Ženy vládnou českému sportu! Sportovcem roku se stala Petra Kvitová

Praha - Pražský hotel Hilton dnes večer hostil vyhlášení ankety Sportovec roku. Již šestapadesátý ročník se nesl ve znamení žen. Příčky nejvyšší si rozdělily první Petra Kvitová, druhá Eva Samková a bronzová Martina Sáblíková. Nejlepším kolektivem byly vyhlášeny vítězky tenisového Fed Cupu.

371

Pět ku pěti. Nominovaná "desítka" na Sportovce roku byla sice na pohlaví vyvážená, ale v konečném pořadí ukázaly ženy svým mužským kolegům pomyslná záda. Na prvních pěti příčkách se umístily hned čtyři zástupkyně něžného pohlaví. Královnou se stala tenistka Petra Kvitová před snowboardistkou Evou Samkovou. Úspěšný trojlístek doplnila rychlobruslařská královna Martina Sáblíková.

Galavečerem provázela moderátorská dvojice Lucie Výborná a Jan Pokorný, která jako první uvedla kategorii Nejlepší junior. Vítězem se stala atletka Anežka Drahotová, juniorská světová rekordmanka v chodeckém závodě na deset kilometrů.

V hlavní anketě se umístil na desáté pozici Tomáš Berdych. Před známým tenistou skončil veslařský mistr světa i Evropy Ondřej Synek. Osmá příčka patří světové judistiscké jedničce Lukáši Krpálkovi a sedmá stylově účastníkovi cyklistické Tour de France Leopoldu Königovi, který na slavném závodě dojel právě sedmý.

Večer, který doplnila taneční a hudební produkce, přinesl šestou pozici oštěpařské vítězce Diamantové ligy Barboře Špotákové, která navíc přidala triumf na Mistrovství Evropy. Pak přišla na řadu Cena Emila Zátopka pro sportovní legendu. Zvítězila olympijská vítězka atletka Miloslava Rezková-Hýbnerová, která nedávno zemřela.

Jako pátou v hlavní anketě vybrali sportovní novináři biatlonistku Gabrielu Soukalovou, stříbrnou z olympijského Soči. Před ní se umístil kolega Ondřej Moravec. Třicetiletý biatlonista si z ruských her přivezl dvě stříbra a jeden bronz.

Před vyhlášením nejlepší trojice si početné obecenstvo vyslechlo jméno nejúspěšnějšího sportovního kolektivu. Cena poprávu patří tenisovému týmu, který triumfoval v letošním Fed Cupu a navázal tak na úspěchy z let 2011a 2012.

A nejlepší trojice? Dřívější královnu Martinu Sáblíkovou odsunuly na třetí místo zlatá ze Soči snowboardistka Eva Samková a vítězka Petra Kvitová. Čtyřiadvacetiletá tenistka letos ovládla slavný Wimbledon a dovedla fedcupový tým k dalšímu triumfu.

Konečné pořadí ankety Sportovec roku České republiky 2014:

1. Petra Kvitová
2. Eva Samková
3. Martina Sáblíková
4. Ondřej Moravec
5. Gabriela Soukalová
6. Barbora Špotáková
7. Leopold König
8. Lukáš Krpálek
9. Ondřej Synek
10. Tomáš Berdych

Konečné pořadí ankety o nejlepší sportovní kolektiv:

1. Fedcupový tenisový tým
2. Smíšená štafeta biatlonistů
3. Fotbalová reprezentace

Konečné pořadí ankety o nejlepšího juniora:

1. Anežka Drahotová
2. Jiří Sýkora
3. Alexander Choupenitch

Související:

Právě se děje