O neúčasti Ruska v Riu se rozhodne později. MOV zkoumá, jak to provést legálně

Lausanne - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) měl v úterý, tedy den po zveřejnění zprávy o státem krytém dopingu v ruském sportu na předešlých olympijských hrách a nejen na nich, rozhodnout o trestu pro Rusko. Této zemi reálně hrozí, že se nezúčastní nadcházejících olympijských her jak v brazilském Riu de Janeiro, tak v jihokorejském Pchjongčchangu, kde se v roce 2018 konají Zimní olympijské hry. Nakonec bude vše jasné ve čtvrtek, neboť, jak uvádí MOV ve svém úterním prohlášení, musí vzít v úvahu rozhodnutí ze strany Mezinárodní sportovní arbitráže CAS týkající se účasti ruských atletů v Riu. Zároveň má MOV v těchto dnech také v úmyslu jednat v rámci nově zřízené disciplinární komise s právníky o legálním vyloučení Ruska z Her. MOV tak rozhodlo v úterý mimo jiné o tom, že se v nadcházejících letech nebude konat na ruském území žádná velká sportovní akce. V Rusku se tak za tři roky nebudou konat původně plánované Evropské hry.

Přidejte svůj názor

Olympijské kruhy
doporučujeme

Pokud se vrátíme k výše zmiňovanému rozhodnutí CAS ke startu ruských atletů na olympijských hrách v Riu, tak to se svět dozví tento týden ve čtvrtek a tudíž tak do pátku padne tolik očekávané rozhodnutí MOV o účasti celého Ruska na příštích Hrách.

Kromě taktéž již zmiňovaného nepodpoření konání velkých sportovních akcí na ruském území ze strany MOV, se tato organizace v čele s prezidentem Thomasem Bachem rozhodla, že osoby zmiňované v pondělí zveřejněné zprávě Světové antidopingové agentury WADA nebudou smět do dějiště letošních Letních olympijských her, což se týká i představitelů ruského ministerstva sportu. Právě tyto osoby měly podle této zprávy prsty ve státem krytém dopingu ruských sportovců na posledních Zimních olympijských hrách, které se konaly v roce 2014 v ruském Soči.

Právě z této olympiády pak budou Mezinárodním olympijským výborem přezkoumány vzorky všech tehdejších ruských olympioniků. MOV také nechal zřídit komisi o pěti členech, která bude dále pokračovat ve vyšetřování tohoto skandálu. Ve svém úterním prohlášení se MOV vrací k jednání z právníky, na kterém se budou řešit právní výsledky vyloučení Ruska z Her. "Začali jsme zjišťovat právní možnosti s ohledem na kolektivní vyloučení všech ruských reprezentantů z her v Riu oproti právu jednotlivce na spravedlnost," píše se konkrétně v prohlášení.

Připomeňme, že o vyloučení Ruska z nadcházejících Her v Riu de Janeiro se mluvilo už poté, co Mezinárodní atletická federace IAAF vyloučila taktéž kvůli státem krytému dopingu všech 68 ruských atletů, Rusku pak přitížila tedy nynější zpráva WADA týkající se všech ruských sportovců ze Soči 2014, ve které se mimo jiné uvádí, že už od roku 2011 krylo doping ruské ministerstvo ve spolupráci s tajnou službou, která měla za úkol zaměňovat odevzdané vzorky.

S vyloučením Ruska z Ria ale nesouhlasí federace letních olympijský sportů. Ta totiž nesouhlasí s plošným zákazem a spíš by preferovala tresty pro jednotlivce, kteří jsou v této kauze namočeni. A pokud by se snad mělo trestat plošně, mělo by se v takovém případě jednat v rámci jednotlivých sportů. "Nesmíme zapomenout na nutnost individuální spravedlnosti," stojí v prohlášení této federace.

Putin odmítl kvůli zprávě WADA suspendovat ministra sportu

V úterý pak z Ruska přišla zajímavá informace o tom, že prezident Vladimir Putin odmítá suspendovat ministra sportu Vitalije Mutka a to i přesto, že podle pondělní zprávy měl nemalý podíl na krytí ruského dopingového programu. Ruská strana tento krok odůvodnila tím, že samotný ministr v této zprávě není vůbec uveden. "Není tam uveden jako ten, který mohl za překročení pravidel," uvedl mluvčí ruské hlavy státu. Suspendován však je ministerský náměstek Jurij Nagornych.

Dlouholetý Putinův spolupracovník Mutko měl mít prsty v případu týkající ho se jednoho zahraničního fotbalisty, jenž působí v ruské lize.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tokio si oddychlo, tajfun Hagibis nezničil sportoviště pro olympiádu 2020

15.10.2019 09:27 Tajfun Hagibis, jenž o víkendu zasáhl Japonsko, nezpůsobil téměř žádné škody na sportovištích pro…

Hidžáb v ringu? Německá boxerka bojuje i za muslimský šátek

15.10.2019 07:48 Zeina Nassarová (21) je slibnou představitelkou německého ženského boxu, ale nebojuje jen v ringu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama