O hospodaření Automotodromu Brno se zajímala BIS

Brno - Hospodaření Automotodromu Brno podle informací ČT prověřuje minimálně od roku 2015 Bezpečnostní informační služba (BIS). V souvislosti s pořádáním motocyklové Velké ceny České republiky upozornila BIS na problematické zapojení veřejných prostředků do ryze soukromého podniku.

Přidejte svůj názor

Lidé

Automotodrom Brno byl dříve pořadatelem Velké ceny, ale z důvodu ztrátovosti, kterou způsobuje vysoký zalistovací poplatek za zisk licence na organizaci závodů, se toho vzdal. Od roku 2016 závody pořádá Spolek pro Grand Prix, který založily město a kraj.

Pořádání Velké ceny se údajně týká mimo jiné část výroční zprávy BIS za rok 2016, ve které služba upozorňuje na riziko zneužívání veřejných peněz pro soukromý byznys.

BIS upozorňuje například na to, že analýza dokládající vysoké daňové zisky z motocyklové akce není nezávislou studií a že vznikla na politickou objednávku. Slouží tak regionálním politikům jako nátlakový argument pro vyšší dotace ze státního rozpočtu.

Mluvčí BIS Ladislav Šticha nechtěl zjištění ČT blíže komentovat. Mluvčí Automotodromu Brno Petr Boháč ČTK řekl, že informaci o prověřování ze strany BIS nemá. "Vůbec nemám co komentovat, jsou to spekulace," uvedl Boháč. A podobně překvapený byl i majitel brněnského autodromu Karel Abraham starší. "Nevím o tom vůbec nic, žádnou takovou informaci nemám," řekl.

Podobně reagoval také brněnský primátor Petr Vokřál. "O tom nic nevím. Řadu let létají různé fámy. Nicméně Spolek má s AMD tři roky platné smlouvy, zveřejněné na profilu zadavatele a auditované. Z hlediska organizace MotoGP to nemá žádný vliv," napsal v SMS.

Pochybnosti BIS automaticky neznamenají, že ke zneužití dotací došlo. To by muselo prokázat policejní vyšetřování a pak soud.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Závodník Fenati má oplétačky s policií. Urážel, vymlouval se na…

18.11.2018 18:39 Italský motocyklový závodník Romano Fenati, jenž by se měl příští rok vrátit do mistrovství světa…

Schumacherova manželka prolomila mlčení: Michael je bojovník a nevzdává se

13.11.2018 22:24 Aktualizováno Od doby, kdy se Michael Schumacher (49) v prosinci 2013 vážně zranil po pádu na lyžích, se na…

Pořadatelé MotoGP v Brně zažalovali ministerstvo školství

07.11.2018 11:39 Aktualizováno Pořadatelé motocyklové Grand Prix v Brně zažalovali ministerstvo školství kvůli snížení dotace na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama