OH 2016: Ke slovu se v Riu hlásí atletika. Představily se sedmibojařky i čtvrtkař Maslák

Rio de Janeiro - V pátek se na Olympijském stadionu v Botafogo rozjela atletická část právě probíhajících Letních olympijských her v brazilském Riu de Janeiro. A hned v rámci prvního atletického dne konaného pod pěti kruhy bylo k vidění hned několik českých reprezentantů. Své boje o olympijskou mmedaili totiž mimo jiné začaly v pátek sedmibojařky a tudíž se představily i obě Češky Eliška Klučinová a Kateřina Cachová. Na programu měly nejprve překážky, následoval skok vysoký. Na trati 400 metrů překážek se pak objevil i Pavel Maslák, jenž bojoval o postup do semifinále ve své disciplíně.

Přidejte svůj názor

XXXI. letní olympijské hry 2016 v Riu
doporučujeme

Výše zmiňované sedmibojařky byly prvními českými atletkami, které vyzkoušely, jaké je to závodit v Botafogo, tedy ve čtvrti Ria de Janeira, kde se nachází Olympijský stadion, kde se v následujících dnech uskuteční všechny atletické soutěže v rámci letošních Letních olympijských her. A první disciplínou bylo pro ně 100 metrů překážek. Zatímco Cachová běžela v nejrychlejším rozběhu ze všech a atakovala tak svůj osobní rekord na této trati, její kolegyně Klučinová se pod 14 vteřin nedostala. V následné výšce to nikterak slavné pro naše reprezentantky nebylo. Maximum Cachové bylo v rámci této soutěže pouhých 177 centimetrů, Klučinová pak zaznamenala výkon pouze o tři centimetry vyšší.

Přestože se zartím ze strany našich sedmibojařek nedá zatím mluvit o nějakých extra výkonech, i tak se bylo při obou úvodních disciplínách sedmiboje žen na co koukat. K vidění toiž bylo hned několik rekordů. Tak například Naffisata Thiamová a favoritky sedmije Britka Katarina Johnsonová-Thompsonová překonali laťku ve výšce 198 centimetrů, čímž tak překonaly pět let starý sedmibojařský rekord, vedle toho to tak navíc znamená, že obě zaznemanaly vůbec nejvyšší skok vysoký v rámci letošní sedmibojařské sezóny. Právě na tyto výkony nestačila dosud vedoucí závodnice Jessica Ennisová-Hillová, která skočila o devět centimetrů níže. Po těchto dvou úvodních disciplínách tedy vedla s 2264 body na kontě Johnsonová-Thompsonová a měla tak v tu chvíli dvanáctibodový náskok na druhou Thiamovou. Na třetím místě se nacházela Ennisová-Hillová.

V rámci prvního atletického dne pak ještě následovaly další dvě disciplíny olympijského sedmibojařského klání a to dvoustovka a vrh koulí. Po všech těchto disciplínách figuruje Cachová na 15. pozici a to s 3673 body na kontě, Klučinová je pro změnu na 21. místě (3620 bodů). Vedoucí sedmibojařkou je pak obhájkyně olympijského zlata z Londýna Ennisa-Hillová (4057 bodů). Že je Cachová velmi slušnou formu na běh, dokázala jak v úvodních 100 metrech překážek, kde skončila sedmá s časem 13,19, tak i ve dvoustovce, kde do cíle doběhla v čase 24,32 a vrátila se díky tomu v průběžném pořadí před Klučinovou. Předešlá disciplína vrh koulí se totiž této české atletce nevyvedla.

Na dvoustovce se dařilo Britce Ennisové-Hillové, která s časem 23,49 skončila druhá za svou krajankou Johnsonovou-Thompsonovou a dostala se tak zpátky do průběžného vedení a jako jediná sedmibojařka překonala hranici 4000 bodů. Druhá je Belgičanka Thiamová, jenž se po rekordní výšce ukázala i ve vrhu koulí (14,91). Po pátku se pak na třetím místě nachází Akela Jonesová z Barbadosu.

Na Olympijském stadionu ve čtvrti Botafogo se pak představil i čtvrtkař Pavel Maslák. Ten postoupil do semifinále se štěstím, když ve svém rozběhu skončil na pátém místě. Dál ho naštěstí posunul čas 45:54 a pouhé dvě setiny ho tak dělily od nečekaného vyřazení. O 41 setin pak zaběhl Maslák tento běh pomaleji, než jaké je jeho letošní maximum. Nejrychlejším čtvrtkařem v rozbězích pak byl obhájce zlata z posledních Her v Londýně Kirani James z Grenady. "Běháme hodně pozdě večer. Strašně brzo nás nechali vystydnout a tomu taky odpovídaly ty časy," přemýšlel Maslák o tom, proč byl jeho postup nakonec tak těsný.

Svoje kvalifikace pak absolvovali kladivářka Kateřina Šafránková a dálkař Radek Juška. Ani jeden náš reprezentant však ve svých kvalifikacích neuspělli. Zatímco Šafránková hodila kladivo k 68,33 metrům a tento výkon tak tedy nestačil na postup, Juška zaznamenal skok daleký 784 centimetrů a obsadil tak nakonec první nepostupovou pozici, nebot mu k postupu chyběl pouhý centimetr. "Loni jsem měl štěstí, letos dvakrát smůlu, tak snad příště," připomněl český atlet jednak šťastný postup do finále loňského halového ME v Praze a jednak také letošní ME v Amsterdamu, kde naopak do finále nepostoupil pouze kvůli druhému horšímu skoku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel legendární fanoušek Jamada, byl na všech olympiádách od roku 1964

25.03.2019 09:51 Zemřel legendární japonský fanoušek Naotoši Jamada, který byl od roku 1964 na všech letních…

Válka pohlaví. Mexické ženy bojují za rovnoprávnost i v ringu

24.03.2019 15:05 S maskami na obličejích a v pestrobarevných oděvech se ženy chystají utkat se s bojovníky mnohem…

Masakr v Christchurch zasáhl i do sportu: Ragbyoví "Křižáci" možná změní…

19.03.2019 14:17 Špičkový novozélandský ragbyový klub Canterbury Crusaders po nedávné střelbě v mešitách v…

Mlátička v poutech. Conor McGregor byl zatčen, fanouškovi rozšlapal telefon

12.03.2019 10:47 Slavný bojovník MMA Conor McGregor byl v pondělí zatčen v Miami poté, co zničil telefon fanouškovi,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama