Český klub fair play ocenil šermíře Berana, cyklistku Plchovou i hokejovou legendu Augustu

Praha - Hlavní cenu za fair play gesto uplynulého roku dostali šermíř Jiří Beran, který na olympijských hrách v Riu opravil chybný verdikt sudího a za nepříznivého stavu se vzdal bodu, a také extrémní závodnice Miroslava Plchová, jež během závodu zachránila soupeře v bezvědomí. Za celoživotní postoj Český klub fair play vyzdvihl zesnulou hokejovou legendu Josefa Augustu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Zkušený šermíř Jiří Beran se loni při premiéře na olympijských hrách rozloučil s Riem už po prvním kole, v Brazílii si ale získal srdce mnoha fanoušků. Během rozhodujících chvil zápasu proti domácímu reprezentantovi opravil chybný výrok sudího, že nesáhl protivníka, nýbrž sám sebe. Beran se za nepříznivého stavu 3:5 vzdal důležitého bodu, a i proto z turnaje vypadl.

Druhé hlavní ceny za čin se dočkala cyklistka Miroslava Plchová. Při mistrovství republiky v extrémním závodě tříčlenných štafet zachránila život cyklistovi, který po pádu zůstal v bezvědomí ležet ve vodě. Plchová nehledě na průběžné druhé místo seskočila z kola, bezvládného muže vytáhla z vody a poskytla mu první pomoc.

In memoriam obdržel ocenění za celoživotní postoj ke sportu a životu bývalý vynikající hokejista a trenér Josef Augusta. Rodák z Havlíčkova Brodu v únoru ve věku 70 let podlehl těžké nemoci. Za aktivní hráčské kariéry dosáhl na čtyři ligové tituly s Duklou Praha a pravidelně nastupoval za reprezentační mužstvo. S československým výběrem vybojoval tři stříbra a jeden bronz na MS a stříbro na OH 1976 v Innsbrucku. Úspěšně si počínal rovněž v pozici trenéra. Na klubové úrovni byl mistrem s Jihlavou a Olomoucí a s národním celkem v letech 1999, 2000 a 2001 opanoval světový šampionát. Poprvé slavil jako asistent Ivana Hlinky a následně dvakrát jako hlavní trenér.

Hlavní cenu si však Augusta nezasloužil pouze za sportovní výsledky, jak na webu olympic.cz uvedla Miroslava Plchová, předsedkyně Českého klubu fair play: "Patřil k méně nápadným, ale velmi pracovitým a svým výkonem pro tým nepostradatelným hráčům. Bývalí kolegové oceňovali jeho bojovnost a férovost. Co se mu nepodařilo jako hráči, dokázal na pozici trenéra národní reprezentace – třikrát po sobě přivezl s týmem zlato z mistrovství světa. K hokeji vedl jak svého syna Patrika, tak i své vnuky. Z jejich slov vyplývá, že pro ně byl velkým vzorem.

Je velká škoda, že se Josef Augusta předání ceny nedožil. Zemřel pouhých pár dní poté, kdy jsme o letošních oceněných rozhodli."

Diplomy za čin mezi jinými obdrželi biatlonistka Gabriela Koukalová, fotbalista Pavel Rosa či žokej Josef Sojka. Koukalová při závodě v Pokljuce na cílové rovince přenechala pozici Němce Miriam Gössnerové, které dříve na trati přišlápla lyži. Jihlavský obránce Rosa se v prvoligovém utkání proti Zlínu přiznal k teči, a tak rozhodčí mohl odvolat ofsajd a uznat branku soupeře na 2:1. Sojka projevil férového ducha při Velké pardubické. Po Taxisově příkopě se snažil pomoct žokejovi Stromskému, jenž nakonec i přes iniciativu kolegy upadl z koně.

Seznam všech oceněných a jejich vizitky naleznete na tomto odkazu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slavný boxer Pacquiao se bil v ringu, zloději mu mezitím vykradli dům

22.01.2019 09:28 Boxerovi Mannymu Pacquiaovi se vloupali do domu v Los Angeles, s největší pravděpodobností v době,…

Světová antidopingová agentura uspěla. Od Ruska dostala potřebná data

17.01.2019 22:32 New York - Žádala o ně podruhé. Nyní Světová antidopingová agentura (WADA) s žádostí uspěla a může…

Turecko chce mezinárodní zatykač na basketbalistu NBA, kritizuje Erdogana

16.01.2019 17:51 Turecké úřady požadují vydání mezinárodního zatykače na basketbalistu NBA Enese Kantera, jenž je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama