Sabotáž? Dostihovou dráhu zničili pořadatelé, tvrdí žokej Váňa

Pardubice - V neděli začne dostihová událost roku - Velká pardubická, ale těsně před ní někdo poničil dostihový trávník. Možná šlo o neznámé vandaly, ale sedminásobný vítěz závodu, legendární žokej Josef Váňa si myslí, že je to vina pořadatelů, kteří dráhu zanedbávají. Řekl to v rozhovoru pro TÝDEN.cz.

žokej Josef Váňa

Váňa pojede závod už po pětadvacáté. Vyhrál celkem sedmkrát, z toho i oba minulé ročníky. A je favoritem i toho letošního. Nasedne na koně Tiumena a titul hodlá obhájit. A co když zklame? "Můžu spadnout, a pak budou lidi říkat, že ten čů... už na toho koně neměl lézt," připustil se smíchem pro server TÝDEN.cz.

Cítí se na to zvítězit, jen ho mrzí, že v závodě nebudou žádní zahraniční jezdci. Přesto soudí, že i jeho čeští konkurenti jsou kvalitní a půjde o zajímavý závod.

Žokejové ze zahraničí se neúčastní i kvůli nedostatečnému financování dostihu. Váňa proto Dostihový spolek kritizoval už dříve. A dokonce nabízel pomoc. Domluvil se s Václavem Lukou, prezidentem Jockey Clubu ČR, že se stanou akcionáři, ale pardubická primátorka Štěpánka Fraňková to odmítla. Váňu posléze obvinili, že se spolek snaží zprivatizovat.

"Myslím si, že kdybychom byli s ing. Lukou vyslechnuti a do čela dostihového spolku se dosadili ti správní lidé, kteří tomu rozumějí, bylo by všechno jinak. Mám však pocit, že je to všechno zpolitizované, nejen Velká pardubická, ale i další tradiční podniky v republice," prohlásil v rozhovoru pro TÝDEN.cz.

A kritizuje i přípravu na slavný závod. Spolek se podle něho o dostihové dráhy nedostatečně stará, přes rok je zanedbává a poté se vše snaží dohnat na poslední chvíli. Důsledkem toho je problém, který nastal před pár dny - na trávě se objevily skvrny způsobené pesticidy. Možná je udělal někdo schválně. Podle Váni je však jejich vznik prozaičtější.

"Nejen já, ale i ostatní zemědělci a koňaři jsme přesvědčení o tom, že bylo všechno jinak. Šlo o selhání lidského faktoru, nevhodnou péči o dráhu," řekl Josef Váňa s tím, že u jedné z velké skvrny jsou patrné stopy od traktoru, který táhl cisternu - z té podle něho vyteklo příliš velké množství hnojiva, které dráhu poškodilo.

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z nemocnice

22.09.2021 12:26 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

PŘEHLED: Nejdůležitější milníky čtvrté vlády Angely Merkelové

22.09.2021 08:49 Už o víkendu v Německu proběhnou parlamentní volby, kde si lidé zvolí nové složení spolkového sněmu…

Zemřel bývalý předseda Mezinárodního olympijského výboru Jaques Rogge

29.08.2021 19:30 Samotný Mezinárodní olympijský výbor (MOV) na svých webových stránkách v neděli zveřejnil smutnou…

Pražský maraton se kvůli omezením nepoběží ani v říjnu

23.08.2021 17:47 Pražský maraton se kvůli omezením spojeným s bojem proti koronaviru nepoběží ani letos. Pořadatelé…

Související:

Právě se děje

reklama