Úspěch pro Česko ještě před olympiádou. Kejval se stal 100. členem v MOV

Pchjongčchang - Zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu sice začínají až v pátek, přesto se na Korejském poloostrově Česká republika dostala prvního úspěchu ještě dva dny před samotným zahájením tohoto sportovního svátku. Ovšem nejednalo se o úspěch na poli ryze sportovním, ale na poli funkcionářském a to proto, že se ve středu podařilo předsedovi Českého olympijského výboru (ČOV) Jiřímu Kejvalovi stát se členem pléna Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Stal se tak již sedmým českým potažmo československým funkcionářem, kterému se něco takového povedlo.

Přidejte svůj názor

olympiáda
doporučujeme

Podle původního plánu se mělo o Kejvalově působení v MOV rozhodnout už na zářijovém zasedání MOV v peruánské Limě, jenže tehdy krátce před hlasováním vše nečekaně překazil anonymní dopis, který upozornil na dotační kauzu v tuzemském sportu, která vyvrcholila loni vv květnu celorepublikovou raziíí, při které byl například zatčen a vzat do vazby tehdejší předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta. Proto se nakonec tehdy rozhodl Kejval svou kandidaturu pozastavit a zástupcům MOV tak celou dotační kauzu vysvětlit.

V těchto dnech se tedy rozhodl Kejval kandidovat znovu do řad MOV a ve středu se v jihokorejském Pchjongčchangu, kde tedy už za dva dny odstartují 23. Zimní olympijské hry, tak stal jubilejním stým členem této organizace, přičemž celkem členů MOV může být maximálně 115. Dodejme, že pro něj hlasovalo 73 z 84 delegátů. "Je to velký krok pro český sport, konečně po delší době opět máme ve vrcholném sportovním orgánu zástupce. Hodně za to ale vděčím Romanu Kumpoštovi, který dlouhé roky pracuje intenzivně na české sportovní diplomacii v zahraničí a má na tom lví podíl," okomentoval výsledek hlasování Kejval, jenž tak vyzdvihl i práci místopředsedy ČOV, pod kterého spadají mezinárodní vztahy.

Připomeňme, že Kejval je šéfem ČOV již od roku 2012 a od té doby se postaral o řadu projektů, jakými jsou například olympijské parky či festivaly, které se pak staly inspirací i pro zahraniční olympijské výbory. "Teď už jsou ve třech zemích, kromě nás i ve Francii a Slovinsku. V létě poté minimálně v devíti. Myslím si, že mi i to pomohlo se dostat do MOV," prozradil Kejval. Tento bývalý reprezentant ve veslování se pak vedle toho postaral i o několikeré zpochybnění dopingového systému v Československu z doby normalizace. "Na sportovce, kteří nikdy neměli pozitivní dopingový nález, se hledí jako na podezřelé. Jsou zostuzováni, aniž by jim kdykoli bylo prokázáno, že se něčím provinili. V 80. letech jsem patřil do veslařské reprezentace a u ničeho takového jsem opravdu nikdy nebyl. Můžu říct, že jsme o tom hovořili s mými kolegy a kamarády veslaři tisíckrát. A já nevěřím, že by někdo z nich nějaké drogy bral," uvedl Kejval na toto téma například v roce 2015.

Před třemi lety v době, kdy se blížili první Evropské hry v ázerbajdžánském Baku, pokáral lidskoprávní organizace, které režim této blízkovýchodní země kritizovali. "Sport má něco, co lidé z lidskoprávních organizací ani politici nechápou. Pro mladou generaci má úžasné příběhy a leadership (vůdcovství) od světových sportovců. Je ale nepřesvědčíte. Oni na takové akci nikdy nebyli a nechápou, o čem mluvím," řekl tehdy.

Dodejme, že posledním Čechem, který byl zvolen členem MOV byla několikanásobná olympijská medailistka v gymnastice Věra Čáslavská, která však nakonec tuto funkci opustila ze zdravotních důvodů a to již v roce 2001. Svůj osmiletý mandát v MOV měl v minulosti i další z tuzemských olympijských medailistů oštěpař Jan Železný. V komisi sportovců působil až do roku 2012.

V Pchjongčchangu se ještě rozhodlo o tom, že místopředsedou MOV i nadále zůstává Číňan Jü Caj-čching, jenž mimochodem tuto funkci zastává již od roku 2008, nově do výkonného výboru zasedne Srb Nenad Lalovič, který je zároveň i šéfem zápasnické federace a který tak nahrazuje Tchajwance Wu Ching-kua, jenž loni v listopadu kvůli předešlé suspendaci porušování stanov a manažerským chybám odstoupil z funkce předsedy Mezinárodní asociace amatérského boxu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neštěstí při závodech v Pardubicích: Kůň zavalil jezdkyni, zraněním…

22.04.2019 17:47 Aktualizováno Na následky úrazu při jezdeckých závodech v neděli v Pardubicích zemřela jezdkyně. Neštěstí se…

loading...

Írán vydal zatykač na boxerku, při zápasu nebyla v hidžábu

17.04.2019 15:48 Čtyřiadvacetiletá Sadaf Chádemová, která v sobotu nastoupila jako první Íránka do oficiálního…

Zemřel legendární fanoušek Jamada, byl na všech olympiádách od roku 1964

25.03.2019 09:51 Zemřel legendární japonský fanoušek Naotoši Jamada, který byl od roku 1964 na všech letních…

Válka pohlaví. Mexické ženy bojují za rovnoprávnost i v ringu

24.03.2019 15:05 S maskami na obličejích a v pestrobarevných oděvech se ženy chystají utkat se s bojovníky mnohem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama