Vyhrát Tour de France bez dopingu je nemožné, tvrdí bývalý cyklista Kohl

New York - Bývalý rakouský cyklista Bernhard Kohl prohlásil, že vyhrát Tour de France bez dopingu je nemožné. Zprávu přinesl ve středu server rakouského deníku Der Kurier.

371

"Lidé v tomto sportu dobře vědí, že bez nepovolených látek je vítězství na Tour de France nemyslitelné. Tři tisíce kilometrů za tři týdny je jako kdybyste čtyřikrát vyšlapali na Mout Everest," popsal náročnost nejslavnějšího cyklistického etapového závodu Kohl v New Yorku, během sympózia Americké antidopingové agentury (USADA).

"To si můžete odvodit z rychlosti závodu," řekl Kohl, který poukázal na fakt, že ať už v případě Američana Floyda Landise, kterému bylo v roce 2006 kvůli dopingu odebráno vítězství v Tour, tak i v jeho vlastní dopingové kauze, kvůli niž přišel v roce 2008 o třetí místo, i v případě letošního vítěze Alberta Contadora byla průměrná rychlost vždy kolem 40 kilometrů v hodině. "To ukazuje, že cyklisté stále dopují," prohlásil Kohl, podle něhož jezdci spoléhají na to, že zakázané látky u nich nebudou odhaleny. "Ve své kariéře jsem byl dvousetkrát testován a stokrát jsem měl v těle doping. V devětadevadesáti případech mě nechytili, jednou ano," řekl.

Osmadvacetiletý Rakušan dojel před dvěma lety Tour de France na třetím místě, ale měl pozitivní test na látku CERA, preparát třetí generace erytropoietinu (EPO), její užití následně přiznal a ukončil kariéru. "Nikdy se už nevrátím. Ani to nejde, když přiznáte pravdu," řekl Kohl.

Trojnásobný vítěz Tour de France Alberto Contador byl během druhého volného dne letošní Tour de France (21. července) pozitivně testován na anabolickou zakázanou látku clenbuterol, existuje podezření, že používal autotransfuzi krve. Španěl užití dopingu popírá, má ale pozastavenou činnost a případ se vyšetřuje.

Témata: Cyklistika

Česko se oficiálně přihlásilo na ZOH v Pekingu, dokumenty podepsal i Zeman

12.05.2021 15:04 Aktualizováno Česko je přihlášené na zimní olympijské hry 2022 v Pekingu. Předseda Českého olympijského výboru …

Související:

Právě se děje