Rok 2014: Nejdražší olympiáda v historii, vítězná Kvitová či debakl Brazilců

Praha - Rok 2014 za pár dní dopíše svůj deník. Na jeho stránkách najdeme řadu záznamů, které se navždy zapsaly do historie. I sportovní svět v uplynulém roce nabídl spoustu zajímavých událostí. Pojďme si některé z nich připomenout.

České tenistky triumfovaly ve Fed Cupu.

Zimní olympijské hry v Soči vešly do historie jako nejdražší olympiáda vůbec. Náklady na jejich pořádání měly překročit 50 miliard dolarů. Jen železniční trať ze Soči do Krásné Poljany vyšla na víc než celá olympiáda ve Vancouveru. Hry provázely i četné kontroverze. Propíraným tématem byl zákaz propagace homosexuality či hrozba teroristického útoku.

Z českého pohledu ale olympiáda v Soči dopadla úspěšně. Reprezentanti posbírali osm cenných kovů (2 zlaté, 4 stříbrné, 2 bronzové). O nejvíce z nich se postarali biatlonistky a biatlonisté, jejichž úspěchy doplnila dvěma medailemi rychlobruslařka Martina Sáblíková a jednou zlatou plackou snowboardistka Eva Samková.

Psali jsme:  

Od úspěchu ke krachu, tenisová paráda

U zimních sportů ještě zůstaňme, jen se přesuňme na led. Velkého úspěchu dosáhli hokejisté pražského Lva, kteří se ve své druhé sezóně probojovali až do finále Kontinentální hokejové ligy, ve kterém vzdorovali Magnitogorsku až do sedmého zápasu.

O pár týdnů později však Lva porazily finanční potíže, kvůli kterým majitelé klubu odřekli účast v následujícím ročníku.

Psali jsme:  

Jeden z největších úspěchů českého sportu v letošním roce zaznamenala tenistka Petra Kvitová. Na začátku července se podruhé v kariéře radovala ze zisku trofeje ve slavném Wimbledonu. Na cestě do finále vyřadila tři české hráčky, v zápase o titul pak smetla Kanaďanku Bouchardovou.

Turnaj byl vůbec pro české barvy nebývale úspěšný. Kromě Kvitové si pamatujeme na úžasnou jízdu mladičké Terezy Smitkové, která z kvalifikace prošla až mezi šestnáct nejlepších, kde ji zastavila Lucie Šafářová. Ta nakonec skončila až v semifinále na raketě Petry Kvitové, stejně jako o kolo dříve Barbora Záhlavová – Strýcová.

Psali jsme:  

Čtvrtý titul pro Němce, Jaroš zdolal obávanou K2, úspěchy Špotákové

Jen tři dny po wimbledonském finále se hrálo první semifinále mistrovství světa ve fotbale. Domácí Brazilci v něm nastoupili proti Němcům. A ti si z "Kanárků" udělali trhací kalendář. Po půlhodině vedli 5:0, ve druhém dějství přidali další dva góly a až v závěru nechali domácí aspoň zkorigovat na 1:7. Ve finále pak Němci porazili v prodloužení Argentinu a po zásluze stanuli na trůnu pro nejlepší reprezentační tým světa.

Psali jsme:  

Velkého úspěchu dosáhl horolezec Radek Jaroš. V červenci se mu na pátý pokus konečně podařilo zdolat druhý největší vrchol světa K2. Pokořením hory o výšce 8 611 metrů zkompletoval jako první Čech takzvanou "Korunu Himaláje", tedy všech čtrnáct osmitisícovek. Spolu s ním stejného výkonu docílilo pouhých čtrnáct horolezců.

Psali jsme:  

Zastavme se i u atletiky. Oštěpařka Barbora Špotáková dokázala, že jí mateřství nic neubralo na sportovní formě a v srpnu ovládla mistrovství Evropy ve Švýcarsku. Na evropském šampionátu uspěli i další Češi. Vítězslav Veselý bral stříbro v hodu oštěpem, běžkyně Anežka Drahotová a tyčkař Jan Kudlička byli bronzoví.

Špotáková navrch přidala triumf v Diamantové lize. V listopadu pak ale přišla nečekaná zpráva o tom, že se rozešla se svým trenérem Janem Železným. Třiatřicetiletá oštěpařka se kvůli rodině nechtěla zúčastnit zimního soustředění v Africe, což se ale nesetkalo s pochopením u Železného, a tak se dvojice dohodla na ukončení spolupráce.

Psali jsme:  

Bianchiho boj o život, rozporuplný fotbal

Sportovní život však nepřináší jen dobré zprávy. Černou kaňkou na letošním roce byla vážná havárie v seriálu F1. Při Velké ceně Japonska se pilot stáje Marussia Jules Bianchi střetl s jeřábem, který odklízel jiný havarovaný vůz.

Pětadvacetiletý Francouz utrpěl vážné zranění mozku a řadu týdnů byl udržován v umělém spánku. V polovině listopadu byl převezen z japonské kliniky do Francie, jeho stav byl nicméně stále hodnocen jako kritický.

Psali jsme:  

Účinkování v evropských fotbalových pohárech v letošní sezóně si za rámeček nedá většina českých týmů. Plzeň sice na jaře došla až do osmifinále Evropské ligy a Liberec skončil jen o kolo dříve, v létě ale oba celky vyhořely.

Katem českého klubového fotbalu byli Rumuni. Liberec ve třetím předkole Evropské ligy přejeli fotbalisté Astra Giurgiu, Plzeňští se nestačili divit umění Petrolulu Ploješť. Neuspěla ani Mladá Boleslav, která nestačila na favorizovaný Lyon.

Psali jsme:  

V pohárových bojích zůstala jen Sparta. Ani ta však nemůže hodnotit evropskou sezónu jako úspěšnou. Myšlenky na Ligu mistrů rozprášilo ve třetím předkole švédské Malmö. Ve skupině Evropské ligy pak Pražané do posledního zápasu bojovali o postup ze skupiny. V něm ale prohráli na umělce Young Boys Bern 2:0 a na jarní boje můžou zapomenout.

Psali jsme:  

Vrbova reprezentační paráda, další titul z Fed Cupu a Haškova Síně slávy

O poznání lépe se vede české reprezentaci. Tu na začátku letošního roku převzal po Michalu Bílkovi Pavel Vrba. Zpočátku se zdálo, že naváže na nepřesvědčivé výkony a výsledky z kvalifikace o mistrovství světa v Brazílii. Ani v jednom z úvodních čtyř přípravných zápasů nedokázal Vrbův výběr vyhrát.

Vše se však změnilo se začátkem kvalifikace o mistrovství Evropy. Český tým, tvořený z velké části hráči Sparty a Plzně, postupně porazil Nizozemsko, Turecko, Kazachstán a Island a s plným počtem bodů vévodí tabulce skupiny A.

Psali jsme:  

Listopad byl ve znamení finále tenisového Fed Cupu. V něm po roční přestávce opět vládly české tenistky. V pražském finále bylo hotovo už po třech zápasech, když oba své duely vyhrála česká jednička Petra Kvitová a o další bod se postarala Lucie Šafářová. Závěrečná prohra znovuzrozeného deblového páru Andrea Hlaváčková – Lucie Hradecká už jen výsledek upravila na 3:1.

Psali jsme:  

Skončíme u hokeje. Dominik Hašek sice už uzavřel svou dlouhou a úspěšnou kariéru, úspěchy však sbírá stále. V polovině minulého měsíce byl jeden z hrdinů naganské olympiády jako první český hokejista uveden do Síně slávy NHL. Slavný gólman se tak stal jedním z pouhých jedenácti Evropanů, kterému se této pocty dostalo.

Psali jsme:  
Témata: sport | Petra Kvitová

Související:

Právě se děje