OH 2016: Nejrychlejším mužem planety opět Bolt, Bába se dostal do finále výšky

Rio de Janeiro - Na Olympijském stadionu v Botafogo opět pokračovaly pod pěti kruhy atletické soutěže, které tentokráte čekaly na jeden z prvních vrcholů těchto Her a to stovku mužů, ve které se představila snad největší atletická hvězda světové atletiky v současnosti Usain Bolt z Jamajky. Ještě před tímto velmi očekávaným závodem toho bylo však k vidění ještě mnoho zajímavého a vedle toho se představil výškař Jaroslav Bába, jemuž se vydařila kvalifikace a ukáže se i ve finále této disciplíny.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Usain Bolt
doporučujeme

Zmiňovaný český atlet se z velmi početného startovního pole závodníků usilující o postup do bojů o medaile probojoval díky 226 metrům, které dokázal na první pokus přeskočit. Stal se tak jedním ze čtrnácti finalistů olympijského závodu výškařů a může se tak v Riu de Janeiro pokusit o podobný úspěch, jaký si připsal na Letních olympijských hrách v Aténách v roce 2004, kdy skončil třetí a získal tak tedy bronzovou medaili."Samozřejmě jsem rád, že se to povedlo. Teď bude další cíl dostat se do osmičky. Bylo to napínavé do poslední chvilky. Kluci tam skákali, shazovali. I když jsem jim přál, aby to skočili, tak štěstí přálo mně. Byly to nervy," přiblížil Bába kromě svého cíle ve finále i své pocity během kvalifikace.

Byl to skutečně postup s velkým štěstím, neboť právě český reprezentant byl tím jediným, kdo napoprvé přeskočil laťku ve výšce 226 metrů a vzhledem k tomu, že už další jeho pokusy nebyly tolik povedené, byl právě ten úvodní pokus rozhodující. "Skákání dneska nebylo moc dobré. Pořád s tím letos bojuju. Uvidíme, třeba se chytnu ve finále. Budu tomu věřit," doufá v lepší výkony Bába a pokračoval: "Nemůžu se srovnat s rozběhem. Ve finále bych se měl cítit líp a měl bych být odpočatější. Věřím, že to bude dobrý."

Během posledních dvanácti let, tedy doby, ve které se Bába nachází ve výškařské špičce, se v olympijském finále neukázal pouze při posledních Hrách v Londýně. "Tehdy mě to hrozně mrzelo, až mi bylo do breku. A dneska při mně štěstí stálo a je to nádherné, bude to mé třetí olympijské finále. Doufám, že si ho užiju. I proto, že bude na olympiádě asi mé poslední," řekl.

Běžec z osmé dráhy překonal na čtvrtce sedmnáct let starý světový rekord, představily se i trojskokanky a nejrychlejší muži planety

Zatímco výškaři mají své finále ještě před sebou, tak naopak trojskokanská soutěž žen zná již své medailistky. Ten nejcennější kov si v této disciplíně v Riu vybojovala Kolumbijka Caterine Ibargüenová, která tak tím potvrdila své skvělé výsledky, které měla před těmito Hrami. Držitelka dvou zlatých medailí ze světových šampionátů zaznamenala ve finále svůj vůbec nejlepší výkon v sezóně a to 15,17 metrů. Byla tak jedinou finálovou účastnicí, která se přes patnáctimetrovou hranici nakonec dostala. Stříbro putuje do Venezuely díky Yulimar Rojasové, která skočila 14,98 metrů, bronz pak do Kazachstánu zásluhou Olgy Rypakovové, jež tak své zlato z Londýna neobhájila.

Ještě před očekávanou stovkou se uskutečnilo finále na trati dlouhé 400 metrů, ve kterém se tedy nakonec nepředstavil Pavel Maslák, jenž skončil v semifinále. I tak se ale rozhodně bylo na co dívat, neboť byl na této trati překonán světový rekord, který patřil od roku 1999 Michaelu Johnsonovi (43,18). Člověk by čekal, že by ho snad měl - když už - překonat někdo, kdo běží v prostředních drahách, ale nebylo tomu tak. Překonal ho totiž teprve čtyřiadvacetiletý Jihoafričan Wayde Van Nieker, jenž běžel v krajní osmé dráze a  do íle doběhl v čase 43,03. Poklonu mu pak složil i sám Michael Johnson, který tento závod spolukomentoval pro BBC. "Můj bože! Světový rekord z dráhy osm? Seběhl to tak rychle! Nic podobného jsem na poslední dvoustovce nikdy neviděl," žasla legenda. "Van Niekerk je tak mladý... Co ještě může dokázat? Dostane se pod 43 vteřin? Myslel jsem, že já to jednou zvládnu, ale nestalo se tak. Usain Bolt brzy odejde a Van Niekerk by se mohl stát novou hvězdou atletiky," věštil mladému talentovi budoucnost Johnson.

Překvapivý vítěz tak tedy sebral zlato Kiranu Jamesovi z Grenady či LaShawn Merrittovi z USA, od kterých se prvenství v tomto závodě čekalo spíš. Nicméně i poražený Merritt uznal kvality Jihoafričana. "Byl to šílený závod a velká historická chvíle. Padl světový rekord a vyhrál ten nejlepší. Jsem rád, že jsem u toho byl," řekl po závodě. Samotnému Jihoafričanovi se tímto během splnil sen. "Věřil jsem, že dokážu překonat světový rekord. O téhle medaili jsem snil celý život," řekl Van Niekerk, jenž tak po běhu na trati dlouhé 10 000 metrů, na které světový rekord zaběhla Etiopanka Almaz Ayanaová, tedy zaznamenal druhý světový rekord v atletických soutěží v rámci letošních Her.

Nedělní program byl zakončen finálovým během na 100 metrů, ve kterém se představil mimo jiné Jamajčan Usain Bolt. Olympijskou stovku zaběhla tato hvězda v čase 9,81 sekundy, což tak znamená pro Bolta nejlepší čas v této sezóně. Druhý skončil jeho největší soupeř Američan Justin Gatlin, kterého brazilští fanoušci vybučeli, ovšem stříbro si z Ria odveze a to díky tomu, že do cíle doběhl v čase 9,89. Bronz si pak odveze mladý Kanaďan Andre De  Grasse (9,91). "Je to dobrý start do těchto olympijských her. Hodně lidí pochybovalo, ale mně se to podařilo. Jsem v lepší formě než v minulé sezoně," uvedl po závodě Bolt, jenž hodlá sebrat cenné kovy i z dvojnásobné trati a ze štafety 4x100 metrů. "Ještě mám před sebou dva kroky. Někdo říkal, že se mohu stát nesmrtelným, a pokud se mi to podaří, asi to tak bude. Zůstaňte naladěni. Ještě dvě vítězství a můžu skončit," sdělil.

Bolt přitom neodstartoval nejlépe, ale v závěrečných metrech opět neuvěřitelně zrychlil a zisk zlata ho tak neminul. "Vždycky má výborný start, mně se nepovedl. Ale říkal jsem si: Žádnou paniku, jeď si podle svého. Ze záznamu to vypadalo hůř, než se mi zdálo v závodě. A po semifinále, v kterém se mi běželo dobře, jsem si věřil," řekl Bolt.


Výsledky atletiky, OH 2016:

Muži:

100 m (vítr +0,2 m/s): 1. Bolt (Jam.) 9,81, 2. Gatlin (USA) 9,89, 3. De Grasse (Kan.) 9,91, 4. Blake (Jam.) 9,93, 5. Simbine (JAR) 9,94, 6. Meite (Pobř. slon.) 9,96, 7. Vicaut (Fr.) 10,04, 8. Bromell (USA) 10,06.

400 m: 1. Van Niekerk (JAR) 43,03 - světový rekord, 2. James (Grenada) 43,76, 3. L. Merritt (USA) 43,85, 4. Cedenio (Trinidad) 44,01, 5. Sibanda (Botswana) 44,25, 6. Chamis (Bahrajn) 44,36, 7. Taplin (Grenada) 44,45, 8. Hudson-Smith (Brit.) 44,61.

Ženy:

Trojskok: 1. Ibargüenová (Kol.) 15,17, 2. Rojasová (Ven.) 14,98, 3. Rypakovová (Kaz.) 14,74, 4. Orjiová (USA) 14,71, 5. Kňazjevová-Minenková (Izr.) 14,68, 6. Mamonaová (Portug.) 14,65, 7. Williamsová (Jam.) 14,53, 8. Papachristuová (Řec.) 14,26.

Kvalifikace a rozběhy:

Výška (muži): 1. Baršim (Kat.), Bondarenko (Ukr.), Drouin (Kan.) a Ivanov (Bulh.) všichni 229, ...12. mj. Bába 226.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tokio si oddychlo, tajfun Hagibis nezničil sportoviště pro olympiádu 2020

15.10.2019 09:27 Tajfun Hagibis, jenž o víkendu zasáhl Japonsko, nezpůsobil téměř žádné škody na sportovištích pro…

Hidžáb v ringu? Německá boxerka bojuje i za muslimský šátek

15.10.2019 07:48 Zeina Nassarová (21) je slibnou představitelkou německého ženského boxu, ale nebojuje jen v ringu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama