ME v atletice: Chodkyně Drahotová bere stříbro! Mužský i ženský závod ovládli Španělé

Berlín - Po oštěpařce Nikole Ogrodníkové, jež ve své disciplíně získala stříbrnou medaili v pátek, se v sobotu čeští sportovní fanoušci mohou radovat ze zisku dalšího cenného kovu z právě probíhajícího mistrovství Evropy v atletice, jež se koná v Berlíně, a opět se jedná o stříbro. Tentokráte ho získala chodkyně Anežka Drahotová, která od začátku chodila fantasticky a pohybovala se především na čele ženského dvacetikilometrového závodu. Místy se snažila i o trháky, nakonec si však nejlépe ze všech závodnic rozvrhla tempo María Pérezová. Ta navázala na španělskou radost, která se udála i v mužském chodeckém závodě, se kterým ten ženský chodil společně. V mužích totiž triumfoval Álvaro Martína.

Přidejte svůj názor

Atletika.

Původně měl závod chodkyň odstartovat již v devět hodin ráno, ale kvůli hlášenému úniku plynu poblíž trati, po které měly závodnice svůj závod absolvovat, se nakonec uskutečnil o necelé dvě hodiny později. Proto se tak ženy na trati objevily společně s muži, tato záležitost naštěstí nikterak nenarušila soustředěnost české závodnice Anežky Drahotové.

To bylo znát během závodu, ve kterém se rodačka z Rumburku pohybovala vepředu a místy i udávala tempo. Navázal tak svým berlínským výkonem na ty z letošní sezóny a potvrdila tak, že zdravotní problémy, které závodnici v minulosti trápily, jsou už skutečně jen minulostí. Protože v květnu zaznamenala výsledný čas v Číně 1:28:40, patřila česká reprezentantka na berlínském ME mezi favoritky. Větší šanci na úspěch v tomto závodě pak měla poté, co se v Berlíně chodeckého závodu nezúčastnila Španělka Júlia Takácsová, jelikož ta se pro tento šampionát rozhodla pro padesátikilometrovou trať.

Od začátku samotného berlínského závodu byla Drahotová nepřehlédnutelná a to nejen díky své výšce, díky níž tak byla nejvyšší účastnicí v rámci celého startovního pole, ale i díky tomu, že, jak již bylo zmiňováno, vedla balík závodnic, kterým tak udávala tempo. Závodnice zrovna míjely pátý kilometr, když se Drahotová rozhodla ke svému prvnímu trháku, nicméně tehdy dlouho netrval, jelikož její soupeřky dokázaly včas zareagovat. Zanedlouho se o únik pokoušela Litevka Živile Vaiciukevičiuteová, jenže ani ta vepředu osamocená dlouho nevydržela.

Až po dalších sedmi kilometrech se třiadvacetiletá Češka opět utrhla od svých sokyň, přičemž akceptovat toto tempo tehdy dokázala jen Italka Antonella Palmisanová, jež na loňském světovém šampionátu získala bronz. V tu dobu Češce přišlo vhod, že se ženský závod běžel společně s tím mužským, neboť když muži, kteří byli o okruh napřed, zrovna míjeli závodnice, odtrhla se Drahotová i od dotírající Italky. Co se týče další chodkyně z Apeninského poloostrova Eleonory Giorgiové s níž se spíše počítalo, že bude zatápět české reprezentantce, té se nedařilo úplně podle jejích představ, nakonec byla i ze závodu rozhodčími diskvalifikována.

Když do cíle zbývalo posledních pět kilometrů, začala tehdy nebezpečně vystrkovat růžky do té doby nenápadná Španělka María Pérezová. Ta po překonání své krize najednou předešla českou závodnici a od té doby už nikoho před sebou nepustila. Vyvrcholila tím tak španělská radost, o kterou se chvíli před tím v mužském podání postaral Álvaro Martín, jenž tak skvěle zastoupil krajana a obhájce evropského titulu Miguela Ángela Lópeze, jemuž se tentokrát tolik nedařilo. Navíc druhý v mužském závodě skončil další Španěl Diego García Carrera.

To výtečné druhé místo mezi ženami brala Anežka Drahotová, jež po závodě nešetřila úsměvem a navázala tak na bronz z evropského šampionátu v Curychu, jenž se konal před čtyřmi lety. Třetí pak do cíle dorazila Italka Antonella Palmisanová.

Mistrovství Evropy v atletice v Berlíně:

FINÁLE - MUŽI:

20 km chůze:

1. Martin 1:20:42
2. García (oba Šp.) 1:20:48
3. Mizinov (Rus.) 1:20:50
4. Stano (It.) 1:20:51
5. Brembach (Něm.) 1:21:25
6. López (Šp.) 1:21:27

FINÁLE - ŽENY:

20 km chůze:

1. Pérezová (Šp.) 1:26:36
2. Drahotová (ČR) 1:27:03
3. Palmisanová (It.) 1:27:30
4. Virbalyteová 1:27:59
5. Vaiciukevičiuteová (obě Lit.) 1:28:07
6. Garcíaová (Šp.) 1:28:15

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Faltejsek se stal vítězem Velké pardubické. Popáté vyhrál nejtěžší dostih…

14.10.2018 17:55 Pardubice - Již 128. ročník nejtěžšího dostihového závodu v Evropě, tedy Velké pardubické se konal…

Češi mají na svém kontě rekord, inspirovala je událost z roku 1876

11.10.2018 20:42 Dvojice českých veslařů po více než 800 kilometrech dorazila po Vltavě a Labi z Prahy do Hamburku.…

Jak vidí koně? Analýza je překvapivá. Závodiště zřejmě změní barvy překážek

11.10.2018 07:38 Britská dostihová závodiště zřejmě změní barvy překážek, jež jsou nyní natřeny oranžově. Tato barva…

Tým uprchlíků bude startovat i na olympiádě v Tokiu. MOV už vytipoval…

10.10.2018 10:19 Olympijských her v Tokiu se zúčastní stejně jako v Riu de Janeiro tým uprchlíků. Na žádost předsedy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama