Co způsobilo Laudovu nehodu před 40 lety? Stále existují bílá místa

Nürburgring - Čas letí - v pondělí 1. srpna tomu bylo 40 let, kdy tehdejší obhájce titulu a pilot stáje Ferrari Niki Lauda přežil na Nürburgringu nehodu, která do jisté míry pozměnila Formuli 1, o to více pak samotného pilota.

Přidejte svůj názor

Před 40 lety prožil Lauda nejhorší nehodu svého života
doporučujeme

Niki Lauda tehdy vévodil celkové klasifikaci a požívat titulu "computer", tedy muže bez nervů a chyb. Proto jeho havárie v úseku Ex-Mühle a Bergwerk vzbudila takový ohlas a dokonce se stala jednou z ústředních pasáží filmu Rivalové (Rush), i když tam se některé okolnosti poněkud liší.

Dlouho se tápalo, co vlastně bylo příčinou nehody, postupně se eliminovaly různé názory, stejně tak se probíralo, v jaké kondici Niki k závodu nastupoval a zda nemohl mít snížené reflexy. Po nehodě Lauda putoval od jednoho nemocničního zařízení k druhému, aby nakonec po 42 dnech zázračně "vstal z mrtvých" a pokusil se obhájit titul proti Britu Jamesu Huntovi, který dokázal využít příležitosti a stáhl náskok na svého soupeře na minimum. Finále jejich duelu je dobře známé - v posledním závodě Lauda kvůli dešti vzdal a Hunt třetím místem vybojoval svůj první a jediný titul.

Ona havárie měla několik důsledků, především znamenala definitivní konec závodů na starém, 22,835 km dlouhém Nürburgringu. Niki se dokázal opět "sebrat" a v následujícím roce si od Hunta vzal mistrovský titul nazpět. Rozloučil se také s týmem Ferrari, v němž strávil čtyři roky, vyhrál 15 Grand Prix a dobyl dva tituly mistra světa. Pokud vás zajímají podrobnosti kolem dění na Nürburgringu 1976, podrobnější informace najdete zde.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poplatek za MotoGP se může zdvojnásobit. Hrozí konec závodů v Brně?

18.09.2019 18:01 Promotér mistrovství světa v závodech silničních motocyklů Dorna má představu, že od roku 2021…

Michael Schumacher je v nemocnici. Legendární pilot Formule 1 je…

09.09.2019 22:32 Celý sportovní svět, ale především pak ti, kteří sledují závody Formule 1, čekají, kdy na světlo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama