VIDEO: Smrtelná nehoda v IndyCar. V kokpitu zemřel slavný britský pilot

Las Vegas - Dvojnásobný vítěz Indianapolis 500 a šampión série IndyCar Dan Wheldon zemřel na následky včerejší hromadné nehody na oválu v Las Vegas.

371

Měl to být slavnostní den – korunovace mistra série IndyCar a ukončení sezóny ve velkém stylu. Místo toho nyní motoristický svět upíná myšlenky na Dana Wheldona, potažmo jeho ženu a dva malé chlapce.
 
„Jsem šokovaný, nemám slov. V jednu chvíli s Danem vtipkujete a za pár okamžiků je navždy pryč,“ pronesl nově korunovaný šampión Dario Franchitti. Oslavy se však nekonaly. V 11. kole došlo k hromadné nehodě 15 vozů a závod byl zastaven. Přes dvě hodiny se čekalo na jakékoliv zprávy o zdravotním stavu Dana Wheldona, který byl helikoptérou převezen do nemocnice.Po trýznivém čekáním předstoupil před novináře Randy Bernard, výkonný ředitel série IndyCar, a světu oznámil zdrcující informaci. „Série IndyCar s lítostní oznamuje, že Dan Wheldon zemřel na následky zranění. Naše myšlenky a modlitby jsou dnes s jeho rodinou. Vedení IndyCar, jezdci a majitelé stájí se rozhodli ukončit závod,“ pronesl viditelně rozrušený Bernard.
 
Na oválu v Las Vegas panovala smutná atmosféra. Jezdci odjeli se slzami v očích pět kol za safety carem, čímž vzdali tím hold svému kolegovi a kamarádovi. Pak zmizeli z dohledu kamer.
 
Na start se postavilo 34 monopostů. Franchitti s Powerem bojovali o titul, Wheldon o pět milionů dolarů. Kdyby vyhrál, polovina sumy by putovala šťastnému fanouškovi, druhá Wheldonovi a týmu. Háček byl v tom, že musel startovat poslední. Díky tomu se dostal do hromadné havárie a narazil do ochranného plotu.

Dan Wheldon byl jednou z hvězd série IndyCar. Málokdy byste ho viděli se zachmuřeným výrazem, jeho tvář vždy zdobil široký úsměv. Přestože letos nenašel stále angažmá, do kokpitu se vrátil na závodu v Indianapolisu a zvítězil. V dalších měsících testoval nové monoposty dallara a na příští sezónu získal angažmá u týmu Andretti Autosport, kde v roce 2005 oslavil titul.
 
Wheldon patřil mezi talentovanou britskou generaci s nadějnými vyhlídkami kariéry ve formuli 1. Však také v roce 2006 dostal nabídku od Maria Theissena na post testovacího pilota stáje Sauber BMW. Wheldon odmítl, protože zrovna stál na vrcholu kariéry v USA. Theissen na jeho místo vzal Roberta Kubicu.

V 33 letech navždy odešel závodník, jehož jméno se nesmazatelně zapsalo do dějin amerického motorsportu.

Témata: indycar

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

Svět blíží k bodu zlomu, státy musí převzít odpovědnost za ničení planety,…

23.09.2021 08:12 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

Související:

Právě se děje

reklama