Jak vidí koně? Analýza je překvapivá. Závodiště zřejmě změní barvy překážek

Britská dostihová závodiště zřejmě změní barvy překážek, jež jsou nyní natřeny oranžově. Tato barva je dobře viditelná pro žokeje, avšak nikoli pro koně. Z výzkumu, který si britský dostihový úřad (BHA) objednal u Exeterské univerzity, vyplynulo, že koně dobře vidí žlutou a bílou.

Přidejte svůj názor

Dostihy

Podle studie koně nejlépe rozlišují ve spektru žluté a modré barvy. Autoři výzkumu doporučili, aby se začaly překážkové jízdy trénovat na trasách, kde překážky budou natřené fluorescenční žlutou a odrazová místa bílou barvou.

Bývalý žokej Ian Popham, který se výzkumu zúčastnil, řekl, že "bylo zřejmé, že koně reagovali odlišně na překážky podle toho, jakou měly barvu". "Jsem si jist, že i ostatní jezdci to tak budou vnímat; zdá se, že je to dobrý nápad a příležitost zajistit, aby byl tento sport bezpečnější pro jezdce i pro koně," citoval Pophama server Racing Post.

Brant Dunshea z BHA to potvrdil, když řekl, že koně na barvy reagovali skoky jiné výšky i vzdálenosti. "Například při použití světélkující bílé barvy budou skákat dál a výš," sdělil.

Zpravodajský server BBC zveřejnil grafy znázorňující odlišné vidění koní a lidí. Je z nich patrné, že koni oranžová barva může splývat s okolím. Naopak z grafu, na němž byla použita žlutá, je jasné, že kůň tuto barvu vidí ostřeji než člověk.

David Sykes, který řídí sekci zdraví a bezpečnosti v rámci BHA, řekl, že testy budou pokračovat, aby se rozhodlo o změně. "Ukáže-li se to správné, těšíme se na nový vzhled překážek a plotů na dostihových drahách, což by mohlo vést k dalšímu snížení počtu pádů," řekl. Podle statistiky BHA se při britských dostizích podařilo od roku 2004 zredukovat nehody o 29 procent.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slavný boxer Pacquiao se bil v ringu, zloději mu mezitím vykradli dům

22.01.2019 09:28 Boxerovi Mannymu Pacquiaovi se vloupali do domu v Los Angeles, s největší pravděpodobností v době,…

Světová antidopingová agentura uspěla. Od Ruska dostala potřebná data

17.01.2019 22:32 New York - Žádala o ně podruhé. Nyní Světová antidopingová agentura (WADA) s žádostí uspěla a může…

Turecko chce mezinárodní zatykač na basketbalistu NBA, kritizuje Erdogana

16.01.2019 17:51 Turecké úřady požadují vydání mezinárodního zatykače na basketbalistu NBA Enese Kantera, jenž je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama