OH 2016: Zlato ze silničního závodu má Belgičan van Avermaet, stínem jsou zranění cyklisté

Rio de Janeiro - Cyklisté zahájili svůj program závodem dlouhým bezmála 240 km ve velice proměnlivém terénu. Čekalo se, zda se prosadí poslední vítěz Tour de France Christopher Froome, bez šance na výborné umístění nebylo ani české kvarteto.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Belgičané mají zlato v silničním závodě

Závod provázený úniky a také mnoha pády při prudkých sjezdech měl nakonec velice dramatické vyvrcholení. Poté, co se pořadí přelévalo a podstatnou část strávil v čele Polák Kwiatkowski se nakonec v posledním okruhu utrhla trojice Vincenzo Nibali, Sergio Henao Montoya a Rafal Majka. Vypracovali si poměrně slušný náskok před další sedmičlennou skupinou a zdálo se, že si rozdělí medaile. 

Jenže při posledním sjezdu se přihodila pro dva muže z uvedené trojice katastrofa. Nejspíš po vzájemné kolizi jedenáct kilometrů před cílem spadli Nibali a Henao Montoya, takže životní šance se nabídla Polákovi Majkovi. Ten se také snažil před finišující skupinkou udržet svůj náskok, ale ani dvacet vteřin, které měl k dispozici, mu nestačilo. V závěrečném úseku nastoupila dvojice Van Avermaet/Fuglsang a půldruhého kilometrů před cílem polského reprezentanta dostihli. Ten pak závěrečný spurt vzdal a spokojil se se třetím místem. Boj o zlato na cílové pásce vyzněl pro Belgičana.

Jako kritická místa se ukázaly poměrně prudké sjezdy, diváci přímo na místě i u přímého přenosu byli svědky mnoha nebezpečně vypadajících pádů. Dokonce přišli ke slovu chirurgové, protože Australan Richie Porte, který měl obrovské štěstí, že jeho let mimo silnici zastavila síť natažená mezi sloupy a stromy, putoval do nemocnice se zlomenou lopatkou. Brit Thompson "přežil" svůj karambol pouze s odřeninami, ale krutý byl závěr, v němž se k zemi poroučeli favorité na medaile Nibali a Henao Montoya. Spadli prakticky ve stejné chvíli a štěstí měl Polák Majka, který se jim dokázal vyhnout. Ital si zlomil obě klíční kosti, Kolumbijec odnesl pád poraněním pánve.

České kvarteto ve složení Zdeněk Štybar, Jan Bárta, Leopold König a Petr Vakoč několikrát zkoušelo nastoupit a prodrat se dopředu, ale při vjezdu do tří závěrečných okruhů už se propadli naši reprezentati do hloubi startovního pole, čítajícího 144 závodníků z 63 zemí. Nakonec do cíle dorazil jen Vakoč, ostatní tři zástupci České republiky vzdali.

Silniční závod: délka 237,5 km

1. Greg van Awermaet (Belgie), 6:10,05
2. Jakob Fuglsang (Dánsko), stejný čas
3. Rafal Majka (Polsko), + 0,05
......
58. Vakoč (ČR), + 20,00.
Další zástupci ČR závod nedokončili

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slavný boxer Pacquiao se bil v ringu, zloději mu mezitím vykradli dům

22.01.2019 09:28 Boxerovi Mannymu Pacquiaovi se vloupali do domu v Los Angeles, s největší pravděpodobností v době,…

Světová antidopingová agentura uspěla. Od Ruska dostala potřebná data

17.01.2019 22:32 New York - Žádala o ně podruhé. Nyní Světová antidopingová agentura (WADA) s žádostí uspěla a může…

Turecko chce mezinárodní zatykač na basketbalistu NBA, kritizuje Erdogana

16.01.2019 17:51 Turecké úřady požadují vydání mezinárodního zatykače na basketbalistu NBA Enese Kantera, jenž je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama