Šonka opanoval úvodní podnik leteckého Air Race v Abú Zabí

Abú Zabí - Akrobatický pilot Martin Šonka vyhrál úvodní závod letošního ročníku série Red Bull Air Race a poprvé v historii leteckého světového šampionátu se české jméno objevilo na nejvyšším stupni.

Martin Šonka
doporučujeme

Šonka úspěšně vstoupil do své páté sezóny a odčinil nepovedený minulý rok, v němž mu v konečném pořadí patřilo deváté místo.

Bývalý bojový pilot Vzdušných sil Armády ČR ovládl ve Spojených arabských emirátech už páteční kvalifikaci. V sobotním závodě nejprve zvládl první dvě vyřazovací kola a následně si suverénně počínal i ve čtyřčlenném finále. Časem 53,139 sekundy porazil druhého Španěla Juana Velardeho o více než vteřinu. Třetí skončil Pete McLeod z Kanady.

Záznam finálového letu Martina Šonky

Osmatřicetiletý Čech si vylepšil osobní maximum v Air Race, které doposud činilo druhé místo, a zaznamenal páté pódiové umístění. "Jsem strašně šťastný. Dařilo se mi během celého týdne, hodně za to vděčím týmu, jenž mi skvěle připravil stroj. Konečně jsem se dočkal vítězství a trochu mi naroste sebevědomí. Snad jsem dnes napsal první kapitolu nového příběhu," prozradil na tiskové konferenci Šonka. Jeho krajan Petr Kopfstein zahájil sezónu 12. příčkou.

Další závod série je na programu 15. a 16. dubna v americkém San Diegu. Během letošního roku Red Bull Air Race zavítá do sedmi měst.

Red Bull Air Race 2017

Abú Zábí: 1. Šonka (ČR) 53,139, 2. Velarde (Šp.) -1,027, 3. McLeod (Kan.) -1,493, 4. Dolderer (Něm.) -2,088, ...12. Kopfstein (ČR).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemiolog Fauci má vlastní baseballovou kartičku. Slavnostní nadhoz mu…

25.07.2020 12:22 Elitní americký epidemiolog Anthony Fauci se ve své úctyhodné kariéře dočkal dalšího úspěchu, ne…

Prezident MOV Bach nechce olympijské hry v Tokiu bez diváků

16.07.2020 10:17 Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach neuvažuje o tom, že by se olympijské hry v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama