Florbalisté se chystají do Polska. V čtvrtek narazí na Finsko

Praha - Česká florbalová reprezentace se chystá na Světové hry. Těm se přezdívá "olympiáda pro neolympijské sporty" a často jsou brány jako povinný krůček před vstupem nové disciplíny na největší sportovní svátek. Češi vstoupí do turnaje s novým trenérem, Finem Kettunenem.

Česká florbalová reprezentace na MS 2016

Už 20. července v polské Vratislavi odstartovaly jubilejní 10. Světové hry. Na této akci začínaly již dnes olympijské sporty jako jsou například taekwondo, badminton či plážový volejbal. Olympiáda neolympijských sportů, jak se události často přezdívá, přivítá letos poprvé florbal jakožto plnohodnotný medailový sport. Představil se tam už jednou v roce 1997 jako sport ukázkový.

Tehdy ve finském dresu nastoupil i Petri Kettunen. „Před dvaceti lety jsem si nedovedl vůbec představit, že by se florbal jako plnohodnotný sport na Světové hry dostal a mluvili bychom i o olympijské budoucnosti,“ zavzpomínal Kettunen.

Dnes sedí na lavičce českého národního týmu coby trenér a těší se na výzvu, kterou mu přinese střetnutí s týmem své vlasti hned v úvodním zápase, který se hraje už tento čtvrtek od 12.00. Souboj bere vážně, ale také vtipkoval, že na Finy se těší, ale zda se Finové těší na něj, to už se prý musíme zeptat jich.

img-responsive

Trenér Kettunen (uprostřed) česky zatím nehovoří a využívá překladu. S hráči se však prý domluví bez problému | foto: Tomáš Sůsa / INCORP images

Pro Kettunena je to také první ostrý start v pozici kouče českého týmu. „Pro trenéry i hráče bude turnaj cennou zkušeností i s ohledem na dlouhodobé cíle. Ale chceme i bojovat o medaile,“ popsal očekávání od turnaje předseda Komise reprezentace a mezinárodního rozvoje David Zlatník. Trenér i celý realizační tým za hlavní dlouhodobý cíl označili Mistrovství světa 2018, které se bude konat v Praze.

Turnaj je specifický časem konání i upravenými pravidly.

Akce se koná uprostřed léta, kdy obyčejně sezóna neprobíhá. Tým se tak připravoval na dvou speciálních soustředěních na začátku června a července. Navíc se zúžila soupiska. Oproti běžné dvacítce hráčů pro mistrovství světa je na ní pouze 14 borců.

Manažer marketingu českého florbalu Roman Urbář to vysvětlil tím, že pro florbal jakožto sport byl vyměřen pouze omezený počet sportovců. „To je jako rugby, které se ze stejných důvodů hraje na olympiádě pouze jako sedmičkové,“ přirovnal Urbář. (každý tým má pouze 7 hráčů v poli místo obvyklých 15, pozn. red.)

Další změnou pro florbalové reprezentanty je délka zápasu. Namísto klasických 3x20 minut se bude hrát 3x15, což je délka typická spíše pro juniorská utkání. „Nikdo přesně neví, jak nová pravidla ovlivní hru. Snažili jsme se vybírat univerzální hráče, kteří dokáží zahrát více pozic.Všechno budeme vědět po neděli,“ usmíval se dobře naladěný trenér a bývalý vynikající útočník.  

img-responsive

Finský trenér má novou vizi pro český florbal, už začal pracovat na jiném systému v obraně | foto: Martin Flousek, Český florbal

Do nedaleké Vratislavi jedou s optimismem i hráči. „Já i celý tým se hodně těšíme,“ řekl útočník a asistent kapitána Milan Tomašík. Tomu bylo trochu líto, že se kvůli umístění v programu s týmem nedostal na slavnostní zahájení a neprošel se s ostatními sportovci po stadionu. „Ale půjdeme se podívat i na jiné sporty a těšíme se i na slavnostní ukončení. Je to něco úplně nového,“ doplnil Tomašík. 

Hráči i trenéři se spoléhají na podporu fanoušků. Popularita tohoto sportu u nás  v posledních letech roste a právem - naše florbalová reprezentace patří společně se Švédskem, Švýcarskem a Finskem mezi světovou špičku. Zápasy bude živě vysílat Česká televize. Zástupci Českého florbalu však doufají i v hlasitou podporu přímo na místě, protože Vratislav není daleko. „Vstupenky jsou ještě k dispozici,“ zdůraznil Zlatník

img-responsive

Tisková konference Českého florbalu | foto: Tomáš Sůsa / INCORP images

ROZPIS UTKÁNÍ ČESKÉ REPREZENTACE

Hrají se dvě skupiny. V té první je Finsko, Česko a domácí Polsko. V druhé Švédsko, Švýcarsko a USA. Ze skupiny postupují vždy první dva.

Čtvrtek 27.7. 12:00, Finsko - Česko
Pátek   28.7. 17:30, Česko - Polsko

Sobota 29.7. 14:30, 17.00, 20:00, semifinále

Neděle 30.7. 11:00, souboj o 3. místo
                     14:30, finále 

Exprezident Trump uvedl, že jeho rezidenci Mar-a-Lago prohledává FBI

09.08.2022 13:30 Floridský resort Mar-a-Lago bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa prohledává americký…

Exfrontman skupiny Pink Floyd brání ruské útoky proti Ukrajině

08.08.2022 08:38 Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své…

Počasí v červenci patřilo k nejteplejším v historii. Svět sevřela vlna…

09.08.2022 06:30 Dlouhotrvající a intenzivní vlna veder, která sužuje některé části severní a západní Evropy,…

Ukrajinci podle Transněftu zastavili tranzit ropy jižní větví ropovodu…

09.08.2022 16:08 Ukrajina od 4. srpna zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede mimo jiné…

Ruský poslanec vyhrožuje německým novinářům: Přijedeme a všechny vás…

08.08.2022 14:32 Poslanec ruského parlamentu Alexej Žuravljov ve vysílání ruské státní televize pohrozil, že zabije…

Konečně medaile! Oštěpař Vadlejch vybojoval na MS v atletice bronz

24.07.2022 09:22 Česká atletika prolomila konečně na letošním mistrovství světa v atletice v americkém Eugene smůlu…

Lewandowski míří za 50 milionů eur do Barcelony. Přijde místo něj do…

16.07.2022 10:36 Poslední týdny vše směřovaly k tomu, že Bayern Mnichov po dlouhých osmi letech skutečně opustí.…

Související:

Právě se děje

reklama