Pohřbili jste atletiku, vzkazuje arbitráži tyčkařka Isinbajevová

Moskva - Ne zrovna lichotivých reakcí se ze strany Ruska dočkala Mezinárodní sportovní arbitráž CAS poté, co ve čtvrtek dopoledne vydala rozhodnutí o zákazu startu ruských atletů na nadcházejících Letních olympijských hrách v brazilském Riu de Janeiro. Krátce po vydání tohoto rozhodnutí vyjádřil nad ním lítost ruský ministr sportu Vitalij Mutko, jenž také dodal, že Ruská federace bude v těchto dnech zvažovat další kroky v tomto případu. Na čtvrteční verdikt CAS samozřejmě také zareagovali samotní ruští atleti, mezi nimi největší atletická hvězda z Ruska tyčkařka Jelena Isinbajevová, která si rozhodně nebere nikterak servítky. O celé kauze má celkem jasno. "Je to politika," říká.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jelena Gadžijevna Isinbajevová, ruská atletka, skokanka o tyči. Je první a dosud jedinou ženou, která v historii pokořila hranici 5 metrů v této disciplíně. Je dvojnásobnou olympijskou vítězkou. Na letních olympijských hrách 2004 v Athénách i na olympiádě v Pekingu vytvořila nové světové rekordy. V Athénách 491 cm,[1] v Pekingu 505 cm.[2] 28. srpna 2009 posunula na Zlaté lize ve švýcarském Curychu hodnotu světového rekordu na 506 cm.

Určitě se jedná o jedno z nejzásadnějších rozhodnutích v historii Mezinárodní sportovní arbitráže. Navíc je verdikt o zakázu startu pro ruské atlety precedensem pro Mezinárodníé olympijský výbor (MOV), jenž má do konce týdne rozhodnout ve stejné věci, ovšem tentokrát se má týkat všech ruských olympioniků. Má tak učinit na základě v pondělí vydané zprávy Světovou antidopingovou agenturou WADA, ze které vyplývá, že již od roku 2011 funguje v Rusku tzv. systematický doping, chcete-li státem krytý doping, přičemž svou důležitou roli zde hrála i ruský tajná služba.

Čtvrteční verdikt mimo jiné znamená i to, že o své třetí zlatou olympijskou medaili nebude v Riu bojovat ani světová rekordmanka ve skoku o tyči Jelena Isinbajevová, která se vrací po mateřské. "Aspoň si všichni ti pseudo-čistí atleti můžou oddechnout a získat pseudo-zlaté medaile. Vždycky se báli naší síly," napsala na svém twitterovém účtu rozzlobená Isinbajevová, která si mimo jiné myslí, že rozhodnutí CAS je pohřbem atletiky.

Už v předešlých týdnech tato největší ruská atletická hvězda, která byla v minulosti hned několikrát vyhlášena Atletkou roku, se stavila rázně proti tzv. kolektivnímu trestu a spíše byla proto, aby byli potrestáni jen ti, kteří skutečně dopovali. Vedle toho napsala také dopis Mezinárodní atletické federaci IAAF, aby jí dala výjimku a mohla tak opět závodit a to i na olympiádě v Riu.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slavný boxer Pacquiao se bil v ringu, zloději mu mezitím vykradli dům

22.01.2019 09:28 Boxerovi Mannymu Pacquiaovi se vloupali do domu v Los Angeles, s největší pravděpodobností v době,…

Světová antidopingová agentura uspěla. Od Ruska dostala potřebná data

17.01.2019 22:32 New York - Žádala o ně podruhé. Nyní Světová antidopingová agentura (WADA) s žádostí uspěla a může…

Turecko chce mezinárodní zatykač na basketbalistu NBA, kritizuje Erdogana

16.01.2019 17:51 Turecké úřady požadují vydání mezinárodního zatykače na basketbalistu NBA Enese Kantera, jenž je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama