Rozhodnuto. Bělorusku bylo odebráno pořadatelství letošního hokejového MS

V posledních dnech se řešilo, jak to nakonec bude s pořadatelstvím letošního mistrovství světa v hokeji patřícího Bělorusku. Sám šéf Mezinárodní hokejové federace IIHF René Fasel byl před týdnem kvůli tomu v Bělorusku na návštěvě u tamního prezidenta Alexandra Lukašenka, po státech se pak nyní proti běloruskému pořadatelství ozvalo i několik sponzorů v čele se Škoda Auto. V pondělí v podvečer na zasedání Rady IIHF přišlo ono rozhodnutí. Bělorusku skutečně nebude pořádat letošní hokejové MS konající se od 21. května do 6. června. IIHF teď bude jednat o novém pořadateli.

Hokej
doporučujeme

"Jako další hostitelé se nabízejí Dánsko a Slovensko. Ve hře je ale i možnost, že se šampionát odehraje jen v Lotyšsku," poukazuje na možný výsledek celého procesu člen Rady IIHF Petr Bříza. O tom, kdo tak tedy bude letošní MS pořádat, se rozhodne Rada na svém nejbližším jednání.

"Je politováníhodné, že musíme zrušit společné pořadatelství Minsku a Rigy. Snažili jsme se zasadit o to, aby mistrovství světa posloužilo jako nástroj usmíření, který by pomohl uklidnit společensko-politické problémy, které v Bělorusku nyní mají, a najít tak pozitivní cestu vpřed," uvedl na webu IIHF k rozhodnutí Rady sám René Fasel.

Tlak na něj i na samotnou IIHF začal sílit poté, co se vloni v srpnu pošesté za sebou dostal k moci poslední evropský diktátor Alexandr Lukašenko, proti čemuž následně několik týdnu protestovali vedle opozičních aktivistů i normální občané. Z obou skupin těchto demonstrujících pak ale někdo skončil ve vězení, stejně tak jako novináři.

Šéf běloruského hokejového svazu Dmitrij Baskov pak je podezřelý z útoku na jednoho z opozičních aktivistů, který navíc následně zemřel.

"Vzhledem k vývoji situace se takové rozhodnutí dalo očekávat. Je dobře, že k němu vedení IIHF přistoupilo a ukončilo diskuze. Co nejdříve by mělo být přijato i rozhodnutí o nové podobě šampionátu, protože jak federaci, tak pořadatele čeká při jeho přípravě za stávajících podmínek a omezení spousta práce," přidal k rozhodnutí Rady IIHF své prohlášení i šéf Českého hokeje Tomáš Král.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tohle extraliga ještě nezažila. Vítkovice potrestaly svého hráče za mobil…

27.02.2021 17:11 Pořád se najde na světě a především pak v Česku něco, co člověk do té doby nikdo neviděl. Třeba…

Rozhodnuto! Letošní hokejové MS se bude konat pouze v Lotyšsku

02.02.2021 20:01 V úterý Mezinárodní hokejová federace IIHF konečně rozlouskla nejožehavější otázkzu posledních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama