Co způsobilo Laudovu nehodu před 40 lety? Stále existují bílá místa

Nürburgring - Čas letí - v pondělí 1. srpna tomu bylo 40 let, kdy tehdejší obhájce titulu a pilot stáje Ferrari Niki Lauda přežil na Nürburgringu nehodu, která do jisté míry pozměnila Formuli 1, o to více pak samotného pilota.

Přidejte svůj názor

Před 40 lety prožil Lauda nejhorší nehodu svého života

Niki Lauda tehdy vévodil celkové klasifikaci a požívat titulu "computer", tedy muže bez nervů a chyb. Proto jeho havárie v úseku Ex-Mühle a Bergwerk vzbudila takový ohlas a dokonce se stala jednou z ústředních pasáží filmu Rivalové (Rush), i když tam se některé okolnosti poněkud liší.

Dlouho se tápalo, co vlastně bylo příčinou nehody, postupně se eliminovaly různé názory, stejně tak se probíralo, v jaké kondici Niki k závodu nastupoval a zda nemohl mít snížené reflexy. Po nehodě Lauda putoval od jednoho nemocničního zařízení k druhému, aby nakonec po 42 dnech zázračně "vstal z mrtvých" a pokusil se obhájit titul proti Britu Jamesu Huntovi, který dokázal využít příležitosti a stáhl náskok na svého soupeře na minimum. Finále jejich duelu je dobře známé - v posledním závodě Lauda kvůli dešti vzdal a Hunt třetím místem vybojoval svůj první a jediný titul.

Ona havárie měla několik důsledků, především znamenala definitivní konec závodů na starém, 22,835 km dlouhém Nürburgringu. Niki se dokázal opět "sebrat" a v následujícím roce si od Hunta vzal mistrovský titul nazpět. Rozloučil se také s týmem Ferrari, v němž strávil čtyři roky, vyhrál 15 Grand Prix a dobyl dva tituly mistra světa. Pokud vás zajímají podrobnosti kolem dění na Nürburgringu 1976, podrobnější informace najdete zde.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama