Světová šampionka v běhu na lyžích Johaugová má dopingový nález. Zmešká úvod sezóny

Oslo - Therese Johaugová byla provizorně suspendována na dva měsíce na základě podezření z užití zakázané látky, a tak bude chybět na startu nové sezóny. Distanc vzešel z iniciativy Norské antidopingové agentury, která bude celý případ vyšetřovat.

Přidejte svůj názor

Therese Johaugová, klasická lyžařka
doporučujeme

Úřadující vítězka Světového poháru a držitelka třech olympijských medailí čelí obvinění z dopingu poté, co byla pozitivně testována na steroid clostebol na soustředění v Itálii v polovině srpna. Norská lyžařská federace uvedla, že zakázaná látka pochází z krému na ochranu proti spáleným rtům od Slunce. Přípravek aplikovala na doporučení reprezentačního lékaře Fredrika Bendiksena. Bendiksen vzal okamžitě vinu na sebe a rezignoval na svou funkci.

Johaugová odmítla vědomé použití dopingu, podle vlastních slov bude pracovat na úplném očištění. Na druhou stranu předseda Norské antidopingové agentury zastává poněkud odlišný názor: "Suspendace dokládá její určitý podíl viny. V nejbližších týdnech budeme zkoumat, o jak velký podíl se jedná." V případě lyžařčina usvědčení by podle mezinárodních dopingových pravidel následoval trest v rozmezí dvou měsíců až čtyř let. Provizorní suspendace vyprší 18. prosince a SP začíná o tři týdny dříve.

Stejný krém Trofodermin užila na letošních olympijských hrách v Brazílii plážová volejbalistka Viktoria Orsi Tothová a následně se dočkala vyloučení z turnaje. Na obalu zakázané mastičky se nachází zřetelné varování o obsahu dopingu. Na to po zveřejnění pozitivního testu Johaugové upozornily na sociálních sítí konkurentky Justyna Kowalczyková a Aino-Kaisa Saarinenová.

28 let stará Johaugová se v Norsku těší velké popularitě a úspěchy se řadí mezi nejlepší současné sportovce země. Ze závodů mistrovství světa si odnesla hned sedm zlatých medailí, se štafetou triumfovala na OH 2010 ve Vancouveru a o čtyři roky později v Soči přidala do sbírky olympijské stříbro a bronz. Další aféra by výrazně pošramotila pověst norské klasického lyžovaní, jelikož jeden skandál si prodělal už během léta. Martin Johnsrud Sundby přišel o vítězství v loňském Světovém poháru kvůli použití nepřiměřeného množství léku na astma.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama