Velká pardubická: Vítězem 126. ročníku se stal náhradní žokej Faltejsek s hnědákem Charme Look

Pardubice - Druhá říjnová neděle byla jako již tradičně ve znamení dostihového sportu a především nejznámnějšího a nejstaršího dostihu na českém území vůbec, tedy Velké pardubické. Právě na pardubickém závodišti se letos jel již 126. ročník nejtěžšího dostihu na Starém kontinentě a jeho vítězem se tentokrát stal devítiletý hnědák Charme Look v jehož sedle byl žokej Jan Faltejsek, přičemž původně měla v sedle tohoto koně patřící Kateřině Duškové a koně, který trénuje Martina Růžičková, Barbora Málková. Ta si ale před nedávném zlomila obratel a tak místo ní do sedla nasedl Faltejsek. K radosti celého ženského týmu pak tedy jako první s tímto hnědákem dorazil do cíle a učinil tak to před druhým koněm Ange Guardianem (nováčkem v tomto závodě) s žokejem Janem Kratochvílem a přd třetím Zarifem s žokejem Josefem Bartošem.

Přidejte svůj názor

Dostihy - ilustrační foto
doporučujeme

Stáji Orling, do které vítězný kůň Charme look patří, na její konto díky tomuto vítězství přistálo dva miliony korun z celkové dotace pěti milionů. "Já jsem se v podstatě jenom vezl. Děkuji za skvěle připraveného koně. Bylo to super a moc pěkné svezení," byl štěstím bez sebe po dostihu Jan Faltejsek, jenž tak přidal ke svému jménu čtvrtý triumf k těm svým předešlým třem, které si zapsal v letech 2012 až 2014 s koněm Orphee des Blins. Radost z vítězství hnědáka Charme  Looka měla samozřejmě i trenérka Martina Růžičková: "Je to sen. Já tomu nemůžu uvěřit, že to ten náš kůň zlatý zvládl. Hlavně že je zdravý a výhra je velký bonus."

Původně na tomto koni měla sedět Barbora Málková, vzhledem k  jejímu zranění obratle ale o letošní Velkou pardubickou nakonec přišla a alespoň přiipravovala devítiletého hnědáka pro žokeje Faltejska. A jak vidno, připravila ho nad míru dobře. "Jsem šťastná a příští rok už si to dáme spolu. Snad to vyjde," věří Málková.

Jak už to tak bývá, do cíle tohoto závodu nedoběhlo celé startovní pole, které čítalo celke patnáct koní. Už před samotným startem totiž svůj závod skončil jeden z favoritů Rabbit Well, jenž si postavil hlavu, což je u tohoto koně známá věc a nejednou se mu to už stalo a do závodu tedy nevyrazil. V sedle mimochodem seděl žokej Josef Váňa mladší. Taxisův příkop byl pak nad síly Reapera v sedle s Jakubem Spáčilem. Po potomkovi dvojnásobné vítězky tohoto závodu pak v závodě skončil i kůň Nikas s Markem Stromským a to i přesto, že jemu se taxisův příkop překonat povedlo. Jenže ani tak si nakonec Stromský nespravil chuť po loňském ročníku, kdy sice do cíle dorazil jako první, posléze ale byly zjištěny v těle Nikase nedovolené látky, které se tam dostaly krmivem.

V té době se na čele závodu ocitli Ter Mill s Charme Lookem a protože v sedle druhého jmenovaného koně Faltejsek nejel takovým tempem jako ve zmiňovaných letech, ve kterých vyhrál tento závod s Orphee des Blins, dlouho se všech dvanáct koní drželo v jednom balíku. Ten se roztrhal po Havlově skoku a to právě díky Charme Lookovi a Ange Guardianovi s Janem Kratochvílem. Ten pak ale na tempo Charme Looka nestačil s nakonec tedy protnul pomyslnou cílobou páskou na druhém místě. I s ním však byl Kratochvíl spokojen. "Je to vynikající, kůň zraje a prokázal, že je kvalitní a do budoucna se s ním musí počítat. Párkrát jsme v dostihu narazili do jiného koně, ale je to tvrďák, sebere se a jde dál," řekl po závodě Kratochvíl.

Kromě toho, že se Velké pardubické nezúčastnil podruhé v řadě osminásobný vítěz nejslavnějšího dostihu v Česku Josef Váňa starší, se v tomto dostihu neděli nepředstavily ani koně trénované v zahraničí a ani zahraniční žokejové.

126. Velká pardubická steeplechase s Českou pojišťovnou (6900 m, šestiletí a starší koně, dotace 5,000.000 Kč):

1. Charme Look (žokej Jan Faltejsek, trenérka Martina Růžičková, stáj Orling), 2. Ange Guardian (ž. Kratochvíl), 3. Zarif (ž. Bartoš), 4. Puntarenas (ž. Sovka), 5. Hegnus (ž. Kousek), 6. Ter Mill (Odložil).

Výrok: lehce 10 - 6 - 2 1/2 - 1 - 1 1/4. Čas: 9:42,86

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel legendární fanoušek Jamada, byl na všech olympiádách od roku 1964

25.03.2019 09:51 Zemřel legendární japonský fanoušek Naotoši Jamada, který byl od roku 1964 na všech letních…

Válka pohlaví. Mexické ženy bojují za rovnoprávnost i v ringu

24.03.2019 15:05 S maskami na obličejích a v pestrobarevných oděvech se ženy chystají utkat se s bojovníky mnohem…

Masakr v Christchurch zasáhl i do sportu: Ragbyoví "Křižáci" možná změní…

19.03.2019 14:17 Špičkový novozélandský ragbyový klub Canterbury Crusaders po nedávné střelbě v mešitách v…

Mlátička v poutech. Conor McGregor byl zatčen, fanouškovi rozšlapal telefon

12.03.2019 10:47 Slavný bojovník MMA Conor McGregor byl v pondělí zatčen v Miami poté, co zničil telefon fanouškovi,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama