Olympijské hry bez Ruska? Je to téměř jisté, MOV žádá vyloučení

Toronto - Zprávy o dopingu ruských sportovců jsou v poslední době "hitem" světových agentur. Kupí se další důkazy a jak to vypadá, dvě olympiády se obejdou bez sportovců východního kolosu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Putin suspendoval podezřelé funkcionáře, ale má vůči MOV výhrady

Kdo může za masivní skandál, který v pondělí potvrdila nezávislá komise v čele s Kanaďanem prof. Richardem McLarenem? Podle výroku přímo ministerstvo sportu. Jak uvedl McLaren, jedním z klíčových mužů byl náměstek ministra sportu Jurij Nagornyj. Ten měl zastávat post "šedé eminence" a podle jeho příkazů se o konkrétních případech rozhodovalo. 

Situace však není tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát. McLaren připouští, že ruský olympijský výbor nemusel mít přímou účast dopování sportovců, zato však dává najevo, že Nagorného nadřízený Vladimir Mutko asi jen těžko vysvětlí, že se všechno dělo za jeho zády. 

Za vším stojí FSB, vypověděl emigrant

Korunním svědkem je označován někdejší šéf antidopingové laboratoře v Moskvě Grigorij Rodčenkov. Jakmile začala aféra nabývat obřích rozměrů, sbalil si své saky-paky a zamířil do USA. Pochopitelně tím vyvolal vlnu nevole a protestů z ruské strany, která ho promptně označila za "zkorumpovaného" jedince, který vůbec nebyl kompetentní podat o dopingu svědectví. 

McLaren ovšem připustil, že organizátoři dopingového skandálu měli propracovaný systém, do něhož se zapojili i agenti tajné služby FSB a ti se různými cestičkami dokázali dostat až do antidopingové laboratoře v Soči. Tam měli manipulovat se vzorky ruských sportovců, především je obohacovali solí, což MKcLaren potvrdil.

Rusové bez OH, OH bez Rusů

Ponechme nyní stranou některé názory, že jde o pečlivě naplánovanou akci ze strany soupeřů Ruska a také připodobnění k rokům 1980 a 1984, kdy si Sovětský svaz a USA navzájem bojkotovaly olympijské hry pořádané v Moskvě resp. Los Angeles. Impuls k vyloučení ruských sportovců totiž vzešel od americké antidopingové agentury (USADA), k němuž se připojilo dalších devět národních organizací. Tentýž požadavek potvrdila světová dopingová agentura (WADA), ovšem zajímavé na celé věci je, že dopis s tímto požadavkem zaslaný prezidentu MOV Thomasi Bachovi neměl být zveřejněn. To ale nic nemění na věci, že prezident WADA Craig Reedie žádá vyloučení ruských sportovců z letních OH v Rio de Janeiru i zimních OH 2018 v Pchjongčchangu.

Jak na to reaguje obviněná strana? Prezident Ruska Vladimir Putin prohlásil, že postaví mimo funkci všechny obviněné přímé účastníky, mezi nimi pochopitelně MJutka i Nagornje. Zároveň však uvedl, že se mu zdá poněkud podivné, že celý případ stojí a padá se svědectvím jediného člověka, který se navíc v mnoha směrech zkompromitoval. Rodčenko je podle něj nedůvěryhodný muž a vůbec není vyloučeno, že se zapojil do cílené provokace, jejímž záměrem je připravit především USA o soupeře v boji o medaile. Protože případné tresty by se týkaly 20 olympioniků, z nichž bylo 15 medailistů. Putin prohlásil, že než bude přijato radikální opatření, je nutné mít více objektivních informací postavených na faktech.

V minulosti jsme byli svědky mnoha dopingových skandálů, na některé se přišlo až dlouho poté, co daná sportovní akce proběhla. Ještě nikdy však nedošlo k plošnému vyloučení z olympiády, i když v případě Ruska se to zatím týká jen atletů a vzpěračů. Ale zatím. Prezident MOV Bach už prohlásil, že hodlá přijmout nejpřísnější sance vůči osobám nebo organizacím, které jsou se státem řízeným dopingovým skandálem jakkoli spojeny.

Nabízí se ale otázka, zda opravdu všichni atleti měli testy pozitivní či nikoliv. Připomíná to jednu slavnou scénu z knihy Vzpoura na lodi Bounty, kdy lodní lékař Huggan líčí příhodu svého syna, který byl zajat piráty, a když posádku lodi s černou vlajkou s lebkou a zkříženými hnáty dostihla vojenská loď, pověsila všechny lidi na palubě bez rozdílu. Pokud ovšem WADA a MOV předloží důkazy, že každý sportovec reprezentující Rusko a chystající se do Ria měl pozitivní test, pak není důvodu toto rozhodnutí akceptovat. V opačném případě mohou být napáchány jiné, velké škody, které mohou ovlivnit vývoj světového sportu.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko chce mezinárodní zatykač na basketbalistu NBA, kritizuje Erdogana

16.01.2019 17:51 Turecké úřady požadují vydání mezinárodního zatykače na basketbalistu NBA Enese Kantera, jenž je…

Kapitán evropských golfistů splnil slib a nechal se potetovat. Utrpení…

25.12.2018 19:40 Kapitán týmu Evropy v golfovém Ryder Cupu Thomas Björn splnil slib, který vyřkl na tiskové…

Žádné překvapení. Sportovcem roku se stala s rekordním náskokem Ester…

22.12.2018 00:14 Praha - V pátek večer se v pražském hotelu Hilton konal jubilejní 60. ročník vyhlášení ankety…

Basketbalistům Washingtonu nevyšla výměna, kvůli kurióznímu nedorozumění

15.12.2018 11:08 Vedení basketbalistů Washingtonu Wizards bylo podle zámořských médií připraveno vyměnit Kellyho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama