, Lammikko), 12. Hietanen (S. Manninen, M. Lehtonen), 27. V. Filppula (Mikael Granlund, Hartikainen), 29. Armia (Friman, H. Pesonen), 50. Mäenalanen (Lindell, Ohtamaa), 56. Rajala (Heiskanen, H. Pesonen). Rozhodčí: Dehaen (Fr.), Frandsen (Dán.) - Briganti (USA), Seewald (Rak.). Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Diváci: 11.502.

Sestavy:

Finsko: Olkinuora - Hietanen, M. Lehtonen, Heiskanen, Seppälä, Vatanen, Friman, Lindell, Ohtamaa - Hartikainen, S. Manninen, Mikael Granlund - J. Sallinen, V. Filppula, Rajala - Armia, Lammikko, H. Pesonen - Anttila, Björninen, Mäenalanen. Trenér: Jukka Jalonen

Velká Británie: Bowns - Richardson, Tetlow, D. Phillips, O'Connor, Ehrhardt, Clements, Batch, Sam Jones - Lake, Neilson, Dowd - Mosey, Conway, Perlini - J. Phillips, Lachowicz, Waller - Hook, Myers, Davies. Trenér: Peter Russell

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Francouzský soud shledal Abdeslama vinným, odsoudil ho na doživotí

29.06.2022 21:57 Francouzský soud dnes odsoudil na doživotí bez možnosti předčasného propuštění Salaha Abdeslama,…

Bouřky napáchaly v Česku řadu škod. Ničily stromy i sklepy

30.06.2022 13:08 Po nočním intenzivním dešti a bouřkách byl povodňový stupeň k dnešním 07:00 zhruba na desítce míst…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Novým generálním manažerem hokejového Zlína má být muž s vazbami na Redla

30.06.2022 12:27 Poté, co z boje o post nového generálního manažera hokejového Zlína vypadl po odmítnutí návrhu…

Zlínu se případný administrativní návrat do extraligy vzdálil. Hamrla…

29.06.2022 10:52 Návrh města Zlína, jež je spoluvlastníkem zlínského hokejového klubu, na to, aby se novým…

Bude přeci jen příští sezónu extraligy hrát Zlín? Ve hře je odkup…

22.06.2022 17:11 Všeobecně se očekávalo, že by nadcházející extraligová sezóna 2022/23 byla bez tradičního účastníka…

Král poblahopřál Hadamczikovi ke zvolení. Snad se mu podaří hokeji vrátit…

19.06.2022 17:23 Od sobotní volební konference je novým prezidentem Českého hokejového svazu ledního hokeje (ČSLH)…

Novým prezidentem Českého svazu ledního hokeje byl zvolen Hadamczik

18.06.2022 19:05 Novým prezidentem Českého svazu ledního hokeje byl zvolen Alois Hadamczik. Bývalý trenér…

Král o Dědkovi: I on je stíhaný. Najevo mezitím vyšel střet zájmů…

17.06.2022 17:02 Dalo se čekat, že reakce na slova majitele hokejových Pardubic Petr Dědek, který ve čtvrtek uvedl,…

Dědek se ve vedení českého hokeje nakonec neobjeví. Kvůli Královi se…

16.06.2022 22:21 V sobotu se, jak známo, bude na mimořádné volební valné hromadě volit nový šéf Českého svazu…

Bříza nakonec z boje o hokejový trůn odstoupil. Chce se věnovat organizaci…

13.06.2022 17:06 Sobotních voleb, během kterých se na mimořádné volební valné hromadě Českého svazu ledního hokeje …

Nakonec se jich sešlo šest. Mezi kandidáty na šéfa českého hokeje je třeba…

09.06.2022 17:16 Celkem šest uchazečů jde nakonec do boje o nejvyšší post v tuzemském hokeji, tedy o post prezidenta…

Překvapivý přestup. Místo do zahraničí míří Peter Mueller z Brna do…

08.06.2022 16:44 Nečekaný přestup zaznamenala ve středu tuzemská hokejová extraliga. Opora hokejistů Komety Brno,…

Související:

Právě se děje

reklama