Piloti F1 vzdají hold zemřelým závodníkům Wheldonovi a Simoncellimu

NOVÉ DILLÍ - Piloti F1 Jenson Button a Mark Webber vzdají během víkendové Velké ceny Indie hold britskému jezdci série IndyCar Danu Wheldonovi, jehož smrt odstartovala černý týden motoristického sportu. Zprávu přinesla ve čtvrtek agentura Reuters.

ilustrační fotografie

Wheldon, bývalý závodní kolega jezdce McLarenu Buttona a Webbera ze stáje Red Bull, se zabil 16. října při havárii v posledním závodě série IndyCar v Las Vegas. O následujícím víkendu nepřežil kolizi se dvěma svými kolegy během Velké ceny Malajsie MotoGP italský motocyklista Marco Simoncelli.

Button prohlásil, že o víkendu navlékne na rukáv černou pásku a helmu si ozdobí Wheldonovými iniciály. Ke stejnému kroku se uchýlí také Australan Webber. "Po závodě v Koreji jsem Jensonovi poslal esemesku, že bych chtěl nějaké samolepky na helmu," řekl Webber. "Zeptal jsem se ho, jestli by se ke mně nepřidal a on ihned souhlasil. Budeme tedy mít na helmě malou vkusnou samolepku. Oba jsme Dana znali, tak je pro nás přirozené, že na něj budeme při příštím závodě vzpomínat," poukázal.

Jednatřicetiletý Button závodil s Wheldonem na začátku své kariéry. "Je to strašná tragédie, mám na naše soupeření spoustu vzpomínek," uvedl. "Neviděl jsem ho už déle než rok a půl, žil ve Spojených státech... Ale když nám bylo devět, pamatuju si, jak měl Dan v britském šampionátu na motokáře velké číslo 1. Dan, já a Anthony Davidson jsme si mezi sebe rozdělovali výhry v závodech," vybavil si Button.

"Hrozně rád na to vzpomínám. Vždycky jsem Dana chtěl porazit, motivoval mě k tomu, abych se zlepšoval. Je to ohromná ztráta pro motoristický sport, ale ty vzpomínky mi už nikdo nevezme," dodal.

Dvojnásobný mistr světa F1 Sebastian Vettel ze stáje Red Bull se setkal se Simoncellim na začátku tohoto roku a když viděl v televizi jeho havárii, zatrnulo mu. "Nebyli jsme přátelé, ale znali jsme se. Letos jsme se krátce potkali a já si pořád nechci připustit, že už je po smrti," uvedl Němec. "My v F1 máme při havárii vyšší šanci přežít než jezdci MotoGP nebo IndyCar," poukázal.

Také Španěl Fernando Alonso z Ferrari viděl Simoncelliho nehodu, ale prohlásil, že jezdci musejí počítat s tím, že na sebe berou určitá rizika. "Milujeme závodění, víme, že je to nebezpečné," nechal se slyšet Alonso, jehož tým v těchto chvílích přemýšlí o tom, jakou formou uctí Simoncelliho památku.

"Když jedete 320 kilometrů v hodině, což vám některý okruh umožní, víte, že jakmile se něco stane s autem, čeká vás ošklivá havárie. Jenže zároveň se nemůžete rozklepat strachy, jediné, co cítíte, je, že se řítíte velkou rychlostí. Takže i když je tu riziko havárie, závodění milujete," dodal.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Související:

Právě se děje

reklama