K plošnému zákazu pro ruské sportovce MOV nesáhlo. Konečný verdikt určí jednotlivé federace

Laussane - V neděli se zraky nejen všech ruských sportovců upíraly ke švýcarskému Laussane, tedy k sídlu Mezinárodního olympijského výboru (MOV), neboť právě on měl v tento den vynést velmi očekávaný verdikt ohledně plošného zákazu startu pro ruské olympioniky na nadcházejících Letních olympijských hrách v brazilském Riu de Janeiro. Mělo se tak stát kvůli systematickému dopingu v Rusku, který se tam praktikoval podle na začátku tohoto týdne zveřejněné zprávy nezávislé komise Světové antidopingové agentury WADA již od roku 2011, přičemž s tím mělo, co dočinění jednak ruské ministerstvo sportu a jednak také ruská tajná služba. Nakonec ale k plošnému zákazu MOV nepřistoupila a nechala to vše na jednotlivých federacích daných sportů.

Přidejte svůj názor

Olympijské kruhy

"Bylo před námi velmi těžké rozhodnutí. Museli jsme najít rovnováhu mezi kolektivní odpovědností a právem jednotlivce. Každý by měl dostat šanci proti obvinění bojovat. Ctíme presumpci neviny, proto jsme zavedli přísná kritéria, která musí každý ruský sportovec splnit, pokud chce na hrách startovat," řekl k nedělnímu rozhodnutí samotný prezident MOV Thomas Bach.

MOV nakonec tedy doporučila ruské výpravě, aby doma ponechala každého sportovce, u nějž se ví, že se doping našel a který byl v minuloasti kvůli němu potrestán. Kromě toho se pak také rozhodlo, že všichni ruští olympionici, kteří budou přítomni přímo v dějišti letošní letní olympiády, projdou dodatečnými mimosoutěžními kontrolami a co se týče rozhodování jednotlivých federací v rámci "ruské otázky" směrem k LOH v Riu, tak ty by se měly řídit dle výsledků antidopigových testů, kterým prošli ruští sportovci v zahraničí, tedy mimo Rusko.

Jisté je po tomto týdnu tedy zatím jediné. Na LOH v Riu se rozhodně nepředstaví a jednak ruští atleti, neboť těm byl ve čtvrtek plošně zakázán start Mezinárodní sportovní arbitráží CAS taktéž kvůli systematickému dopingu a kvůli dopingu pak také v Brazílii neuvidíme ruské vzpěrače.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masakr v Christchurch zasáhl i do sportu: Ragbyoví "Křižáci" možná změní…

19.03.2019 14:17 Špičkový novozélandský ragbyový klub Canterbury Crusaders po nedávné střelbě v mešitách v…

Mlátička v poutech. Conor McGregor byl zatčen, fanouškovi rozšlapal telefon

12.03.2019 10:47 Slavný bojovník MMA Conor McGregor byl v pondělí zatčen v Miami poté, co zničil telefon fanouškovi,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama