Rusové čelí obrovskému skandálu, více než 1000 sportovců bylo zpětně usvědčeno z dopingu

Londýn - Richard McLaren, pověřený Světovou antidopingovou agenturou (WADA), přednesl na páteční tiskové konferenci mimořádně šokující závěry. Podle jeho zprávy se státní pomocí dopovalo mezi lety 2011 a 2015 více než tisíc ruských sportovců včetně několika olympijských medailistů.

Přidejte svůj názor 56 komentářů

Ruská vlajka
doporučujeme

Jak uvádí výsledky McLarenova vyšetřování, Rusové měli vyvinout státem podporovaný program, který cílil na Letní olympijské hry 2012 v Londýně, Mistrovství světa 2013 v atletice v Moskvě a Zimní olympijské hry 2014 v Soči. Aféra se týká 30 sportovních odvětví.

Mezi dopingovými provinilci je dvanáct ruských medailistů ze ZOH v Soči. To je téměř třetina ze všech 33 vybojovaných medailích Ruska z domácího prostředí. McLaren odmítl zveřejnit konkrétní jména, rozhodnutí ponechá na jednotlivých sportovních federacích.

"Nemohu odhadnout, kam až tato dopingová aféra sahá, prozkoumali jsme pouze malý zlomek ze všech vzorků. Rusové po celá léta obelhávali mezinárodní sportovní svět," dodal McLaren.

Systematické podvody dokázaly krýt hříšníky při testech na olympiádách a dalších vrcholných akcích, a tak se v tělech sportovců nenašly žádné známky dopingu. Odhalení přišlo až s opětovným prozkoumáním vzorků, dalšími výpověďmi svědků, podrobnými IT analýzami a rozbory e-mailových zpráv. Velmi bizarně zní například usvědčení dvou hokejistek, které při kontrole v Soči odevzdaly mužskou moč.

McLarenova první zpráva byla zveřejněna v červenci. WADA vzápětí doporučila vyřadit Rusko z LOH v Riu, ovšem Mezinárodní olympijský výbor zamítl vyloučení celé výpravy. Nyní se dá se očekávat, že v blízké budoucnosti přijde návrh na celoplošný zákaz startu Ruska na Zimních olympijských hrách 2018 v Pchjongjangu.

Celá zpráva je volně k prohlédnutí na webové stránce www.ipevidencedisclosurepackage.net.

Loading...
Témata: doping | Rusko | olympiáda
Vstupte do diskuze (56)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bývalou baseballovou hvězdu Ortize postřelili, musel na operaci

10.06.2019 10:41 Bývalou hvězdu baseballové MLB Davida Ortize v rodné Dominikánské republice postřelili.…

Zlínský filmový festival ukončil půlmaraton v ulicích města, zvítězil…

01.06.2019 20:51 Rekordních 1651 běžců se dnes odpoledne zapojilo do festivalového půlmaratonu a dalších běžeckých…

Trenér Čanadiri si odpyká osm let. Při surové rvačce v Ostravě tekla krev

30.05.2019 11:44 Za pobodání muže a napadení dalších dvou při hromadné bitce v Ostravě si gruzínský trenér řecko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama