Kosovo je oficiálně členem Mezinárodního olympijského výboru

Monako - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) uznal Kosovo jako plnohodnotného účastníka olympijských her a Kosovská republika tak může své sportovce poslat na nadcházející olympiádu v Riu de Janeiru.

Olympijský park Letná 2014

Kosovská republika existuje jako samostatný celek teprve od roku 2008, do té doby existovala pouze jako srbská provincie a je to právě Srbsko, které nesouhlasí se vstupem Kosova do MOV. Srbové stále považují Kosovo za součást svého území.

Srbský ministr sportu Vanja Udovčič útočil na přijetí Kosova ve spojitosti s jejich dosavadním neuznáním Organizací spojených národů (OSN). Podle něj by neměl stát, který není členem OSN, být ani členem MOV. Nicméně podotkl, že akceptace žádosti o členství v MOV otevře cestu kosovským sportovcům a to je větší pozitivum, než jsou negativa politických rozepří.

I přes srbské protesty se Kosovské republice podařilo dostat se do MOV. Jejich úternímu přijetí předcházely dlouhé procesy schvalování a neoficiálně MOV uznala kosovskou žádost již v březnu letošního roku.

Prezident MOV Thomas Bach poděkoval prezidentovi Srbského olympijského výboru za jeho velkomyslné potlačení osobních zájmů a akceptaci kosovského přijetí.

Témata: kosovo | olympiáda | srbsko

Česko se oficiálně přihlásilo na ZOH v Pekingu, dokumenty podepsal i Zeman

12.05.2021 15:04 Aktualizováno Česko je přihlášené na zimní olympijské hry 2022 v Pekingu. Předseda Českého olympijského výboru …

Související:

Právě se děje