Po předčasném konci extraligy předčasné rozvazování smluv. Svaz nabízí řešení

Hokejová sezóna v Česku skončila předčasně a to, jak známo, kvůli pandemii koronaviru. Český hokej teď má tedy mimořádně dlouhou pauzu minimálně do září, kdy Český hokej (oficiální název českého hokejového svazu) doufá v začátek té nové 2020/21. Extraligové i prvoligové kluby však v těchto dnech sahá k vypovídání hráčských smluv a to kvůli omezení, které následovaly po vyhláášení pandemie koronaviru. A proto má český hokejový svaz o čem přemýšlet, i když se u nás hokej už nehraje. V dopise, který zaslal všem klubů, nabízí Český hokej v čele s Tomášem Králem oboustranně přijatelnou dohodu spočívající v předpokládaném snižování odměn. K předčasnému ukončení hráčských kontraktů mezitím sáhly extraligový Hradec Králové či prvoligoví Vsetín, Prostějov či Chomutov, který v úterý rozhodl ukončit smlouvy s hráči staršími než 22 let.

Hokej, ilustrační foto
doporučujeme

"Stejně jako celá země čelíme historicky bezprecedentní situaci, jejíž ekonomické důsledky se nevyhnou ani hokeji. Řešit je bude muset svaz, kluby i hráči, přičemž jediná cesta spočívá v jednáních a hledání smysluplných kompromisů. Problémy, které před námi stojí, nejsou jednoduché, ani v nejmenším ovšem nepochybuji, že na základě solidarity, vzájemné závislosti a jednoty hokejového prostředí se s nimi vyrovnáme," píše se v dopise odeslaný svazem všem extraligovým a prvoligovým klubům.

Právě v něm jsou také doporučeny modelové příklady, jak by kluby a hráči měly v březnu a v dubnu spolu jednat o smlouvách. Doporučil například zachování odměn těm hokejistům, jejichž výše za měsíc nepřesahuje hranici 50 000 korun. Následně by podle šéfa Českého hokeje Tomáše Krále a ředitele Tipsport Extraligy Josefa Řezníčka, kteří jsou pod dopisem podepsaní, snížit naopak odměny těm hráčům, kteří mají v odměnách přes tuto zmiňovanou hranici. Ovšem v jejich případě by ani tak to nemuselo znamenat, že by jejich měsíční odměna měla klesnout pod 50 000 korun.

Vedení soutěže i svazu pak kluby nabádají k tomu, aby uzavírání nových kontraktů s novými odměnami bylo vázáno na reálné zahájení nové sezóny. Do té doby by však měla být upravena takováto smlouva podle modelu, jenž byl domluven pro měsíce březen a duben roku 2020. Odměna by však byla vyplácena v plné výši doplacení rozdílu až od začátku nového ročníku, přičemž rozdíl by vzniknul na začátku oné sezóny. "Jedná se o doporučení, vyplývající z názoru řídícího orgánu soutěží. Podrobnosti smluvních vztahů včetně výše odměny, zmiňované v modelovém příkladu, se odvíjejí od možností jednotlivých klubů a jejich úprava je ve výlučné kompetenci obou smluvních stran, klubů a hráčů," píše se dále v dopise.

Současné vypovídání dmluv s hráči dělají kluby na základě bodů v oněch hráčských smlouvách, které jim dovolují vypovědět tuto smlouvu v případě, že zasáhne vyšší moc či že se přeruší ligová soutěž. Díky tomu se takovýmto způsobem v Hradci Králové rozloučili hned s pěti hráči a to konkrétně s obránci Oskarsem Cibulskisem, Oscarem Eklundem, Tomášem Linhartem a Petrem Šidlíkem a s útočníkem Lukášem Žejdlem.

V prvoligovém Prostějově, kteří se před  předčasným ukončením hokejové sezóny v první lize nepodařilo postoupit do play-off vypověděli takto smlouvu s forvardem Tomášem Divíškem. Tomu se to stalo jen krátce poté, co se rozloučil s kariérou.

Proti takovému postupu ze strany klubů se už v předešlých dnech ohradila Česká asociace hokejistů (CAIHP) a ráda by tak proto učinila kroky, jež by vedly ke zneplatnění těchto zmiňovaných výpovědí a to u svazové smírčí komise potažmo u soudu. Zároveň by ale asociace ráda taktéž napomohla k hledání vzájemné dohody. "Asociace oceňuje přístup vedení Českého hokeje, které zaslalo klubům dopis s doporučeními ohledně jejich smluvních vztahů s hráči. CAIHP je připravena v této záležitosti pomoci a být účastna vyjednávání dohod, s nimiž budou spokojeny obě strany," řekl pro ČTK Libor Zbořil, prezident výkonného výboru CAIHP.

Prvoligový Chomutov bez ohledu na v úterý zaslaný dopis sáhl k radikálnímu řezu. Výpověďmi se zbavil všech hráčů starších 22 let

Zatímco tedy vedení Českého hokeje zaslalo dopis klubům, v němž tedy žádá o zastavení vypovídání smluv hráčů, v ten samý den přišla ze severu Čech možná pro někoho šokující zpráva. Právě prostřednictvím výpovědí se Chomutov totiž zbavil všech svých hokejistů, kteří jsou věkově nad hranicí 22 let. „Jsme si vědomi, že náš krok vyvolá řadu emocí. Můžeme všechny ubezpečit, že z něj nemáme radost, ale pro budoucnost hokeje v Chomutově se bohužel jedná o jediné možné řešení, k němuž jsme jednomyslně došli po dlouhé debatě. Zrušení play off nám výrazně seškrtalo plánované příjmy. Pokud bychom na to nereagovali, mělo by to pro klub existenční důsledky," komentuje svůj krok vedení chomutovských Pirátů.

„Rozhodně nám nedělá radost, že musíme v zájmu budoucnosti klubu využít klauzuli smlouvy o vyšší moci, ale jiná cesta bohužel v tuto chvíli pro nás není," píše se v něm dále a klub ještě dodává vysvětlení, proč smlouvy vypověděl právě s hráči starší 22 let: „Nechceme, aby se naši mladí hráči, jejichž smlouvy jsou výrazně nižší než u starších hráčů, dostali do jakýchkoliv problémů, proto jejich smlouvy nevypovíme. U ostatních se jedná o jeden měsíc a menší část března. Věříme, že tento krok alespoň trochu zmírní dopady neočekávané situace na hráče."

Témata: hokej | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trápící se Pardubice má nově pozvednout Král. Ve spolupráci se Sýkorou a…

21.11.2020 18:33 Hokejové Pardubice měly před touto sezónou 2020/21 velké ambice, zvláště poté, co do východočeského…

Vedle testování na koronavirus i testy na drogy a doping. Tím vším si…

21.11.2020 16:51 Hokejisté Pardubic neprocházejí v posledních dnech zrovna tím nejlepším obdobím. V extralize zatím…

Z Minsku do Moskvy? Šéf IIHF Fasel už má plán B v otázce pořadatelství…

19.11.2020 23:10 Nečekaný zvrat přichází v otázce pořadatelství hokejového mistrovství světa v příštím roce. To se…

Nejen fotbal, ale i hokej v Česku chce hrát. Král s Řezníčkem poslali…

31.10.2020 17:07 Několik dní poté, co poslali otevřený dopis českému premiérovi kapitáni fotbalové Sparty, Slavie a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama