WADA rozhodla. Zrušila suspendaci pro Ruskou antidopingovou agenturu

Victoria (Seychely) - Na čtvrtečním zasedání výkonného výboru Světové antidopingové agentury WADA bylo odhlasováno zrušení suspendace Ruské antidopingové agentury RUSADA. Ta trvala téměř tři roky a zavedena byla poté, co vyšel najevo problém se systematickým dopingem v Rusku. Konkrétně z celkových dvanácti členů zmíněného výkonného výboru hlasovalo pro zrušení oné suspendace hned devět včetně šéfa Českého olympijského výboru (ČOV) Jiřího Kejvala. Dva hlasovali proti, jeden se hlasování zdržel.

WADA rozhodla. Zrušila suspendaci pro Ruskou antidopingovou agenturu
doporučujeme

Svým hlasováním pro zrušení suspendace se Jiří Kejval přidal ke čtyřem dalším členům WADA, kteří jsou zároveň zástupci Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Tak informoval o Kejvalově hlasová ruský server gazeta.ru. Protože je právě Kejval jediným členem WADA, jenž je vázán mlčenlivostí a proto tak nemůže jakkoli komentovat rozhodnutí a případy, které řeší WADA. "Český olympijský výbor bude vždy podporovat boj za čistý sport a vítá všechny kroky, které k němu patří. Současné rozhodnutí WADA jistě vyvolá řadu emocí, podstatné však je, že se řeší, jak dosáhnout zlepšení situace týkající se ruského dopingu," okomentoval hlasování Jiřího Kejvala alespoň samotný ČOV pro Českou tiskovou kancelář (ČTK).

Připomeňme, že WADA přistoupila k suspendaci Ruské antidopingové agentury v listopadu před třemi lety a to kvůli státem řízenému dopingu v Rusku. Kvůli tomu tak tedy nemohli ruští sportovci na mezinárodních sportovních akcích startovat pod svou vlajkou a například na letošních Zimních olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu museli Rusové vyslat do dějiště tohoto sportovního svátku tým tzv. "olympijských sportovců z Ruska". Jednalo se o sportovce, kteří prošli kontrolou ze strany WADA. A třeba ruští atleti závodí na světových mítincích coby neutrální.

WADA tedy nyní přistoupila k obnovení fungování RUSADA poté, co podle ní zsplnila dvě důůležité podmínky. Nicméně pořád má několik úkolů RUSADA před sebou. Třeba do konce letošního roku má i přes získání nové licence zpřístupnit Světové antidopingové agentuře databázi a dát k dispozici vzorky moskevské laboratoře. "Dnes exekutiva valnou většinou rozhodla přijmout RUSADA za striktních podmínek zpátky," uvedl ke čtvrtečnímu rozhodnutí šéf WADA Craig Reedie. Jurij Ganus, generální ředitel RUSADA, pak pochopitelně neskrýval z rozhodnutí nadšení. "Je před námi spousta práce. Jsou tu podmínky, a abychom byli definitivně přijati, musíme tyto podmínky splnit. Takže je to podmínečné znovupřijetí," ví však Ganus.

Plivnutí do tváře sportu, komentoval rozhodnutí bývalý bedmintonista Koukal

Dalo se čekat, že toto rozhodnutí nebude nikterak kladně vnímáno u mnoha lidí. Například člen sportovní komise WADA a bývalý bedmintonista Petr Koukal nešel k ostrým slovům daleko. "Je to plivanec sportovcům do tváře. Jsem idealista a pořád věřím, že se nějaké spravedlnosti může dosáhnout, ale nejvyšší sportovní autority aktuálně podnikají kroky proti sportu. Sport na sobě nechává špínu."

Slova chvály pro WADA pak nenašel ani Iňaki Gómez, hlava komise sportovců atletické federace IAAF, jenž na svém twitterovém účtu napsal následující: "Není to překvapení, a přitom říct jen, že jsem zklamaný, by bylo velice mírné. Stojím si za svým prohlášením: znovupřijetí RUSADA vzhledem ke zmírnění požadavku, že Rusko uzná nálezy McLarenovy zprávy, pošpiní pověst WADA a zneváží sport."

Témata: sport | doping | Rusko | WADA | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český atletický talent tragicky zemřel v pouhých 19 letech

26.09.2020 12:46 V sobotu ráno zasáhla českou atletiku smutná zpráva. Ta hovoří o nečekané smrti teprve…

Sdílím Rogličův žal, triumf měl na dosah, říká pro EZ poslanec ODS Janda o…

20.09.2020 08:30 ROZHOVOR - Zalila ho vlna zklamání, pohltil jej smutek i žal. Poslanec ODS Jakub Janda nevěřícně…

Tour de France v době koronaviru? Roušky, litry dezinfekce, časté…

28.08.2020 11:14 Aktualizováno ROZHOVOR – Nahání jim hrůzu a děsí je. Možná nákaza onemocněním covid-19 straší silniční…

Bývalý sprinter Usain Bolt má koronavirus, nakazil se na oslavě svých…

25.08.2020 11:49 Bývalý fenomenální jamajský atlet Usain Bolt se nakazil koronavirem. Už v pondělí se nejrychlejší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama