Brno bojuje o Grand Prix, Onderka chce najít dalších pět milionů v rozpočtu města

Brno – Vláda letos podpoří mistrovství světa silničních motocyklů v jihomoravské metropoli třiceti miliony korun. Ministr školství ale slíbil částku o deset milionů větší. Pořadatelé Grand Prix jsou proto nemile překvapeni. Primátor Roman Onderka slíbil, že se pokusí v rozpočtu města najít další peníze, aby závody z Brna nezmizely.

Roman Onderka /ČSSD/

Pořadatele závodu krok kabinetu rozladil. "Jsem úplně v šoku. Nejhorší je, že není žádný další výhled. Rok se snažíme a dnes nemáme vůbec žádnou perspektivu," řekla pro ČTK ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová. Pořadatelé totiž původně chtěli, aby stát zaplatil celý takzvaný zalistovací poplatek za zařazení do kalendáře mistrovství, který činí asi sedmdesát milionů.

Letos počítali organizátoři s podporou ve výši čtyřicet milionů korun, kterou měli předjednanou, nakonec ale dostali o čtvrtinu méně. Zástupci Automotodromu tak vážně zvažují, že promotérovi MS oznámí, že v roce 2015 už Velká cena v Brně nebude.

S tím se ale nechce smířit hlava Brna. „Zaznamenal jsem v médiích vyjádření organizátorů Grand Prix o ukončení pořádání závodu a doufám, že si tento krok ještě rozmyslí a Grand Prix v Brně zůstane. Já osobně navrhnu do rozpočtu na rok 2015 navýšení příspěvku Brna z 5 milionů na 10 milionů korun," slíbil primátor Brna Roman Onderka.

Do celé věci se chce také zapojit hejtman Jihomoravského kraje. „Pokud se týká budoucnosti GP, považuji prohlášení zástupců společnosti Automotodrom Brno za předčasná a jsem jimi nepříjemně překvapen. Jsem připraven jako hejtman Jihomoravského kraje okamžitě iniciovat jednání organizátorů Grand Prix, státu, kraje a města o možném modelu víceletého financování GP," uvedl Michal Hašek s tím, že teatrální výroky organizátorů sportovní akce nezachrání.

Chování organizátorů závodů po oznámení, že vláda neposkytne čtyřicet, ale pouze třicet milionů, vadí i poslanci ANO Jiřímu Zlatuškovi.

"Moc nechápu, co by měl stát na podpoře čistě komerčního podniku tohoto druhu vidět. Pokud závod pořadatelé nedokážou zorganizovat tak, aby byl rentabilní, neměli by kvůli 45 Kč na jednoho diváka vydírat, ale jít rovnou od toho," řekl na adresu pořadatelů.

Pro organizátory je brněnská Velká cena ztrátovým podnikem, loni na ní prodělali 41,7 milionu korun. Zhruba polovinu nákladů tvoří zalistovací poplatek za zařazení do kalendáře mistrovství světa.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Související:

Právě se děje

reklama