Škoda Auto nebude sponzorovat hokejové MS, pokud se bude konat v Bělorusku

V pátek se před mladoboleslavským sídlem firmy Škoda Auto sešlo hned několik Bělorusů žijících v České republice, kteří tak dali najevo české automobilce, aby zvážila sponzorství hokejového světového šampionátu, pokud by se měl letos konat v Bělorusku. Tehdy ještě vedoucí komunikace Škody Tomáš Kotera uvedl následující slova: "Vývoj událostí v Bělorusku s obavami a velice pečlivě sledujeme. Vnímáme svou spoluzodpovědnost v oblasti lidských práv a podporujeme otevřený dialog založený na rovnosti." O den později už Škoda Auto jasně říká, že pokud se letos MS bude konat v Bělorusku, nebude ho sponzorovat.

Škoda Auto, a.s.
doporučujeme

Poté, co loni v srpnu byl v prezidentských volbách zvolen pošesté běloruským prezidentem Alexandr Lukašenko, přičemž samotné volby probíhaly všelijak, několik týdnů protestovali běloruští občané proti těmto výsledkům. Opoziční lídryně Svjetlana Cichanouská musela uprchnout do zahraničního exilu, poslední evropský diktátor totiž tvrdě zakročil proti demonstrujícím a ve vězení skončilo hned několik opozičníků, stejně jako novinářů.

Navíc šéf běloruské hokejové federace Dmitrij Baskov je podezřelý z podílu na útoku na jednoho z opozičních aktivistů, jenž na následky zranění poté zemřel.

Na Mezinárodní hokejovou federaci IIHF tak tlačilo hned několik států, aby uzmulo Bělorusům původně plánované pořadatelství letošního MS, které se vedle Běloruska má konat ještě v Lotyšsku. Šé IIHF René Fasel se v předešlých dnech v Bělorusku sešel právě s Alexandrem Lukašenkem, kde se mimo jiné s tímto běloruským vůdcem srdečně objímal a kde se mimo jiné od Lukašenka dozvěděl, že je Bělorusko dokonce schopno letošní hokejové MS uspořádat samo.

Po návratu z Běloruska se Fasel nechal slyšet, že mu bylo trapně, když se objímal s Lukašenkem a že má vážné obavy, zda je Bělorusko schopné uspořádat letos hokejové MS. Federace tak tedy v současnosti jedná s Dánskem a i se Slovenskem o jejich možném pořadatelství letošního hokejového svátku.

Několik Bělorusů žijících v ČR se v pátek sešlo před mladoboleslavským sídlem hlavního sponzora mistrovství světa v hokeji Škoda Auto, aby jí dali najevo ať zatlačí na IIHF. Nakonec svou aktivitou dosáhli svého. "Důsledně dodržujeme, chráníme a prosazujeme všechny předpisy, které ochraňují lidská práva jako celosvětovou základní a všeobecnou potřebu. Z tohoto důvodu Škoda Auto odstoupí z pozice sponzora mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2021, pokud bude Bělorusko potvrzeno jako jeho spolupořadatel," vydala v sobotu odpoledne Škoda Auto nové prohlášení.

Dodejme, že Škoda Auto podepsala smlouvu s IIHF naposledy před čtyřmi lety, přičemž její platnost končí letošním rokem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tohle extraliga ještě nezažila. Vítkovice potrestaly svého hráče za mobil…

27.02.2021 17:11 Pořád se najde na světě a především pak v Česku něco, co člověk do té doby nikdo neviděl. Třeba…

Rozhodnuto! Letošní hokejové MS se bude konat pouze v Lotyšsku

02.02.2021 20:01 V úterý Mezinárodní hokejová federace IIHF konečně rozlouskla nejožehavější otázkzu posledních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama