Slavného žokeje zavraždila StB

Praha - Vladimír Hejmovský byl polský šlechtic a bělogvardějec. Ve svých devětapadesáti letech vyhrál v roce 1951 coby neznámý jezdec Velkou pardubickou. O rok později 10. září údajně spáchal sebevraždu skokem z okna budovy StB v Praze. Píší o tom čtvrteční Lidové noviny (LN).

Jako první promluvila Eva Palyzová, osminásobná účastnice Velké pardubické, která v regionu dlouho žila. "Ano, od manžela o něm vím, že ho zabili estébáci a nastrčili to tak, že při výslechu vyskočil z okna," prohlásila slavná jezdkyně nečekaně. Na šokující informaci navázalo hledání pamětníků a příbuzných, až z mlhy desetiletí vystoupil celý příběh.

Vladimír Hejmovský (1892 až 1952), původním jménem Vladimír Alexandrovič Gejmovskij, byl polský šlechtic a také bělogvardějský důstojník. V roce 1923 přicestoval do ČSR a stal se důstojníkem československé armády. Jezdectví bylo jeho hobby, dostihům se začal věnovat až v důchodu. Když v Pardubicích vyhrál jako neznámý jezdec, upoutal na sebe pozornost a zřejmě došlo k odhalení, že je předválečný ruský emigrant. Tím byl jeho osud zpečetěn.

Necelý rok po pardubickém triumfu byl 9. září 1952 předvolán na informační oddělení ministerstva národní obrany. A 11. září dostala rodina zprávu, že den předtím zemřel při výslechu skokem z okna... "Otec, který dnes již nežije, můj bratr Alexandr a já jsme se často zabývali zásadní kapitolou z "Knihy rodinné mytologie" kterou byla a stále je nikdy nevyjasněná dědečkova smrt," říká dnes jezdcův vnuk Michal Hejmovský. "Naše babička lékařka, která měla možnost si na pitevně prohlédnout tělo, řekla jasně: "Oni jevo ubili!" Jak si také jinak vysvětlit v souvislostech padesátých let oznámení, že při výslechu Stb někdo vyskočí z okna?! Naše rodinné debaty skončily vždy u domněnky či spíše jistoty, že všechno začalo jeho vítězstvím ve Velké pardubické.

Témata: StB | sport

Související:

Právě se děje