Překážkář Svoboda semifinále poběží. S odvoláním nakonec uspěl

Rio de Janeiro - Ve večerním (dle brazilského času) atletickém programu se v úterý představí v semifinálovém běhu na 110 metrů překážek český reprezentant Petr Svoboda. Ten byl po svém rozběhu, ve kterém doběhl do cíle v postupovém čase 13,65 sekundy, diskvalifikován a to konkrétně za chybně přeskočenou jednu z překážek. Následně česká výprava podala proti této diskvalifikaci protest a Svoboda tak bude přítomen i v semifinále.

Přidejte svůj názor

XXXI. letní olympijské hry 2016 v Riu

Strastiplná byla samotná cesta Petra Svobody od startu k cíli v samotném rozběhu, jenž se konal za ne úplně nejpříznivějšího počasí, ještě strastiplnější pak byla cesta k úspěšnému výsledku odvolání k jury. Ta totiž musela o osudu českého závodníka rozhodnovat hned dvakrát. Ještě před prvním rozhodnutím o Petru Svobodovi dala druhou šanci poraženým sprinterům z prvních dvou rozběhů, které se konaly za velmi husttého deště a tudíž se tak jednalo o skoro až neregulérní závody. Právě v tomto dodatečném běhu byl nejúspěšnějším Dauce Carter z Jamajky, čímž se tak podruhé stalo, že se český závodník ocitl mezi nepostupujícími.

Z české strany byl tak podán druhý protest, jenž se však tentokrát týkal výsleedku jamajského sprintera. Rozhodnutí nakonec bylo šalamounské. V semifinále se totiž objeví jak Jamajčan Carter, tak i Svoboda a to jako závodník č. 25. Konkrétně bude účastníkem druhého semifinále a bude běžet tak v jinak obvykle volné první dráze. Postupový klíč do finále 110 metrů překážek je pak následující: z každého semifinále (budou  jich celkem tři) postoupí dva nejllepší, další dva pak na čas.

Proč česká výprava svůj druhý protest proti jamajskému sprinterovi Carterovi, tak to vysvětloval Tomáš Janků, vedoucí atletické výpravy. Podle něj totiž tento Jamajčan neměl vůbec nastoupit ve zmiňovaném dodatečném běhu. "Podle nás neměl Jamajčan nastoupit v 'rerunu', ale oni ho tam nechali a dobře vědí, že udělali chybu. Aby se neshodili, tak tam Jamajčana nechali a zároveň nám uznali protest," řekl a dále kritizoval atletické rozhodčí. "Špatné počasí může způsobit špatná rozhodnutí a to, co se dělo včera při rozbězích překážek, je pro mě neuvěřitelné."

Po neúspěšném prvním protestu propadal samotný Svoboda skepsi, jestli se vůbec do semifinále podívá. "V úspěch druhého protestu jsem už moc nevěřil, hlavně po tom, kolik protestů bylo podáno. A já už měl to štěstí a jeden vyhrál, tedy vyhrálo za mě vedení." Ráno se ale dozvěděl šťastnou novinu. "Jsem strašně šťastný. Děkuji všem, co za mě celou noc a ráno bojovali."

Zažil tak tedy podobný zážitek jako na loňském mistrovství světa, kdy byl podán protest tentokrát kvůli ulitému startu v rozběhu. Tehdy Češi argumentovali tím, že se český atlet stále dotýkal jak rukama, tak nohama podložky a to i přesto, že zátěžové bloky zaznamenaly jeho zhoupnutí. I loni byl v semifinále zařazen jako 25. závodník.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mlátička v poutech. Conor McGregor byl zatčen, fanouškovi rozšlapal telefon

12.03.2019 10:47 Slavný bojovník MMA Conor McGregor byl v pondělí zatčen v Miami poté, co zničil telefon fanouškovi,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama