ROZHOVOR: Mistrovství je vždycky jedna velká neznámá, říká mladá mistryně Evropy v twirlingu

České Budějovice – Česká republika vládne juniorskému twirlingu. Po dlouhých letech snažení konečně získala Veronika Kadlecová titul mistra Evropy. Nyní se česká reprezentace připravuje na nadcházející MS.

Veronika Kadlecová

Ačkoliv je pojem twirling pro řadu lidí neznámý, čeští reprezentanti se v tomto sportu pohybují na nejvyšších úrovních. Twirling je mladý sport, který vznikl spojením prvků baletu, mažoretek a využívá i gymnastiky. Jeho historie sahá sice pouze do roku 2007, ale tento rozvíjející se sport rychle nabírá na popularitě.

Nedávno zaznamenala Česká republika zisk titulu mistra Evropy, který v juniorské kategorii vybojovala sedmnáctiletá Veronika Kadlecová. Její úspěch je o to větší, že mimo vrcholového sportu, zvládá i náročná studia na Gymnáziu J.V. Jirsíka v Českých Budějovicích. Nyní se šampionka připravuje na nadcházející MS, kde bude konkurence mnohem silnější.

Twirling je velice mladý sport, jak náročné jsou tréninky špičkových sportovců v porovnání s ostatními, mnohem populárnějšími, sporty jako je fotbal nebo hokej?
Tréninky jsou hodně náročné. Trénujeme na šampionáty i několikrát týdně, jezdíme na různá soustředění a máme dokonce zahraniční trenéry. Tréninky jsou velice namáhavé, protože kromě sestav musíme i posilovat, trénovat flexibilitu a výdrž.

Jak zvládáte školu, když se musíte naplno věnovat sportu?
Není to zrovna lehké, někdy je problém stíhat se připravovat, protože soustředění trvá celé dny a člověk je permanentně v tělocvičně. Pak je těžké jen vstát z postele, natož se učit. Naštěstí mají učitelé pochopení a dělají mi výjimky.

Houstne náročnost příprav, když se blíží nějaký šampionát?
Samozřejmě se musí ve snažení ještě přidat, ale naše tréninky jsou navrženy tak, aby člověk nevypadl z formy po celý rok, takže jde jen o dopilování detailů v sestavách.

Na posledním mistrovství Evropy jste získala zlato, byla jste od začátku favoritkou soutěže, nebo byl zisk titulu nečekaný?
Mistrovství je vždycky jedna velká neznámá. V tomhle sportu se může všechno změnit ve vteřině, člověk může udělat chybu a zkazit celý výkon v sestavě, takže nelze nikdy nic jistojistě předpokládat. Ale ano doufala jsem, že se dostanu na nejvyšší pozici, protože v loňských letech jsem několikrát získala titul vicemistra.

Jak probíhal celý šampionát pro vás, jako účastníka?
Soutěže jsou vždy skvělé, ale bývám často nervózní. Nejhorší to je v momentech něž se dostanu na parket, to mám krizovou chvilku, ale jakmile stojím na ploše a můžu začít s představením, všechno ze mě spadne a jsem plně zabraná do svého výkonu.

Říkáte, že soutěžíte se svými sestavami, ty si připravujete sama, nebo máte koordinátory?
Samozřejmě mi trenéři pomáhají, ale svou letošní sestavu jsem si skládala sama. O to důležitější pro mě byl zisk titulu.

Zanedlouho se budete účastnit MS, tentokrát v kategorii dospělých, jak si na turnaj věříte?
Zatím nevím, jestli pojedu, o tom rozhodne nominace. Ale pokud pojedu, tak to určitě bude hodně těžké. Konkurence bude obrovská a spíše než medaile pojedu sbírat zkušenosti do dalších ročníků.

Česko se oficiálně přihlásilo na ZOH v Pekingu, dokumenty podepsal i Zeman

12.05.2021 15:04 Aktualizováno Česko je přihlášené na zimní olympijské hry 2022 v Pekingu. Předseda Českého olympijského výboru …

Právě se děje