Jak vidí koně? Analýza je překvapivá. Závodiště zřejmě změní barvy překážek

Britská dostihová závodiště zřejmě změní barvy překážek, jež jsou nyní natřeny oranžově. Tato barva je dobře viditelná pro žokeje, avšak nikoli pro koně. Z výzkumu, který si britský dostihový úřad (BHA) objednal u Exeterské univerzity, vyplynulo, že koně dobře vidí žlutou a bílou.

Přidejte svůj názor

Dostihy

Podle studie koně nejlépe rozlišují ve spektru žluté a modré barvy. Autoři výzkumu doporučili, aby se začaly překážkové jízdy trénovat na trasách, kde překážky budou natřené fluorescenční žlutou a odrazová místa bílou barvou.

Bývalý žokej Ian Popham, který se výzkumu zúčastnil, řekl, že "bylo zřejmé, že koně reagovali odlišně na překážky podle toho, jakou měly barvu". "Jsem si jist, že i ostatní jezdci to tak budou vnímat; zdá se, že je to dobrý nápad a příležitost zajistit, aby byl tento sport bezpečnější pro jezdce i pro koně," citoval Pophama server Racing Post.

Brant Dunshea z BHA to potvrdil, když řekl, že koně na barvy reagovali skoky jiné výšky i vzdálenosti. "Například při použití světélkující bílé barvy budou skákat dál a výš," sdělil.

Zpravodajský server BBC zveřejnil grafy znázorňující odlišné vidění koní a lidí. Je z nich patrné, že koni oranžová barva může splývat s okolím. Naopak z grafu, na němž byla použita žlutá, je jasné, že kůň tuto barvu vidí ostřeji než člověk.

David Sykes, který řídí sekci zdraví a bezpečnosti v rámci BHA, řekl, že testy budou pokračovat, aby se rozhodlo o změně. "Ukáže-li se to správné, těšíme se na nový vzhled překážek a plotů na dostihových drahách, což by mohlo vést k dalšímu snížení počtu pádů," řekl. Podle statistiky BHA se při britských dostizích podařilo od roku 2004 zredukovat nehody o 29 procent.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Faltejsek se stal vítězem Velké pardubické. Popáté vyhrál nejtěžší dostih…

14.10.2018 17:55 Pardubice - Již 128. ročník nejtěžšího dostihového závodu v Evropě, tedy Velké pardubické se konal…

Češi mají na svém kontě rekord, inspirovala je událost z roku 1876

11.10.2018 20:42 Dvojice českých veslařů po více než 800 kilometrech dorazila po Vltavě a Labi z Prahy do Hamburku.…

Tým uprchlíků bude startovat i na olympiádě v Tokiu. MOV už vytipoval…

10.10.2018 10:19 Olympijských her v Tokiu se zúčastní stejně jako v Riu de Janeiro tým uprchlíků. Na žádost předsedy…

WADA rozhodla. Zrušila suspendaci pro Ruskou antidopingovou agenturu

20.09.2018 20:55 Victoria (Seychely) - Na čtvrtečním zasedání výkonného výboru Světové antidopingové agentury WADA …

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama