Šance na Rio ještě žije. Řízení o Sáblíkové chce Šťovíček zkrátit

Praha - Ostře sledovaná kauza kolem rychlobruslařky a zároveň i silniční cyklistky Martiny Sáblíkové může dospět k řešení dříve, než se očekávalo. Ve středu totiž přišel expert na sportovní právo Jan Šťovíček, jenž zastupuje tuto českou sportovkyni, s nápadem spočívajím ve zkráceném řízení, ve kterém by jen jeden rozhodce mohl rozhodnout spor mezi Martinou Sáblíkovou a Mezinárodní cyklistickou unií UCI. Mohlo by tak dojít k rychlému vyřešení a česká sportovkyně by se tak mohla ještě před olympijskými hrami v Riu dozvědět, jak to bude s její účastí či neúčastí.

Přidejte svůj názor

Martina Sáblíková

Zatímco ještě před měsícem mluvil Šťovíček o "poměrně arogantním" jednání ze strany UCI, nyní má o něm poněkud lepší názor a to především proto, že už se samotné jednání někam posunulo. "Podařilo se nám opět navázat komunikaci s UCI, přes jejich předchozí uzavřenost a neochotu. To je dobrý signál, zjevně si uvědomili, že transparentnost a komunikativnost je potřeba," řekl pro ČTK k tomu, jak se v posledních dnech vyvíjela komunikace mezi oběma stranami, Šťovíček.

České straně bylo doručena zpráva o tom, že byla odřeknuta jedním národním olympijským výborem jedna kvóta pro ženskou časovku, díky které tak mohl onen národní olympijský výbor mohl do dějiště her vyslat své závodnice. "My jsme samozřejmě ihned potvrdili svůj zájem o tuto uvolněnou kvótu, nicméně UCI nás upozornila, že se neuvolnila kvóta pro silniční závod, na kterou má podle jejich výkladu kvóta v časovce navazovat," přiblížil Šťovíček to, co poté následovalo.

I když jsou anglicky psaná kritéria pro to, kdo se všechno může zúčstnit v této disciplíně her v Riu většině kompetentních lidí jasná, tým, jenž bojuje za účast Martiny Sáblíkové, to tak jasně úplně nevnímá. "Proto jsme UCI navrhli, aby tento náš výkladový spor rozhodl nějaký rozhodce; významná osobnost v oblasti mezinárodního sportovního práva, uznávaný odborník, jehož rozhodnutí by se obě strany zavázaly respektovat," řekl Šťovíček svůj pohled na to, kdo by měl v tomto sporu nakonec rozhodnout. I díky tomu by se tak mohla veřejnost dočkat rychlého vyřešení tohoto případu. "Běžné řízení před před Mezinárodní sportovní arbitráží (CAS) by se s vysokou pravděpodobností do začátku olympijských her nestihlo dovést do konce," řekl Šťovíček a ještě doplnil: "Ale rozhodčí řízení 'ad hoc', kde bychom se tedy dohodli na jednom rozhodci a jednoduchých procesních pravidlech - když především bychom žádali urychlené rozhodnutí v horizontu řekněme maximálně dvou týdnů - by se mělo stihnout včas."

Jestli bude UCI s tímto návrhem české strny souhlasit či ne, tak to bude jasné v následujících dnech. "Uvidíme, zda je na straně UCI skutečný zájem na fair řešení. Pokud na to UCI nepřistoupí, pravděpodobně rozhodne bez konzultace s námi samostatně. A nám nezbude než žalobu k CAS podat," řekl Šťovíček, jenž by i v takovém případě měl řešení, jak celé toto případné řízení zkrátit. "Ale to si prozatím ponechám pro sebe," zakončil.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slavný boxer Pacquiao se bil v ringu, zloději mu mezitím vykradli dům

22.01.2019 09:28 Boxerovi Mannymu Pacquiaovi se vloupali do domu v Los Angeles, s největší pravděpodobností v době,…

Světová antidopingová agentura uspěla. Od Ruska dostala potřebná data

17.01.2019 22:32 New York - Žádala o ně podruhé. Nyní Světová antidopingová agentura (WADA) s žádostí uspěla a může…

Turecko chce mezinárodní zatykač na basketbalistu NBA, kritizuje Erdogana

16.01.2019 17:51 Turecké úřady požadují vydání mezinárodního zatykače na basketbalistu NBA Enese Kantera, jenž je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama