Neskutečné! Josef Váňa poosmé vyhrál Velkou pardubickou

Pardubice - Hnědák Tiumen s Josefem Váňou v sedle vyhrál v neděli 121. ročník slavného dostihu Velká pardubická České pojištovny, Tiumen tak vyhrál potřetí v řadě, pro téměř devětapadesátiletého Váňu se jedná o osmý triumf.

Přidejte svůj názor

Žokej Josef Váňa
doporučujeme

Polský rodák Tiumen, který v neděli svému majiteli vydělal jeden milion a 800 tisíc korun, se stal osmým trojnásobným vítězem Velké pardubické a za rok by mohl útočit na rekord legendárního Železníka. Váňa, který letos startoval ve Velké pardubické už popětadvacáté, by pak mohl překonat jiný rekord, stát se nejstarším vítězem Velké pardubické, tento primát nyní patří devětapadesátiletému Vladimíru Hejmovskému, od jehož triumfu uplynulo letos 60 let.

Na druhém místě doběhla dvojnásobná vítězka dostihu, jedenáctiletá bělka Sixteen s Josefem Bartošem, již také trénuje Josef Váňa, třetí doběhl sedmiletý ryzák Valldemoso, který měl v sedle Dušana Andrése.

Tiumen měl přitom velké problémy na Taxisově přikopu, kdy před ním upadl jeden z outsiderů Karslbad a Váňa se mu musel vyhýbat a hodně ztratil. Už v oranici byl ale Tiumen zpátky a držel se uprostřed startovního pole. Na nájezdu do cílové rovinky bylo jasné, že souboj o vítězství se odehraje mezi trojící Sixteeen, Valldemoso a Tiumen.

"Je to krásné, že taťka vyhrál, a přeju mu, ať se mu to podaří ještě dvakrát, ať to má kulatý," řekl syn vítěze Josef Váňa mladší, jehož Lirainovi došly kilometr před cílem síly. "Pro taťku, celou naši stáj i pro lidi, je to vítězství za odměnu. On je neuvěřitelný, takovou fyzickou kondici jako má on, má málokdo z nás, je fakt dobrý," ocenil syn dostihové legendy.

Dvojnásobná vítězka Sixteen, jeden z nejstarších koní v dostihu, se nečekaně celý závod držela vpředu a 6900 metrů dlouhý závod vlastně odtáhla. Sixteen běžela možná jeden z posledních dostihů své kariéry, její majitel, filmový producent Jaroslav Bouček, uvažuje o jejím odchodu do chovu.

Do cíle doběhlo deset ze čtrnácti koní. Na druhé překážce skončila Zulejka, na Taxisově příkopu upadl Karlsbad a nadělal velké problémy Tiumenovi s Váňou, na Velké vodě skončil Klaus a na Havlově skoku Trezor.

121. Velká pardubická České pojišťovny: 1. Tiumen (ž. Váňa), 2. Sixteen (ž. Bartoš), 3. Valldemoso (ž. Andrés), 4. Flambion (j. Sovka), 5. Mandarino (ž. Kašný), 6. Bremen Plan (ž. Korpas), 7. Aspirant (ž. Lemée).

Vizitky tří prvních koní a tří prvních jezdců v cíli:

TIUMEN - 1. místo
10 let - hnědák, valach
Jezdec: žokej Josef Váňa
Trenér: Josef Váňa
Majitel: Köi Dent
Již jako čtyřletý naznačil výbornou třídu, když hned první dva starty na překážkách proměnil ve vítězství, když v roce 2005 vyhrál proutky v Kolesách a v Meranu. Potom se ale objevil na dráze až po roce a další dvě sezóny mu poznamenaly zdravotní problémy. Lepší časy nastaly až v roce 2008, když v Pardubicích zvítězil v dostihu IV. kategorie a potom byl třetí v Ceně Vltavy. Jeho hvězda zazářila naplno předloni, když po několika pěkných umístěních v těžkých dostizích zvítězil překvapivě, trochu podceňován, ve Velké pardubické a donesl legendu českého turfu, žokeje Josefa Váňu k šestému triumfu v tomto dostihu. O rok později si všecho zopakovali. Letos se spolu v Pardubicích představili začátkem července v dostihu II. kategorie a cílem proběhli jako pátí, za Klausem, Bremen Planem, Zulejkou a Wavelight Laserem. V srpnové kvalifikaci pak po tuhém boji čtveřice koní zvítězil o pouhý krk před Klausem a další dva koně, Aspiranta a Zulejku dělila od lepšího umístění hlava.

Žokej Josef Váňa je několikanásobným rekordmanem dostihu, osmkrát zvítězil jako jezdec, devětkrát jako trenér a se pětadvaceti starty má na svém kontě nejvíce účastí, poprvé to bylo už v roce 1985, kdy s Paramonem obsadil druhé místo. Jím připravovaná Sixteen zaběhla v roce 2008 nejlepší čas v historii dostihu. Váňa jako jezdec zvítězil čtyřikrát se Železníkem, jednou s Vronským a v posledních dvou letech s Tiumenem. Navíc byl třikrát druhý, třikrát třetí a dvakrát čtvrtý. Jako trenér zvítězil osmkrát, postupně byli úspěšní Cipísek, Vronsky, Chalco, Decent Fellow, dvakrát Sixteen a dvakrát Tiumen.

SIXTEEN - 2. místo
11 let – bělka, klisna
Jezdec: žokej Josef Bartoš
Trenér: Josef Váňa
Majitel: Jaroslav Bouček Buc-Film
Dvojnásobná vítězka Velké pardubické z let 2007 a 2008, předloni byla druhá za Tiumenem a loni třetí za Tiumenem a Amant Grisem. Velká hvězda našich překážkových dostihů, již jako šestiletá vyhrála v Pardubicích Cenu Labe. Třikrát dokázala zvítězit v Itálii. Dvojnásobná vítězka srpnového kvalifikačního dostihu z let 2007 a 2009. Letos se na dráze představila čtyřikrát, v polovině dubna byla v italském Trevisu čtvrtá, když zvítězil její tréninkový kolega Grilias a květnovou kvalifikaci dokončila jako osmá. Srpnovou kvalifikaci dojela jako devátá, poslední, s velkou ztrátou za nejlepšími, a v zářijové byla třetí za Valldemosem a Karlsbadem. Běhá velice spolehlivě, ale zdá se, že svůj zenit má pomalu za sebou. Lepších výsledků dosahovala vždy ve druhé polovině sezóny.

Žokej Josef Bartoš startoval ve Velké pardubické devětkrát. Dvakrát zvítězil, v roce 2006 v sedle ryzáka Decent Fellowa a v roce 2008 se Sixteen. Poprvé v roce 2002 s Tavernem dostih nedokončil, stejně jako o rok později se Sordem, v roce 2004 byl s Kyrtonem šestý a v dalším ročníku v sedle Decent Fellowa druhý, aby za rok spolu poprvé dostih vyhráli. V roce 2008 se Sixteen získal své druhé vítězství, předloni byli druzí za Tiumenem a vloni třetí. Ve Velké pardubické startoval pětkrát i jeho otec, který byl v roce 1983 s Polly Expresem čtvrtý.

VALLDEMOSO - 3. místo
7 let – ryzák, valach
Jezdec: žokej Dušan Andrés
Trenér: Jiří Uhl
Majitel: DS Sendy Ostrava - Uhl
Skvělý a spolehlivý steepler a velký bojovník. Za kariéru startoval ve steeplechase nebo cross country šestadvacetkrát a osmkrát dokázal zvítězit. V mladších letech sbíral vítězství v dostizích nižších kategorií, až předloňský úspěch v Albertovské cross country znamenal posun mezi špičku a od loňské sezóny patří mezi naše nejlepší. Skvělou bilanci měl v loňském roce, když v červenci zvítězil nejprve v hlavním dostihu ve Světlé Hoře a poté podruhé vyhrál Albertovskou cross country. V září pak zvítězil na pardubické dráze ve čtvrtém kvalifikačním dostihu. Ve Velké pardubické měl smůlu, když po mohutném skoku katapultoval nad Taxisem ze sedla svého jezdce a dostih nedokončil. Sezónu pak zakončil vítězstvím ve Velké slušovické steeplechase. Letos byl třikrát druhý, když dvakrát nestačil na skvělého Baggia, nejprve v květnovém kvalifikačním dostihu, když ale za sebou nechal další výborné steeplery Aspiranta, Trezora, Wavelight Lasera, Bremen Plana a v poli poražených zde skončili i dvojnásobná vítězka Velké pardubické Sixteen a také Mandarino, potom byl druhý za Baggiem ve Světlé Hoře a na vítězství nedosáhl ani v Albertovci, kde jej porazil polokrevný Tomis. V září pak zvítězil v kvalifikačním dostihu.

Žokej Dušan Andrés startoval ve Velké pardubické sedmnáctkrát a z aktivních současníků je tak co do počtu startů druhý za Josefem Váňou. Poprvé stál na startu už v roce 1991 v sedle polokrevného Utaha, dostih však nedokončil. O rok později byl pátý s Gemerem. S Hererou, Quirinusem, Mini Forem a Lizinkem pak neuspěl, až v roce 2000 přišlo třetí místo s Czankou. V dalším ročníku s Czankou dostih nedokončil a poté byl druhý s ryzákem Decent Fellowem. S Lentinim se neumístil a v roce 2004 získal čtvrté místo s Maskulem. Starty s Red Dancerem a Vajgarou byly neúspěšné, až v roce 2007 se Sixteen získal své první vítězství. Předloni měli s Hirschem pád na Taxisu a dostih nedokončili. Loni skončil na stejné překážce s Valldemosem.

Loading...
Témata: Dostihy | Váňa, Josef
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obavy o olympiádu. Zhatí koronavirus sportovní klání v Japonsku?

13.02.2020 13:31 Aktualizováno Pořadatelé olympijských her v Tokiu jsou připraveni uspořádat navzdory pokračující epidemii…

Šílený závod proti větru: Nizozemští cyklisté zápolili s orkánem, div…

09.02.2020 20:54 Zatímco velkou část západní Evropy dnes silný vítr orkánu Ciara potrápil, skupina cyklistických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama