Medaile pro olympiádu v Tokiu budou vyrobeny z vyhozených mobilů

Tokio - Se zajímavým nápadem přišli organizátoři Letních olympijských a paralympijských her 2020 v Tokiu. Medaile vyrobí ze starých mobilních telefonů a jiné spotřební elektroniky, jejíchž recyklací lze zpětně získat bronz, stříbro a zlato.

Vlajka Japonska
doporučujeme

Projekt má pomoci ke snížení nákladů na OH a k vyřešení velkého problému v Japonsku. Ostrovní stát se potýká s obrovským nadbytkem použité elektroniky, ročně vyprodukuje 650 000 tun elektrického odpadu a pouze 100 000 tun recykluje. "Náš nápad umožní japonskému národu podílet se na tvorbě medailí," na úvod prozradil sportovní ředitel tokijské olympiády Koji Murofushi a vzápětí dodal, "zdroje na Zemi jsou limitované. Recyklace nám připomene, že musíme myslet na životní prostředí."

Od dubna do doby, než se vybere požadované zboží kovu, budou sběrné boxy umístěny na úřadech a v obchodech s telekomunikačními produkty. Ke zhotovení pěti tisíc medailí pro olympiádu a paralympiádu je potřeba dvou tun bronzu, stříbra a zlata.

Hostitelská města olympijských her zpravidla obstarávají kovy od místních těžebních firem. To by pro Tokio nebylo možné, jelikož Japonsko obecně postrádá vlastní nerostné zdroje.

Jak funguje recyklace elektronické odpadu?

Chytré telefony a tablety obsahují malé množství drahých kovů jako zlato, stříbro a platina. Vraky aut a domácích spotřebičů pro změnu obsahují kovy jako železo, měď, olovo a zinek.

Recyklační společnosti sbírají nebo vykupují zmíněný elektronický odpad, z něhož pak chemickými procesy oddělují jednotlivé kovy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemiolog Fauci má vlastní baseballovou kartičku. Slavnostní nadhoz mu…

25.07.2020 12:22 Elitní americký epidemiolog Anthony Fauci se ve své úctyhodné kariéře dočkal dalšího úspěchu, ne…

Prezident MOV Bach nechce olympijské hry v Tokiu bez diváků

16.07.2020 10:17 Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach neuvažuje o tom, že by se olympijské hry v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama