Z devatenácti na šestnáct. I první hokejová liga by měla v budoucnu změnit formát

Nejen extraliga, ale i první liga by měla dostát v násedujících letech změny herního formátu. Zatímco se ale v extralize příliš ke snižování počtu týmů kluby této soutěže zatím nemají, naopak v první lize by měla mít chystaná změna formátu k tomuto kroku právě nasměrovat. Připomeňme, že v následující sezóně 2020/21 bude první ligu (druhou tuzemskou nejvyšší hokejovou soutěž nesoucí název Chance liga) hrát až devatenáct účastníků, nově navrhovaná změna formátu by měla spočívat v tom, že na závěr sezóny 2020/21 by z Chance ligy přímo sestoupila tři mužstva, jedno další mužstvo by pak hrál ještě baráž s vítězem druhé ligy. Nad takovýmto návrhem se bude zabývat výkonný výbor Českého hokeje, jenž zasedne 4. června.

Hokej, ilustrační foto
doporučujeme

Nebýt koronavirové pandemie, hrálo by podle původního plánu první ligu 17 účastníků. Protože se ale právě kvůli vyšší moci hokejová sezóna předčasně ukončila, rozhodlo se, že do prvníligy nepostoupí vítěz druhé ligy jako tomu bylo dosud tradičně, ale hned tři týmy, tedy vítězové tří druholigových skupin po základní části. Po postupu Kolína, Šumperka a Vrchlabí to tak tedy znamená, že první ligu bude v příští sezóně hrát až 19 týmů.

Navrhovaný nový herní formát první ligy počítá s tím, že oněch devatenáct účastníků bude hrát dvoukolově každý s každým a každé mužstvo tak odehraje v základní části celkem 36 zápasů. Poté se soutěž rozdělí do dvou skupin a to do té lepší s deseti mužstvy a do té výkonnostně horší s devíti. Zatímco deset týmů v lepší skupině bude mít zaručenou účast v play-off a bude se v ní hrát dvoukolově (těmto týmům tak přibyde dalších 18 utkání), o umístění na 11. až 19. pozici bude hrát druhá devítičlenná skupina taktéž stejným systémem, akorát je bude čekat dalších 16 duelů.

Po této fázi soutěže pak plán posílá první čtyři mužstva z lepší skupiny přímo do čtvrtfinále play-off, naopak týmy na 5. až 10. místě by spolu se dvěma nejlepšími celky druhé skupiny by hrály o účast v play-off v předkole. Ty týmy v hoší skupině, které nakonec skončí na 4. až 7. místě, by pak hrály o udržení systémem play-down. Poté by ten nejhorší celek sestoupil do druhé ligy přímo, ten druhý nejhoší by hrál baráž s vítězem druhé ligy.

Tento systém ve skupinách první ligy by se změnil v případě, pokud by některé z mužstev, které by i přes využíití práva startovat v první lize nesplnilo licenční podmínky. Na základě prosincového rozhodnutí výkonného výboru Českého hokeje by pak v sezóně 2021/22 mělo první ligu hrát jen 16 mužstev.

Témata: hokej | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dánsko, Slovensko a Litva? Lotyšsku se nabídl překvapivý možný…

20.01.2021 13:33 Dosud se mluvilo pouze o třech variantách, jak by mohlo celé martýrium kolem hledání nového…

IIHF svým rozhodnutím vytvořila precedens, protestuje Bělorusko proti…

19.01.2021 15:36 Dalo se předpokládat, že reakce na pondělní rozhodnutí Rady Mezinárodní hokejové federace IIHF o…

Rozhodnuto. Bělorusku bylo odebráno pořadatelství letošního hokejového MS

18.01.2021 18:38 V posledních dnech se řešilo, jak to nakonec bude s pořadatelstvím letošního mistrovství světa v…

Na pondělní Radě IIHF bude odebráno MS Bělorusku. Kam se může šampionát…

18.01.2021 13:12 Přestože se tvrdilo, že rozhodnutí o budoucnosti letošního hokejového světového šampionátu padne…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama