CAS: Ruští atleti se na olympiádě v Riu nepředstaví

Laussane - Padl první velmi očekávaný trest pro ruské sportovce v kauze státem krytého dopingu v Rusku. Ve čtvrtek totiž rozhodla Mezinárodní sportovní arbitráž CAS o zákazu startu ruských atletů na nadcházejících Letních olympijských hrách v brazilském Riu de Janeiro. Právě na tento verdikt čekal Mezinárodní olympijský výbor (MOV), jenž by měl do konce tohoto týdne rozhodnout o tom, zda se vůbec nějaký ruský sportovec na letošní olympiádě objeví.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Olympijský park Letná 2014
doporučujeme

"Panel CAS potvrdil platnost pravidel IAAF, podle kterých se atleti vyloučených svazů nesmějí účastnit soutěží zastřešovaných atletickou federací," uvedl ve čtvrtek dopoledne CAS.

Tento verdikt CAS se týká celkem 68 ruských atletů, ti doposud nemohli startovat na mezinárodních sportovních akcí proto, že je kvůli dopingu takto potrestala Mezinárodní atletická federace IAAF. Nad rozhodnutím ze strany CAS vyjádřil ruský ministr sportu Vitalij Mutko lítost a zároveň uvedl, že v následujících dnech uváží další kroky v tomto případu. "Rozhodnutí CAS mě mrzí. Bohužel byl stanoven precedens pro kolektivní vinu," řekl konkrétně.

Jedná se o zásadní verdikt CAS, neboť právě na něj čekal MOV, aby pak mohl rozhodnout ve věci zákazu startu jak na letní olympiádě v Riu, tak i na zimní olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu, která se bude konat v roce 2018. Má tak učinit na základě v podnělí zveřejněné zprávy Světové antidopingové agentury WADA, ze které vyplývá, že Rusko praktikuje systematický doping, při kterém svou roli hrála i ruská tajná služba, již od roku 2011. Podle českého experta na sportovní právo Jana Šťovíčka, je rozhodnutí CAS precedens právě pro MOV.

Šťovíček také přiznává, že není příznivcem kolektivní viny. "Já z toho nadšený nejsem, protože nejsem zastáncem principu kolektivní viny. Do demokratického světa, právního státu a 21. století úplně nepatří," uvedl konkrétně a dodal: "Ale soud se k němu přiklonil a bude to sloužit jako precedens i pro MOV, který má na stole kauzu vyloučení všech ruských sportovců z olympijských her."

Na rozdíl od zmiňovaného ministra sportu Ruské federace Vitalije Mutka byl potěšen tímto verdiktem Sebastian Coe, prezident Mezinárodní atletické federace IAAF. "Ačkoli jsme rádi, že naše pravidla a síla jejich dodržování se dočkaly podpory, není to den pro triumfální prohlášení. Nepřišel jsem do tohoto sportu, abych vylučoval sportovce ze soutěží," uvedl Coe ve svém prohlášení a pokračoval: "Pracovní skupina IAAF bude i během olympijských her v Riu s Ruskem spolupracovat, aby se vytvořilo čisté a bezpečné prostředí pro sportovce a aby ruský tým znovu dosáhl mezinárodního uznání a vrátil se do soutěží."

Ušetřeni tohoto trestu by mohli být ruští atleti, kteří trénují v zahraničí a tím pádem tak jsou mimo podezření z toho, že by i oni byli součástí této kauzy. Dosud se ví o dvou ruských sportovkyních, které se nejspíše v Riu objeví, ovšem pod neutrální vlajkou. Řeč je o běžkyni Julii Stěpanovové a dálkařce Darje Klišinové.

Zákaz startu kvůli dopingu na letošní olympiádě nemají pouze ruští atleti. Ze stejného důvodu svou zemi nebudou reprezentovat vzpěrači z Běloruska či Kazachstánu (a i tento případ se týká taktéž ruských sportovců) i rychlostní kanoisté z Rumunska a Běloruska.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tokio si oddychlo, tajfun Hagibis nezničil sportoviště pro olympiádu 2020

15.10.2019 09:27 Tajfun Hagibis, jenž o víkendu zasáhl Japonsko, nezpůsobil téměř žádné škody na sportovištích pro…

Hidžáb v ringu? Německá boxerka bojuje i za muslimský šátek

15.10.2019 07:48 Zeina Nassarová (21) je slibnou představitelkou německého ženského boxu, ale nebojuje jen v ringu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama