Bronzové zadostiučinění. Překážkář Svoboda po letech strádání vybojoval medaili

Bělehrad - Proťal cíl, pohlédl na výsledkovou tabuli a spustil nefalšovanou radost. Překážkář Petr Svoboda si na halovém mistrovství Evropy dosprintoval pro bronzovou medaili. Úspěch, o němž jen tajně snil.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Třebíčský rodák měl našlápnuto k velké atletické kariéře. Na olympijských hrách 2008 v Pekingu skončil na 110 metrové trati třináctý a pustil se do dobývání překážkářské elity. Jeho vzestup pokračoval následující rok na halovém evropském šampionátu, kde obsadil třetí místo. V roce 2010 na dráze nejprve časem 13,27 sekundy stanovil doposud platný český rekord a poté v tvrdé konkurenci bral šestou příčku na ME. Na vrcholu stanul na halovém ME 2011 ve Francii, za 7,49 vteřiny byl zlatý na šedesátimetrové distanci. Svobodu však začala pobolívat pata.

Běžné zranění achilovky obvykle vyřeší rutinní operace. Ta se ale k Svobodově smůle nepovedla a započala vleklé trable. Po třetím zákroku se v patě objevil zánět, který se rozšířil až ke kolenu. Hrozila amputace nohy a dokonce ztráta života. Zdraví zachránila léčba ortopeda Vladislava Hospodára a doktora Pavla Koláře. Nicméně závodní budoucnost byla ve hvězdách, a tak v roce 2013 osmadvacetiletý atlet ukončil kariéru. Sportovní strádání se navíc promítlo i do soukromí, po dvou letech skončilo manželství s tyčkařkou Jiřinou Ptáčníkovou.

Na více než tři roky musel Petr Svoboda zapomenout na rychlý pohyb, natož sprint s překážkami. Proto v roce 2014 překvapil, když přichystal nečekaný návrat. Opět vyrážel ze startovních bloků a kvalifikoval se na mistrovství světa. Přes početné absence způsobené svalovými zraněními splnil limit na srpnovou olympiádu do Ria. V běhu na 110 metrů postoupil do semifinále, v němž si časem 13,67 sekundy zajistil 18. místo.

Svoboda už před rokem najal trenéra Daniela Hejreta, který uzpůsobil tréninkový plán závodníkovu chatrnému zdraví. Nové metody kondiční přípravy se zatím ukazují jako správný tah a dvaatřicetiletý Svoboda se před letošním HME v Bělehradu cítil v dobré formě. Na šedesátce hodlal projít do finále. Úkol splnil a v pátečním podvečeru zaklekl k zápolení o cenné kovy. V něm si vzpomněl na své mocné finiše a na cílové pásce se dostal před Francouze Dariena. O setinu vteřiny.

"Někde uvnitř jsem vždycky věřil. Poslední dobou se mi ale nedařilo to nějak dokázat. Za třetí překážkou jsem ucítil, že prostě nechci prohrát. Kdo viděl Těžkou váhu s Russellem Crowem, tak do něj se momentálně stylizuju. Vyhrával, zranil se, ale pak se vrátil a nikdo od něj nic nečekal," prozradil pro Český rozhlas dojatý Svoboda.

Další plány? Hlavně zůstat zdravý.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Světová antidopingová agentura uspěla. Od Ruska dostala potřebná data

17.01.2019 22:32 New York - Žádala o ně podruhé. Nyní Světová antidopingová agentura (WADA) s žádostí uspěla a může…

Turecko chce mezinárodní zatykač na basketbalistu NBA, kritizuje Erdogana

16.01.2019 17:51 Turecké úřady požadují vydání mezinárodního zatykače na basketbalistu NBA Enese Kantera, jenž je…

Kapitán evropských golfistů splnil slib a nechal se potetovat. Utrpení…

25.12.2018 19:40 Kapitán týmu Evropy v golfovém Ryder Cupu Thomas Björn splnil slib, který vyřkl na tiskové…

Žádné překvapení. Sportovcem roku se stala s rekordním náskokem Ester…

22.12.2018 00:14 Praha - V pátek večer se v pražském hotelu Hilton konal jubilejní 60. ročník vyhlášení ankety…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama