OH 2016: Hejnová a Rosolová postupují, Svoboda se pokouší prorazit dvojím protestem

Rio de Janeiro - Počasí nehledí na požadavky organizátorů. Má svou hlavu a tu ukázalo v nočních nebo časně ranních hodinách. Klání na atletickém stadionu byla na zhruba půl hodiny přerušena.

Přidejte svůj názor

V Riu komplikovalo atletické soutěže počasí

Ze 110 metrů překážek byly absolvovány dva rozběhy, přičemž zmoklá dráha zhatila šance jednoho z favoritů, Jamajčana Deuce Cartetra. V prvním vyhrál jeho kolega Omar McLeod, druhý ovládl Kubánec ve španělských barvách Orlando Ortega

Do třetího rozběhu nastoupil i Petr Svoboda a na trati skončil na pátém místě časem 13.65. Vítězem se stal Francouz Dimitri Bascou, jedna z největších nadějí země galského kohouta. Jeho krajan Wilhem Belocian o rozběh později své naděje pohřbil ulitým startem, takže vítězství si zapsal Řek Konstadinos Douvalidis. V posledním rozběhu vyhrál Američan Ronnie Ash a čeští fanoušci napjatě čekali, zda Svobodovi bude jeho čas stačit na postup. Vešel by se do elitní čtyřiadvacítky jako poslední rozdílem jediné setiny, ale po čtvrtém rozběhu se u jeho jména objevila poznámka DSQ. Zda bude diskvalifikace uznána v tuto chvílli je otázkou šetření, příčinou by mohl být protest ze strany Jihoafričana Alkany, protože Svoboda na počátku dráhy vyšlápl a ovlivnil jeho běh. Nakonec se jako důvod objevilo porušení pravidla 168.7 odstavec B (nedovolené překonání překážky). Sám Svoboda v rozhovoru uvedl, že na překážku šlápl. 

Po skončení rozběhů bylo rozhodnuto, že všichni běžci, kteří neuspěli v prvních dvou rozbězích ovlivněných silným deštěm, dostanou šanci v dodatečném rozběhu, ze kterého postoupí ti, kteří se vejdou do časového limitu. Největší šanci tak měl Dauce Carter a bezezbytku ji využil, časem 13.51 se bezpečně dostal do semifinále - tím pádem se Svoboda dostal mimo hru, protože ani úspěšně uznaný protest by nepomohl - čas 13,65 byl bohužel horší. Česká výprava však hodlala po prvním protestu proti Svobodově diskvalifikaci podat následný protest č. 2 s ohledem na start Cartera, který byl v druhém rozběhu rovněž diskvalifikován, ale dostal opakovanou šanci (je otázkou, zda diskvalifikace nebyla důsledkem špatných podmínek na trati). Je tedy ještě nutné čekat, zda protestující česká výprava v obou případech uspěje - v tom druhém požaduje dodatečné zařazení svobody do semifinále jako pětadvacátého s tím, že v jednom semifinále by startovalo devět závodníků.

Diskařky se snažily a odházely první sérii - tedy odházely... z šestáctky atletek se správným směrem ze zmoklého kruhu podařilo disk odhodit pouze sedmi, jinak trefovaly ochrannou síť nebo se vůbec "nevešly" do výseče.

Česká olympijská naděje na zlatý kov Zuzana Hejnová nastoupila krátce před třetí hodinou ranní našeho času do prvního rozběhu na 400 metrů překážek a zvládla ho podle svých představ. Nepustila se do zbytečného boje s Jamajčankou Ristanannou Tracey a pohlídala si druhé místo časem 55.54, které jí zajišťuje přímý postup. Denisa Rosolová ji následovala ve třetím rozběhu a přes finiš se umístila na prvním nepostupovém místě, tedy čtvrtém. Bude proto čekat, zda se jí podaří časem 56.36 vtěsnat do šestice závodnic, které doplní ty přímo postupující. Vzápětí byla oznámena diskvalifikace Jamajčanky Nugent (podle článku 168.7 odstavec A), takže pokud by byl potvrzen, šance Rosolové by se opět zvedly. Jednotlivé rozběhy vyhrály Joanna Linkiewicz (Polsko), Ashley Spencer (USA), Sara Slott Petersen (Dánsko), Dalilah Muhammad (USA) a Elidih Doyle (Velká Británie). Denisla Rosolová se dostala do semifinále na čas a nic na tom nezměnil ani fakt, že Jamajčanka byla vrácena do semifinálové listiny.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slavný boxer Pacquiao se bil v ringu, zloději mu mezitím vykradli dům

22.01.2019 09:28 Boxerovi Mannymu Pacquiaovi se vloupali do domu v Los Angeles, s největší pravděpodobností v době,…

Světová antidopingová agentura uspěla. Od Ruska dostala potřebná data

17.01.2019 22:32 New York - Žádala o ně podruhé. Nyní Světová antidopingová agentura (WADA) s žádostí uspěla a může…

Turecko chce mezinárodní zatykač na basketbalistu NBA, kritizuje Erdogana

16.01.2019 17:51 Turecké úřady požadují vydání mezinárodního zatykače na basketbalistu NBA Enese Kantera, jenž je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama