Medaile pro olympiádu v Tokiu budou vyrobeny z vyhozených mobilů

Tokio - Se zajímavým nápadem přišli organizátoři Letních olympijských a paralympijských her 2020 v Tokiu. Medaile vyrobí ze starých mobilních telefonů a jiné spotřební elektroniky, jejíchž recyklací lze zpětně získat bronz, stříbro a zlato.

Přidejte svůj názor

Vlajka Japonska

Projekt má pomoci ke snížení nákladů na OH a k vyřešení velkého problému v Japonsku. Ostrovní stát se potýká s obrovským nadbytkem použité elektroniky, ročně vyprodukuje 650 000 tun elektrického odpadu a pouze 100 000 tun recykluje. "Náš nápad umožní japonskému národu podílet se na tvorbě medailí," na úvod prozradil sportovní ředitel tokijské olympiády Koji Murofushi a vzápětí dodal, "zdroje na Zemi jsou limitované. Recyklace nám připomene, že musíme myslet na životní prostředí."

Od dubna do doby, než se vybere požadované zboží kovu, budou sběrné boxy umístěny na úřadech a v obchodech s telekomunikačními produkty. Ke zhotovení pěti tisíc medailí pro olympiádu a paralympiádu je potřeba dvou tun bronzu, stříbra a zlata.

Hostitelská města olympijských her zpravidla obstarávají kovy od místních těžebních firem. To by pro Tokio nebylo možné, jelikož Japonsko obecně postrádá vlastní nerostné zdroje.

Jak funguje recyklace elektronické odpadu?

Chytré telefony a tablety obsahují malé množství drahých kovů jako zlato, stříbro a platina. Vraky aut a domácích spotřebičů pro změnu obsahují kovy jako železo, měď, olovo a zinek.

Recyklační společnosti sbírají nebo vykupují zmíněný elektronický odpad, z něhož pak chemickými procesy oddělují jednotlivé kovy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

MS ve florbalu: Češi na medaile nedosáhli. V souboji o bronz padli se…

09.12.2018 15:15 Praha - Po semifinálovém výprasku od Finů (2:7) chtěli čeští florbalisté uspokojit domácí publikum…

Máte rádi sportovní sázení: Díky těmto radám přestanete prohrávat

21.11.2018 16:48 Kurzové sázky jsou už dlouhodobě na vrcholu oblíbenosti. Není se čemu divit, jedná se ještě do…

Zlato je doma: Martin Šonka je mistr světa Red Bull Air Race

19.11.2018 12:17 Martin Šonka je mistrem světa letecké série Red Bull Air Race.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama