OH 2016: Finále tyčkařů po potížích má překvapivého vítěze, Kudlička těsně pod stupni vítězů

Rio de Janeiro - Rozdílně se vyrovnali s finále skoku o tyči čeští reprezentanti. Michal Balner absolvoval v soutěži čtyři skoky a skončil na druhé postupné výšce, Kudlička po třech skocích bojoval o medaili

Přidejte svůj názor

Česko má šanci na další medaili

Finále tyčkařů s českou účastí bylo komplikované - Michal Balner dokonce absolvoval první pokus na 550 cm, ale vůbec nedoskočil k laťce. Vzápětí rozhodčí přerušili soutěž, protože by skoky byly pro závodníky nebezpečné. Zvláště tyčkaři si na špatné počasí v posledních letech mohli stěžovat a jeden z nějvětších favoritů, Francouz Renaud Lavillenie dokonce hořce vtipkoval, že za poslední dva roky snad nezažil závod se slušným počasím. Po znovuzahájení soutěže se k radosti Balnera absolvované pokusy mazaly, takže všichni začínají od nuly.

Balner i Jan Kudlička zdolali základní výšku 550 cm, Balner při prvním pokusu na 565 cm laťku shodil, potom následovala velice dlouhá pauza, protože se rozbily motorky zařízení, které vynáší laťku na stojany - s největší pravděpodobností do nich natekla voda. Poté se Kudlička úspěšně popasoval s výškou 565 cm na první pokus. Michal Balner těsně shodil podruhé a nakonec ve třetím pokusu na této výšce vůbec k laťce nedoskočil. Ale nebyl sám, kdo neuspěl - například mistr světa Kanaďan Barber shodil třikrát na 565 cm a skončil dokonce za Balnerem.

Renauld Lavillenie nastoupil do soutěže až na výšce 575 a skončil bez problémů na první pokus. Vzápětí ho následoval Kudlička a přiblížil se medailovému snu, zvláště když ostatní začali kazit. Bohužel ale na 585 cm Kudlička shodil a protože ho přeskočili Američan Kendricks a Brazilec da Silva, bylo jasné, že mu nastávají krušné časy. Stejně jako Polák Lysek, který měl s Kudličkou naprosto stejný zápis, zariskoval a nechal si navýšit hodnotu skoku na 593 cm. Ani jeden však neuspěl a proto se dělili 

Lavillenie postupoval bez zaváhání - 585 i 593 skočil na první pokus. Brazilec ho následoval druhým úspěšným skokem na 593. Američan Sam Kendricks shodil třikrát 593 a tak se finále zúžilo na dvě jména. Francouz opět zdánlivě lehce zdolal 598 cm, a tak musel da Silva riskovat, protože v jeho neprospěch hrál jeden neúspěšný pokus na 593 cm.

Lavillenie shodil poprvé laťku ve výši 603 cm, i když jen těsně, da Silva nakonec na uvedenou výšku ani nedoletěl. V druhém pokusu opět shodil podobně jako poprvé tělem při klesání. Brazilec se plně koncentroval a šokoval příjemně své příznivce a nemile svého soupeře. Podařilo se mu vstoupit do klubu šestimetrových a rázem bylo vše naopak. Lavillenie musel jít na hranu a proto si nechal nastavit hodnotu 608 cm. Možná ho trochu rozhodilo nesportovní bučení diváků, ale poslední skok naděje nasměroval přímo do laťky. Brazilec da Silva, který pochopitelně už dál neskákal, překonal svůj osobní rekord o 11 cm a stal se rozhodně velice překvapivým vítězem skoku o tyči, navíc je v historii OH vůbec prvním brazilským skokanem, který v této disciplíně získal medaili.

Skok o tyči - muži:

1. Thiago Braz DA SILVA (Brazílie) - 603 cm
2. Renaud LAVILLENIE (Francie) - 598 cm
3. Sam KENDRICKS (USA) - 585 cm
4. Piotr Lysek (Polsko) - 575 cm
    Jan Kudlička (ČR) - 575 cm

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slavný boxer Pacquiao se bil v ringu, zloději mu mezitím vykradli dům

22.01.2019 09:28 Boxerovi Mannymu Pacquiaovi se vloupali do domu v Los Angeles, s největší pravděpodobností v době,…

Světová antidopingová agentura uspěla. Od Ruska dostala potřebná data

17.01.2019 22:32 New York - Žádala o ně podruhé. Nyní Světová antidopingová agentura (WADA) s žádostí uspěla a může…

Turecko chce mezinárodní zatykač na basketbalistu NBA, kritizuje Erdogana

16.01.2019 17:51 Turecké úřady požadují vydání mezinárodního zatykače na basketbalistu NBA Enese Kantera, jenž je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama